SAHA Derneği Kuruldu

13.09.2011 15:53 | Son Güncelleme: 13.09.2011 15:53
SAHA Derneği Kuruldu

Güncel sanata destek vermeyi amaçlayan SAHA Derneği kuruldu

Türkiye Güncel Sanatı'nın ve Türkiyeli sanatçıların uluslararası platformlarda bilinirliğini ve görünürlüğünü artırmayı amaçlayan SAHA Derneği, geçtiğimiz Ağustos ayında kuruldu. Sanat üretimine katkıda bulunmayı, sanatçıların uluslararası bağlantılar kurmasına yardımcı olmayı ve yurtdışındaki saygın müzelere eser bağışlamayı planlayan SAHA, ilk projesi kapsamında, 12. Uluslararası İstanbul Bienali'nde yer alacak Türkiyeli tüm sanatçıların sponsorluğunu üstlendi.

Selman Bilal, Saruhan Doğan, Ayda Elgiz, Füsun Eczacıbaşı, Ebru Özdemir, Atilla Tacir, İpek Cem Taha, Berna Tuğlular ve Agâh Uğur'un girişimiyle kurulan SAHA, öncelikli olarak sanatçıların işlerini üretmelerine destek vermeyi planlıyor. Dernek, uzun vadede ortaya çıkacak ihtiyaçlar doğrultusunda, kültürlerarası diyaloğun ve çokuluslu kültürel ilişkilerin gelişmesine, uluslararası etkileşime, işlerin dolaşımına, seçilecek kişilerin eğitim ve tanıtımına katkı sağlamayı hedefliyor.

SAHA; sanatın "özgür" bir platformda tartışılmasına ve yaratılmasına katkıda bulunmayı, bunun evrensel değerlere saygılı, demokratik bir duruş çerçevesinde gerçekleştirilmesini teşvik etmeyi, kuruluş amaçları olarak tanımlıyor. Derneğin desteği; sadece genç sanatçılarla sınırlı kalmayıp, dünyada daha büyük görünürlüğe sahip olan sanatçıları, küratörleri ve sanat eleştirmenlerini de kapsayacak. Bundan böyle seçeceği her proje özelindeki kriterleri www.saha.org.tr adresinde duyuracak olan dernek; destek vereceği işleri; yetkinliği uluslararası sanat camiasında kabul gören, sanat enstitüleri ve kurumları tarafından davet edilen, gerçekleşmesi için kaynak gereksinimi bulunan proje ve oluşumlar arasından tespit edecek.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: SAHA Derneği Kuruldu - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.10.2020 22:22:25. #1.15#
title