Şahin: "İddaa ile İlgili Yasa Tasarısını Meclise Gönderdik"

Şahin: "İddaa ile İlgili Yasa Tasarısını Meclise Gönderdik"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İddaa ile İlgili Boşluğu Doldurmak İçin TBMM Başkanlığı'na Bir Yasa Tasarısı Gönderdiklerini Söyledi.

Şahin:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İddaa ile ilgili boşluğu doldurmak için TBMM Başkanlığı'na bir yasa tasarısı gönderdiklerini söyledi.

Kulüpler Birliği Vakfı ve Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, vakıf toplantısından sonra Ataköy'deki Olimpiyatevi'ne giderek, burada bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile görüştü.

Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, İddaa konusunda Danıştay 13. Hukuk Dairesi'nin kararının kendileri için de sürpriz olduğunu belirterek, "İdare Mahkemesi safhasındaki başvuru ve talep biraz farklıydı ama Danıştay 13. Hukuk Dairesi, konuyu biraz daha genişleterek bir yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yargı kararı herkesi bağlar. Henüz bu karar Spor-Toto Teşkilat Müdürlüğü'ne tebliğ edilmedi" dedi.

Tebliğden itibaren 1 ay içinde bazı adımlar atmaları gerektiğini belirten Şahin, şöyle devam etti:

"Danıştay 13. Hukuk Dairesi, Spor-Toto Teşkilatı ile ilgili bu oyunların oynanmasını sağlayan yasada, hizmet alımıyla ilgili bir düzenlemenin bulunmadığını, dolayısıyla İddaa oyununun Spor-Toto Teşkilat Müdürlüğü'nün kendisinin oynatabileceğini veya kamu kurum ve kuruluşlarından herhangi birine oynattırabileceğini ifade etti. Biz de bu boşluğu doldurabilmek için birkaç gün önce TBMM Başkanlığı'na bir yasa tasarısı gönderdik. Önümüzdeki çarşamba günü komisyonda görüşülecek ve büyük bir ihtimalle o gün komisyondan geçip genel kurula inmiş olur. Hemen takip eden hafta, yasa tasarısını genel kuruldan geçirebileceğimizi düşünüyorum ama bu yasa ileriye dönük sorunu çözmeyi amaçlayan bir yasal düzenlemedir. Aradaki boşlukla ilgili, kulüplerimizi sıkıntıya sokmayacak bir formül arayışı içindeyiz. Hukukçu arkadaşlarımız çalışıyor. Yine yasal sınırlar içinde, yargı kararlarını gözönünde bulundurarak bu geçiş sürecini de herhangi bir zarara uğramadan ve uğratmadan geçirmeyi düşünüyoruz."

Şahin, Futbol Federasyonu'na, olağanüstü genel kurula gidilmesi için verilen imzalarla ilgili bir soru üzerine, "Bu somut olay dolayısıyla kimin nasıl hareket edeceği yasalarda, yönetmeliklerde bellidir" dedi.

"Futbol Federasyonu Başkanı ve yöneticileri uymak durumunda oldukları kurallar çerçevesinde hareket edeceklerdir" diyen Şahin, şöyle konuştu:

"60 günlük süre içinde olağanüstü genel kurulun toplanması gerekiyor. Süreç başladı. Herhalde bu 60 günlük süreç içinde federasyon, genel kurulu olağanüstü toplantıya davet edecektir. Federasyon başkanı ve arkadaşlarının bu konuda duyarlı davranacaklarına inanıyorum. 'Futbolda ikinci yarı başlarken bir kaos var' gibi endişeleri de yersiz buluyorum, çünkü futbol alanı da bir kamu alanıdır, boşluk kabul etmez. Şahıslara bağlı değildir. Bu süreç devam eder. Endişeye mahal yoktur."