Şahin: "Biz Geldikten Sonra Türkiye İşkence Yapan Ülkeler Listesinden Çıktı"

Şahin: "Biz Geldikten Sonra Türkiye İşkence Yapan Ülkeler Listesinden Çıktı"

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Göreve Geldiklerinde Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nin İşkence Yapılan Ülkeler Listesinde Yer Aldığını Belirtip, "Her Yıl Sistematik Olarak Türkiye Takipteydi. Ama Biz Göreve Geldikten Bir Yıl Sonra Almış Olduğumuz Tedbirlerle Bu Listede Bulunmaktan Türkiye Kurtuldu. Artık Bu Listede Yer Almıyor" Dedi.

Şahin:

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, göreve geldiklerinde Türkiye'nin Avrupa Konseyi'nin işkence yapılan ülkeler listesinde yer aldığını belirtip, "Her yıl sistematik olarak Türkiye takipteydi. Ama biz göreve geldikten bir yıl sonra almış olduğumuz tedbirlerle bu listede bulunmaktan Türkiye kurtuldu. Artık bu listede yer almıyor" dedi.

Partisinin Yalova Teşkilatı tarafından Uygulama Oteli'nden düzenlenen İl Danışma Kurulu Toplantısı'na katılan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, dünyada ülkelerin söz sahibi olabilmesi için o ülkenin güçlü olması gerektiğini belirtip, ekonomik kalkınmada güçlü olan ülkelerin sözünün geçtiği bir çağın yaşandığını kaydetti. Türkiye'nin düne göre daha demokratik bir ülke olduğunu dile getiren Şahin, "Millet iradesinin dışında geçmişte yaşanan olumsuzlukları yaşamayacak duruma gelmiştir Türkiye. Avrupa İnsan hakları Mahkemesi yetkilisi diyor ki artık Türkiye aleyhine mahkemeye gelen dosya adetlerinde ciddi bir azalma var. Türkiye'den geçmişte insan hakları ihlaliyle çokça mahkeme gelirdi Avrupa insan hakları Mahkemesi önüne, ama son yıllarda bunda ciddi bir düşüş oldu. Bunun nedeni nedir, demokratik alanda insan hakları alanında hükümetimiz döneminde atılmış olan adımlardır. Dolayısıyla bir takım hak mahrumiyetlerine uğradığını sorunlarını çözemediğini Türkiye'deki yargı sürecini tükettiği için Avrupa İnsan hakları Mahkemesi'ne giden vatandaşlarımızın sayısı azaldı çünkü Türkiye'de bu sorunlar çözülür hale geldi" diye konuştu.

İŞKENCE LİSTESİNDEN ÇIKTIK

İnsan hak ve özgürlükleri önündeki engellerin kaldırıldığını ve standartların yükseldiğini dile getiren Şahin, "Biz göreve geldiğimizde Türkiye Avrupa Konseyi'nin işkence yapılan ülkeler listesindeydi. Ve her yıl sistematik olarak Türkiye takipteydi. Ama biz göreve geldikten bir yıl sonra almış olduğumuz tedbirlerle bu listede bulunmaktan Türkiye kurtuldu. Artık bu listede yer almıyor. Çünkü Türkiye bu sorunu çözmüştür. Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi bizi bu listeden çıkardı. Biz Türkiye'de demokratik standartları yükseltmeyi temel hak ve özgürlükler önündeki engellemeyi kaldırmayı ve çıtayı daha da yukarılara çıkarmayı planlamıştık" dedi.

Türk halkının demokratik bilincinin de gittikçe geliştiğinin altını çizen Şahin, "Ben inanıyorum ki bazı siyasilerden ve bazı siyasi parti genel başkanlarından halkımız daha demokrattır. Daha hoşgörülüdür ve daha tahammüllüdür. Bir insana bir haksızlık yapıldığında hangi dinden olduğuna bakılmaksızın, bir insan bir haksız muameleye maruz kalmışsa, cinayete muhatap olmuşsa, o bir insandır. Dini, mezhebi, ırkı beni ilgilendirmez. Bu insana yapılan bu haksızlığı kendimize yapılmış sayıyoruz. Böyle bir halka sahip olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz, milletimizle iftihar edip gurur duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Yalovaspor Kulübü Başkanı Nusret Karaalioğlu adına AKP İl Başkanı Fikri Demirel tarafından Bakan Şahin'e Yalovaspor forması ve bir partili tarafından oltu taşı tespih hediye edildi. Bakan Şahin, eşinin böbrek hastalığı nedeniyle hastaneye kaldırıldığını belirterek, Ankara'ya gitmek üzere toplantıdan ayrıldı.