Sağlıklı Cinsellik İçin?

Sağlıklı Cinsellik İçin?

Cinsel Mutluluk, Tek Taraflı Değildir. İlişkilerinin Devamı İçin; Çiftler Her Türlü Sorunlarını, İsteklerini, Birbirlerini Mutlu Edebilecek Davranımlarını Birbirlerine Kolayca Anlatabilmelidirler.

Sağlıklı Cinsellik İçin?

CİNSEL MUTLULUK, TEK TARAFLI DEĞİLDİR. İLİŞKİLERİNİN DEVAMI İÇİN; ÇİFTLER HER TÜRLÜ SORUNLARINI, İSTEKLERİNİ, BİRBİRLERİNİ MUTLU EDEBİLECEK DAVRANIMLARINI BİRBİRLERİNE KOLAYCA ANLATABİLMELİDİRLER. CİNSELLİK SOSYAL TABU OLARAK GÖRÜLMEMELİDİR. SORUNLARA, ÖNCELİKLE EŞLER ARALARINDA KONUŞARAK ÇÖZÜM BULMAYA ÇALIŞMALIDIRLAR. EN MUTLU BERABERLİKLER BİRBİRLERİNE SEMPATİK ÖĞÜTLER VEREBİLEN ÇİFTLERİN BERABERLİKLERİDİR.

Sağlıklı bir cinsel birliktelik için öncelikle erkek kadın vücudunu, kadın ise erkek vücudunu tanımalıdır. Karşı cinsi tanımak, kişinin kendi cinselliğini tanıdığı dönemlere kadar uzanır. Sağlıklı anne ve baba ilişkisi, kişinin gelecekteki cinsel hayatının sağlıklı yürümesinin önemli ve belirgin etmenleridir. Çocuklar erken gençlik döneminde aile büyüklerinden sağlıklı cinsel bilgi almalı, cinsellik suç, ceza günah kavramları ile bütünleştirilmemelidir. Özellikle çocuklar için hazırlanmış cinsel atlas çocuğun kitaplığında yerini almalı, kulaktan dolma bilgiler yerine bilimsel ve cinsel olgunluğun geliştiği yaştaki doğru bilgi verilmelidir. Normali bilen her birey olumsuzlukları konuşabilir, tartışabilir ve gerektiğinde profesyonel yardım alabilir. Toplumsal olarak cinsellik yaşanıyor fakat yanlış yaşanıyor; suç, ceza ve günah kavramları ile bütünleşen haz alma duygusu yerine, suçluluk duygusunun ön plana çıktığı psikolojik suça dönüşen cinsellik yaşanıyor.

G noktası önemli

Çare olarak konuşulabilmeli, anlatılabilmeli, ne istediği, ne yaşamak istediği ortaya serilmelidir. Çiftler birlikteliklerinden mutlu olabilmelidir. Kadın ve erkeğin G noktası birlikteliklerde sıklıkla yer değiştirir, mutluluk bu noktayı her seferinde keşfedebilmektir. Mutlu beraberlikler başarılı, sağlıklı kişileri üzerinde taşır.

Kaynak: Gecce