Haberler

İstanbul Üniversitesi Profesörü Sivrisinekler Hakkında Uyarıda Bulundu

Abone Ol

İstanbul Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Erdal Polat, sivrisineklerin artmasıyla ilgili uyarılarda bulundu ve Asya Kaplanı türünü değerlendirdi.

SİNEKLERİ inceleyen ve larvaları ile hastalıkları tedavi eden İstanbul Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Erdal Polat,  ' Asya Kaplanı' adı verilen sivrisineğin 1926'dan veri İstanbul'da varlığı bilinen cins olduğunu belirtti. Polat, "Dün bir sinek bizim eve girdi. Gece de beni ısırdı ve kanımı emdi. Ben bunu getirdim, kafese alıp larvalarını alacağım. Türüne baktığımızda bu Culex Pipiens'tir. İstanbul'da çok olan ve bizi ısıran tür budur" dedi.  Polat, "Sivrisineğin kimse sonunu getiremez, bu yanlış bir terim. Ama şu yapılabilir, nisan ve mayıs ayında iyi bir larva mücadelesi yapılsaydı sivrisinekler şu an da insanları bu kadar rahatsız etmezdi" diye konuştu

Yaz aylarının gelmesiyle artan sivrisinekler, bir çok kentte tedirginliğe neden oluyor. Sinekleri üreten, inceleyen ve larvaları ile hastalarını tedavi eden İstanbul Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Erdal Polat, artan sivrisinek tedirginliğini ve ölümlere yol açtığı iddia edilen Asya Kaplanı türünü değerlendirdi.

EVİNDE YAKALADIĞI SİNEĞİ LABORATUVAR DA İNCELEDİ

Kendi evinde bir önceki gece kendisini ısıran sivrisineği yakalayan ve mikroskop ile inceleyen Erdal Polat, "Dün bu sinek bizim eve girdi. Önemli olan nokta burası, dışarıdan belediye ilaçlama yaptı. İlaçlar erişkinlere etkili değil, onlarda kokudan rahatsız oldu. Benim eve girdi, gecede beni ısırdı ve kanımı emdi. Ben bunu getirdim, kafese alıp larvalarını alacağım. Türüne baktığımızda bu Culex Pipiens'tir. İstanbul'da çok olan ve bizi ısıran tür budur" dedi.

'İLAÇLAMA NİSAN- MAYIS AYINDA YAPILMALIYDI'

Prof. Dr. Erdal Polat, "Sivrisinekler ve böcekler soğukkanlı hayvanlardır. 15 santigrat derece üzerinde bunlar üreme özelliğini kazanırlar. 15 santigrat altında üreme özellikleri yoktur. Nisan ayı itibari ile havalar ısınmaya başlar, nisan ve mayıs aylarında özellikle bunların larvalarıyla mücadele edilmesi gerekiyor. Sivrisineğin kimse sonunu getiremez, bu yanlış bir terim. Ama şu yapılabilir, nisan ve mayıs ayında iyi bir larva mücadelesi yapılsaydı sivrisinekler şu an da insanları bu kadar rahatsız etmezdi" diye konuştu.

'ASYA KAPLANI 1926 YILINDAN BERİ İSTANBUL'DA VAR'

Polat, "İstanbul'da Aedes var, Silivri ve Riva bölgelerinde Anofel cinsi var. Bizim araştırmalarımıza göre İstanbul'a asıl hakim olan cins Culex Pipiens'tir. İstanbul'un florasını oluşturan, bizi evimizde ısıran sivrisinek türü Culex Pipiens'tir. Asya Kaplanı'nı ben de bilmiyordum, internetten baktım. Bizim Aedes'miş. Aedes, 1926 yılından beri İstanbul'da varlığı bilinen bir cinstir"  şeklinde konuştu.

'SİVRİSİNEKTEN KORKMANIZA GEREK YOK'

Vatandaşların korkmaması gerektiğini söyleyen Erdal Polat, "Sivrisinekten Dünya korkmuyor. Dünya Sağlık Örgütü, 2000 yılına kadar sivrisineklerin sonunu getirmeye çalıştı, beceremediler. Sonra Dünya Sağlık Örgütü 'Bırakalım sinekler kanı emsin, biz hasta olan insanları tedavi edelim. Oradan aldığı hastalık etkenlerini başka insanlara bulaştırmasın.' en son buna karar verdiler. Korkulacak bir şey yok o kadar. Sinekle mücadelede insanlar, insektisitler kullanıyorlar. Bunların hepsi zehirlidir. Sinekleri öldüren insektisitler neredeyse kalmadı çünkü hepsine karşı direnç gelişti, kendilerini zehirliyorlar" şeklinde konuştu.

'BATI NİL VİRÜSÜ NEDENİYLE ÖLÜMLER YAŞANIYOR'

Son dönemde sivrisinek ısırması nedeniyle ölümlerin yaşandığı iddialarını değerlendiren Polat, "Onlar göçmen kuşlarla geliyorlar, dikkat edin göçmen kuşların aktif olduğu dönemde ortaya çıkar. İnsanların önleme şansları yok. Batı Nil virüsü nedeniyle ölümler yaşanıyor" dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sağlık

İstanbul Üniversitesi Erdal Polat İstanbul Asya Sağlık Haberler

Bakmadan Geçme

Eltilerin Savaşı filmi oyuncuları kim? Eltilerin Savaşı filmi konusu, oyuncuları ve Eltilerin Savaşı özeti! Eltilerin Savaşı filmi konusu nedir? Eltilerin Savaşı oyuncuları ve Eltilerin Savaşı özeti! Eltilerin Savaşı nerede çekildi? Eltilerin Savaşı konusu ne, oyuncuları kimler? Eltilerin Savaşı ne zaman, hangi kanalda? Güneş delindi mi? Güneş yüzeyindeki kara delik nedir, Dünya'ya zararı var mı? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 6-7 Aralık Benzine ve Motorine İndirim veya Zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! Trabzonspor - Çorum FK maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Trabzonspor - Çorum FK maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! Trabzonspor - Çorum FK maçı CANLI izle! Trabzonspor - Çorum FK maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? 6 Aralık Kabine toplantısı kararları! SON DAKİKA! Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları! Ziraat Türkiye Kupası 5. tur kura çekimi ne zaman? ZTK KURA ÇEKİMİ TARİHİ Kabine toplantısı konuları! GÜNDEMDE NELER VAR? 6 Aralık Kabine toplantısı konuları neler? Kabine toplantısı bitti mi? SON DURUM! Kabine toplantısı gündeminde neler var? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi partiden milletvekili? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu'nun hayatı! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Antalya su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Bursa su kesintisi listesi!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title