Şahin: 301. Maddeyle İlgili 5-6 Öneri Hazırladık

Şahin: 301. Maddeyle İlgili 5-6 Öneri Hazırladık

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, TCK'nın 301. Maddesiyle İlgili Sivil Toplum Örgütlerinin Önerileri Işığında, 5-6 Farklı Önerinin, Gerekçeleriyle Birlikte Hazırlandığını Belirtti.

Şahin: 301. Maddeyle İlgili 5-6 Öneri Hazırladık

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, TCK'nın 301. maddesiyle ilgili sivil toplum örgütlerinin önerileri ışığında, 5-6 farklı önerinin, gerekçeleriyle birlikte hazırlandığını belirterek, ''İlk fırsatta bu öneriler, Bakanlar Kurulunda görüşülerek, bunlardan biri tercih edilip parlamentoya gönderilecek'' dedi.

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in, ''Ceza Kanunu'nun 301. maddesinin değiştirilmesi veya kaldırılması yönündeki'' talebinin hatırlatılması üzerine de şunları kaydetti:

''AB süreci ile ilgili bir maddeye odaklanılmış olmasını, talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Bu maddeyi sık sık gündeme getirenlerin çok büyük bir bölümünün, maddenin içeriğini bilmediği kanaatindeyim. O nedenle, çokça konuşulduğu için bu maddeyle ilgili Türkiye'de büyük haksızlıklar yapıldığı şeklinde bir kanaatim var. Bu konuyla ilgili konuşulduğu ve abartıldığı kadar ciddi sorunla karşılaşmadık. Nitekim, mahkemeler çokça beraat kararı da verdiler. Hakim ve yargıçlarımızın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları paralelinde yorumlarla beraat kararları vermeleri karşısında, bu konuyu biraz serinkanlılıkla takip etmenin gerekliliğine inanıyorum.''

Şahin, 301. maddenin TBMM'ye bir tasarı mı yoksa teklif olarak sunulması konusunda henüz karar vermediklerini belirterek, ''İhtiyaç varsa başka maddeler de eklenebilir'' dedi.