Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Altepe: Yerel Yönetimler Sağlığa Damga Vuracak

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Altepe: Yerel Yönetimler Sağlığa Damga Vuracak

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Altepe: Yerel Yönetimler Sağlığa Damga Vuracak
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği (SKB) tarafından düzenlenen '9.Yıl Konferansı' İzmir'de başladı.3 gün sürecek konferansın açılış konuşmasını yapan SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dünyanın bugün tedavi edici hizmetler...

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği (SKB) tarafından düzenlenen '9. Yıl Konferansı' İzmir'de başladı. 3 gün sürecek konferansın açılış konuşmasını yapan SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dünyanın bugün tedavi edici hizmetler yerine önleyici hizmetleri konuştuğunu belirterek, sağlığa önümüzdeki dönemde yerel yönetimlerin damga vuracağını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı'nın Türkiye'de yaygınlaştırılması için kurulan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 9. Yıl Konferansı ve 19. Olağan Meclis Toplantısı nedeniyle İzmir'in Karşıyaka ilçesinde toplandı. Karşıyaka Belediyesi'nin ev sahipliğinde Opera Binası'nda gerçekleşen organizasyonda 'Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Ödül Töreni' düzenlendi.

Törende, şehircilik adına örnek çalışmalar yapan belediyeler ödüllendirildi. Konferansta, DSÖ'nün 6. fazına geçerken kentlerin karşılaşacağı değişim ve yenilikler değerlendirildi. 9. Yıl Konferansı'nın ardından 19. Olağan Meclis Toplantısı yapıldı. Meclis toplantısında SKB'nin 2009 yılından bu yana gerçekleştirdiği faaliyetler değerlendirilerek, Burdur şehrinin üyelik durumu karara bağlandı. Meclis toplantısında ayrıca, SKB'nin bir merkez binasının bulunmadığı belirtilerek, Bursa'da yer alan tarihi bir binanın birlik merkezi olarak faaliyet göstermesi kararlaştırıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gittikçe büyüme gösteren birliğin her geçen gün daha çok şehir ve vatandaş için sağlıklı yaşamın yolunu açtığını söyledi. Dünyanın değiştiğini, bakış açılarının değişkenlik gösterdiğini ve en önemlisi de Avrupa'nın yeni sağlık politikasıyla sağlıkta bir paradigma yaşandığını belirten Başkan Altepe, "Bugün artık tedavi edici hizmetler yerine daha çok önleyici hizmetleri konuşuyoruz. Bu gelişmelerin ışığında şunu söyleyebiliriz. Sağlığa, önümüzdeki dönemde yerel yönetimler damgasını vuracak." diye konuştu.

Hedeflerinin, insanlara daha sağlıklı bir yaşam sağlamak olduğunu, bunu da sağlıklı şehirler oluşturarak ve insanların sağlıklı ortamlarda yetişmelerine, yaşamalarına imkan vererek sunduklarını belirten Başkan Altepe, şunları kaydetti: "Sağlıklı bir gelecek için yapılması gereken, hastalıklarla mücadele etmek değildir. İnsanların sağlıklı yaşamasını sağlayacak ortamlar oluşturarak, hastalıkların baştan önlenmesidir. Hepimiz çok yakından biliyoruz. Bunu sağlayabilecek olan da yine belediyelerdir."

Konferansta; DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı'nın 6. fazına da değinen SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 6. fazın da bir öncekinde olduğu gibi 'Sağlık 2020' prensipleri ışığında devam edeceğini ifade etti. Organizasyonun ev sahibi olan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Kural ile Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel ise birer selamlama konuşması yaptı.

SKB üyelerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kural, Karşıyaka Belediyesi'nin gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında birlik üyelerini bilgilendirdi. 9. Yıl Konferansı'nın ardından 19. Olağan Meclis Toplantısı'na geçildi. Meclis toplantısının ardından da bu yıl 7.'si gerçekleştirilen 'Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Ödül Töreni 2013' yapıldı. Şehircilik adına örnek çalışmalara imza atan Bursa'nın Osmangazi, İzmir'in Karşıyaka ve Urla, Eskişehir'in Odunpazarı ve Ordu belediyeleri, ödüllerini Başkan Altepe'nin elinden aldı.

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Altepe: Yerel Yönetimler Sağlığa Damga Vuracak
Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Altepe: Yerel Yönetimler Sağlığa Damga Vuracak

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title