Haberler

Obezite ömrü kısaltıyor: Her 3 yetişkinden 1'i obez

Abone Ol

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alper Sönmez, obezitenin zararlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye, Avrupa'nın obezite sıklığı en yüksek ülkesi ve her 3 yetişkinden 1'inde obezite bulunmaktadır. Obeziteli bireylerin beklenen yaşam süreleri normal kilolu bireylere göre daha kısadır.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alper Sönmez, "Obeziteli bireylerin beklenen yaşam süreleri normal kilolu bireylere göre daha kısadır. Türkiye, Avrupa'nın obezite sıklığı en yüksek ülkesidir. Türkiye'de her 3 yetişkinden 1'inde obezite bulunmaktadır ve bu oran kadınlarda daha fazladır" dedi.

Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Alper Sönmez, obezitenin zararlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Sönmez, "Aşırı yağ dokusu yaşam kalitesini azaltır, kas iskelet sistemi hastalıkları, uyku bozuklukları, depresyon, diyabet, hipertansiyon, astım, karaciğer yağlanması, kalp ve damar hastalıkları ve kanser gibi pek çok kronik metabolik hastalığa neden olur. Vücudun yağ dokusu miktarı arttıkça bu hastalıkların kontrolü güçleşir, daha çok ilacın daha yüksek dozlarda kullanılması gerekir" diye konuştu.

OBEZİTE TANISI NASIL KONULUR?

Prof. Dr. Sönmez, sağlıklı bir erişkinin vücut ağırlığı o kişinin boyu, yaşı, cinsiyeti ve vücut yapısına göre belirlendiğini söyledi. Sönmez, "Vücut yağ miktarını tespit için en sık kullanılan ölçüt Vücut Kitle İndeksi (VKİ) olup, kilogram cinsinden ağırlığın metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle elde edilir (VKİ= kg/m2). Ancak bazı durumlarda VKİ ölçümü yanıltıcı olabilir. Örneğin, kasları gelişmiş kişilerin ve sporcuların VKİ değerleri yüksek olduğu halde bu kişiler kilolu olmayabilirler. Tersine zayıf yapılı, çelimsiz bireylerin VKİ değerleri düşük olduğu halde bu kişilerin karın içi yağ miktarları normalin üzerinde olabilir. Böyle durumlarda bel çevresi ölçümü karın içi yağlanma olup olmadığı daha doğru tespit edilebilir. Bel çevresi standartları cinsiyete göre belirlendiği için daha hassas bir değerlendirme olanağı sağlar" dedi.

OBEZİTENİN NEDENLERİ SIRALADI

Obezitenin nedenlerine ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Sönmez, değişen yaşam biçimine de dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Vücut ağırlığımız sosyal ve çevresel faktörlerden etkilenir ve tümüyle kontrolümüz altında değildir. 'Modern yaşam' adı verilen günümüz yaşam biçimi, insanları giderek daha fazla kalori almaya ve daha az hareket etmeye yöneltmektedir. Genetik yatkınlık, sosyal ve çevresel stres faktörleri, yetersiz veya kalitesiz uyku, obeziteye en sık neden olan etmenler arasındadır. Ayrıca bazı hormon hastalıkları, kronik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan ilaçlar obeziteye neden olabilirler. Obeziteli bireylerin beklenen yaşam süreleri normal kilolu bireylere göre daha kısadır. Türkiye, Avrupa'nın obezite sıklığı en yüksek ülkesidir. Yapılan araştırmalar obezitenin özellikle kadınlarda, orta ve düşük sosyoekonomik düzeyi olan bireylerde daha fazla olduğunu göstermektedir. Kilo kontrolüyle pek çok kronik hastalığın tedavisi kolaylaşmakta ve yeterli kilo kaybı sağlandığı zaman Tip 2 diyabet, Hipertansiyon, Astım, Uyku apnesi gibi yaşamı zorlaştıran pek çok hastalığın kesin tedavisi mümkün olabilmektedir. Obezite tedavisinde sağlıklı şekilde kilo verilebilmesi kadar, verilen kilonun korunması da çok önemlidir. Bu nedenle kanıta dayalı bilimsel tedavilerin uygulandığı obezite merkezlerinde hastalara bütüncül olarak yaklaşılması ve uzun süreli tedavi ve takiplerinin yapılması gerekir. Bu süreçte beslenme tedavisi, bilişsel davranışçı tedavi, egzersiz tedavisi, tıbbi tedavi ve gerekirse cerrahi tedaviler ihtiyaca göre uygulanmalıdır."


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sağlık

Türkiye Sağlık Haberler

Bakmadan Geçme

ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Antalya su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık İzmir su kesintisi listesi! Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu neden istifa etti? İYİ Parti'li İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu hangi partiye katıldı? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Ankara su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! Komedyen Gözde Karakaya kimdir, kaç yaşında, nereli, evli mi, asıl mesleği ne? Selahattin Demirtaş beraat edildi mi SON DAKİKA 2023! Selahattin Demirtaş davası ne oldu, karar çıktı mı? CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 7 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! 7 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 7 Aralık Perşembe burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? Galatasaray Şampiyonlar Ligi gruptan nasıl çıkar, oran, ihtimal kaç? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde nasıl tur atlar? KOPENHAG GALATASARAY MAÇI NE ZAMAN? Kopenhag vs Galatasaray saat kaçta, hangi kanalda, CANLI, şifresiz izleme linki! KYK BURS-KREDİ NE ZAMAN YATACAK T.C. YE GÖRE 2023? İlk defa KYK bursu alanlar ne zaman alacak 2023? İhsan Baştürk kimdir? Yargıtay 8. Ceza Daire Başkanı İhsan Baştürk kaç yaşında, nereli? Doç. Dr. İhsan Baştürk biyografisi!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title