Sahil Güvenlik Komutanlığınca 1012 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Sahil Güvenlik Komutanlığınca 1012 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Sahil Güvenlik Komutanlığınca son bir haftada 1012 düzensiz göçmen yakalandı, bir göçmenin cansız bedeni denizden çıkarıldı.

Sahil Güvenlik Komutanlığınca 1012 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Sahil Güvenlik Komutanlığınca son bir haftada 1012 düzensiz göçmen yakalandı, bir göçmenin cansız bedeni denizden çıkarıldı.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 26 Ekim ve 2 Kasım tarihleri arasında 24 göç olayının 21'i Sahil Güvenlik İzmir ve Kuzey Ege Grup Komutanlıklarının, ikisi Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığının ve biri Güney Marmara Grup Komutanlığının sorumluluk sahası içinde gerçekleşti.

Sahil Güvenlik İzmir ve Kuzey Ege Grup Komutanlıkları sorumluluk sahası içinde bulunan Kuşadası, Çeşme, Dikili, Ayvalık, Sığacık, Küçükkuyu bölgelerindeki muhtemel göç rotaları üzerinde yoğunlaşan kontrol ve denetimlerde Ayvacık, Dikili, Seferihisar, Urla, Kuşadası, Aliağa, Çeşme ve Didim bölgelerinde gerçekleşen 21 olayda 979 düzensiz göçmen yakalandı.

Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı sorumluluk sahası içinde bulunan, Didim, Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, Akyarlar, Bodrum ve Kardak bölgelerindeki muhtemel göç rotaları üzerinde icra edilen kontrol ve denetimlerde Bodrum ve Datça bölgelerinde gerçekleşen 2 olayda 30 düzensiz göçmen yakalandı. Bir göçmenin ise denizde cansız bedenine ulaşıldı.

Sahil Güvenlik Güney Marmara Grup Komutanlığı sorumluluk sahası içinde bulunan Mudanya bölgesinde gerçekleşen bir olayda 3 düzensiz göçmen gözetim altına alındı.

83 düzensiz göçmen kurtarıldı

Gerçekleşen 24 göç girişiminin 3'ünde Sahil Güvenlik Komutanlığından yardım talep edildi. Sahil Güvenlik unsurları tarafından Datça, Bodrum ve Ayvacık bölgelerinde icra edilen arama kurtarma faaliyetinde 83 düzensiz göçmen sağ olarak kurtarıldı.

Ayrıca Enez, Kuşadası, Gelibolu, Ayvacık, Anamur, Bodrum, Urla, Çeşme, Didim, Ayvalık bölgelerinde gerçekleşen 11 düzensiz göç olayında Sahil Güvenlik unsurları tarafından karada tespit edilen 460 düzensiz göçmen ve 5 göçmen kaçakçısının Jandarma ve Emniyet ekipleri tarafından yakalanması sağlandı.


Sahil Güvenlik Komutanlığınca düzensiz göçün engellenmesi maksadıyla icra edilen faaliyetlerde, bir Arama Kurtarma Korveti, 22 Sahil Güvenlik Botu, 5 SAGET, 3 DEGAK Timi ve
16 Kontrol Bottan oluşan yüzer unsurlar tarafından bin 457 saat seyir yapıldı, 52 helikopter ve 7 uçak sortisi ile 161 saat uçuş gerçekleştirildi.

Çalışmalar kapsamında 4 adet Mobil Radar Timi (MORAD Timi) tarafından 268 saat görev icra edildi.

Kaynak: AA