Sağlıklı Kentler Birliği Toplantısında Sigara ile Mücadele Konusu Masaya Yatırıldı

Sağlıklı Kentler Birliği Toplantısında Sigara ile Mücadele Konusu Masaya Yatırıldı

26.04.2008 16:32 | Son Güncelleme: 02.10.2014 13:34
Sağlıklı Kentler Birliği Toplantısında Sigara ile Mücadele Konusu Masaya Yatırıldı

Van'da Dün Başlayan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nin (SKB) Toplantısında Dünyadaki Tütünle Mücadele Eden Şehirlerin Aldığı Mesafe Örnekleri Anlatıldı.

Van'da dün başlayan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nin (SKB) toplantısında dünyadaki tütünle mücadele eden şehirlerin aldığı mesafe örnekleri anlatıldı. Toplantıda Türkiye'de de yerel yönetimlerin neler yapması gerektiği masaya yatırıldı. Birliğin 8. Olağan Toplantısı bugün yapılan oturumlarla devam etti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) İrtibat Ofisi ve Ulusal Tütün Programı Sorumlusu Dr. Toker Ergüder, artan sigara tüketimi ve sigaranın insanlar üzerinde meydana getirdiği rahatsızlıklar ve ölüm oranın artmasına etkide bulunduğunu söyledi. Ergüder, dünyada her yıl sigaradan 4 milyon, Türkiye'de ise 100 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, ülkemizde sigaradan kaynaklanan hastalıklara milyar dolarların bu tedavilere harcandığını vurguladı. Türkiye'de sigara tüketiminin 107 bin ton olduğunun altını çizen Ergüder, Ulusal Tütün Eylem Planı kapsamında çıkartılan yasanın 19 Mayıs'tan itibaren uygulanmasıyla her yıl tüketimde yüzde 2.5'lik azalma hedeflendiğini söyledi. Ergüder, "Bu yasayla birlikte sigara yasağının iki aşamada uygulanacak. 19 Mayıs'tan itibaren akıl hastaneleri, yaşlı bakım evleri, hapishaneler, otel odaları ve ikamet konutlarının dışında sigara içilemeyecek. 19 Temmuz'dan itibaren yasak tüm kapalı alanları kapsayacak." dedi. Türkiye'de sigara fiyatlarının Avrupa'da ülkelerine göre ucuz olduğunu dile getiren Ergüder, sigaraya yapılan yüzde 10'luk fiyat artışının, yüzde 8 tüketim azalmasını sağladığını savundu. Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün, SKB'ye üye olduktan sonra illerinde yeşil alanların artmaya başladığını ifade ederek, yayaların yürüyüş ve dinlenme yerlerini artırdıklarını kaydetti. Türkiye Sağlıklı Şehirler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin de birlik ile şehirlerarasında hasta-doktor ilişkisine benzetti. Birliğin sağlıklı şehirleşme konusunda şehirlere sürdürülebilir bir katkı sağladığını belirten Şahin, Van'ın da bu konudaki çalışmalarına ayrı bir katkıda bulunacaklarının sözünü verdi.

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title