Şahin: 'Af Çıkarmayı Asla Düşünmüyoruz'

Şahin: 'Af Çıkarmayı Asla Düşünmüyoruz'

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Hiç Kimsenin 'Af' Beklentisi İçinde Olmamasını İsteyerek, 'Herhangi Bir Af Çıkarmayı, Affı Gündeme Almayı Asla Düşünmüyoruz' Dedi.

Şahin: 'Af Çıkarmayı Asla Düşünmüyoruz'

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, hiç kimsenin ''af'' beklentisi içinde olmamasını isteyerek, ''Herhangi bir af çıkarmayı, affı gündeme almayı asla düşünmüyoruz'' dedi.

Karabük'ün Ovacık ilçesine bağlı Ekincik köyünde yaşayan anne ve babasını ziyaretinde açıklamalarda bulunan Şahin, kamuoyunda zaman zaman ''genel af'' beklentisinin gündeme geldiğini belirterek, çıkarılan son afla ilgili olarak o dönemde muhalefette bulunan bir partinin milletvekili olarak görüşlerini açıkladığını ve afların suçların azalmasını sağlamadığını tam tersi arttırdığını söylediğini hatırlattı. Bakan Şahin, şunları söyledi:

''Cezaevlerinde bulunanlar, mahkemelerin verdiği cezayı çektikten sonra normal hayata dönecekler. Ancak, bu konu son zamanlarda bölücü terör örgütü mensupları ile ilişkilendirilerek gündeme getiriliyor. Aslında bölücü terör örgütünün mensubu, herhangi bir eyleme katılmamış ama teslim olarak örgütün çözülmesine yardımcı olacak bilgiler verirse, Türk Ceza Kanunu'nun etkin pişmanlıkla ilgili 221. maddesi var. Sanırım, bu madde kapsamında 2 yıl içinde 300 civarında örgüt mensubu geldi, teslim oldu. Onlar haklarında herhangi bir ceza davası açılmadığı gibi tutuklanmadılar da. Bu imkan zaten var.''

Kaynak: AA