Sağlıklı Reçel Hazırlamanın Püf Noktaları

Sağlıklı Reçel Hazırlamanın Püf Noktaları

Kuşadası'nda Sağlıklı Reçel Hazırlama Eğitimi Verilmeye Başlandı. Kuşadası Belediyesi Yerel Gündem 21 Evi ve Kuşadası Tarım Müdürlüğü İşbirliğiyle Gerçekleştirilen Eğitim Kursuna, Sağlıklı Koşullarda Reçel Hazırlama Konusunda Bilgi Sahibi Olmak İsteyen ve Reçel Yapımına İlgi Duyan Çok Sayıda Kuşadalı Bayan Katıldı.

Sağlıklı Reçel Hazırlamanın Püf Noktaları

Kuşadası’nda sağlıklı reçel hazırlama eğitimi verilmeye başlandı. Kuşadası Belediyesi Yerel Gündem 21 Evi ve Kuşadası Tarım Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen eğitim kursuna, sağlıklı koşullarda reçel hazırlama konusunda bilgi sahibi olmak isteyen ve reçel yapımına ilgi duyan çok sayıda Kuşadalı bayan katıldı.

Kuşadası Yerel Gündem 21 Evi’nde düzenlenen “Sağlıklı Reçel Yapma Eğitimi”ne konuşmacı olarak Kuşadası ilçe Tarım Müdürlüğü Ekonomisti Handan Argın katıldı. İlçe Tarım Müdürlüğü Ekonomisti ve eğitmen Handan Argın, sağlıklı reçel yapmanın ve yapılan reçellerin uzun süre saklanabilmesinin püf noktalarının olduğunu söyledi. Eğitim sırasında sağlıklı reçel yapmanın genel özelliklerini ve püf noktalarını katılımcı bayanlarla paylaştığını anlatan Ektonomist Argın, “Teorik ve uygulamalı olarak sunduğumuz eğitimimizde, reçelin ne olduğu konusundan başlayarak, sağlıklı şartlarda reçel hazırlama ve muhafaza yöntemleri, hangi mevsimde hangi meyvelerden reçel yapıldığı, reçellerin hazırlanırken hangi yöntemlerden yararlanıldığı, kıvamının belirlenmesinde uygulanan yöntemler, reçellerin usulüne göre nasıl muhafaza edileceği hakkında bilgilerimizi paylaştık” dedi. Turunç reçeli yapımı konusunda da ayrıca bilgi veren Argın, pratik olarak turunç meyvelerinin seçimine değinerek, bayanlara turunç reçelinin işlenmesini de uygulamalı olarak gösterdi.

Eğitimin, bayanlara çok yararlı bilgiler sağlayacağına inandığını belirten Kuşadası Yerel Gündem 21 Evi Genel Sekreteri Dr. Ayşe Şerifoğlu da, “Eğitim sayesinde, artık hangi mevsimde hangi meyvelerden reçel yapılabileceği ve yapılan reçellerin hangi ortamlarda sağlıklı bir şekilde saklanacağı öğrenildi. Teorik ve uygulamalı olarak aktarılan eğitim sonunda, artık bayanlarımız, gönül rahatlığı ile ve daha sağlıklı reçeller yapacaklar” dedi. Reçel yapımı eğitimine katılan ev hanımı Gürel İstencioğlu ise Yerel Gündem 21 Evi’ne ve İlçe Tarım Müdürlüğü Ekonomisti Handan Argın’a katkılarından dolayı teşekkür ederek, “Eğitim sayesinde, reçel yapımı konusunda çok yararlı bilgilere sahip oldum. Özellikle mevsimlere göre hangi meyvelerden reçel yapılabileceği ve reçelleri saklama koşulları konusunda anlatılan bilgileri keyifle dinledim. Bundan sonra, hem daha çeşitli hem de daha sağlıklı reçeller yapacağım” dedi.

(ZH-İK)

22.01.2008 23:14 TSİ

Kaynak: İHA