Haberler

Gazze'de Böbrek Hastalarının Tedavileri Tehlikede

Son Güncelleme:
Abone Ol

Gazze Şeridi'nde ilaç ve tıbbi ekipman eksikliği nedeniyle en az 1.100 Filistinli böbrek hastasının tedavileri kesintiye uğruyor. Hamas yönetimi İsrail'i suçluyor.

GAZZE, 21 Eylül (Xinhua) -- Filistin'in kıyı bölgesindeki Gazze Şeridi'nde ilaç ve tıbbi ekipman eksikliği nedeniyle en az 1.100 Filistinli böbrek hastasının hayat kurtaran tedavileri kesintiye uğruyor.

Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı'na bağlı eczacılık dairesi müdürü Eşref Ebu Mehdi, Çarşamba günü Gazze'de düzenlediği basın toplantısında, söz konusu hastalar arasında diyaliz seanslarına erişimlerinin bitmesi tehlikesiyle karşı karşıya olan 38 çocuğun da bulunduğunu söyledi.

Ebu Mehdi, "Tıbbi malzemeler yakında tükeneceği için böbrek yetmezliği olan hastalar zorlayıcı sağlık koşullarında yaşamak zorunda kalıyor" diye ekledi.

Ebu Mehdi, Gazze'de bakanlık tarafından işletilen depolarda ilgili tıbbi malzemelerin yetersiz olduğunu ve Gazze'deki hastanelerin ayda 13.000 diyaliz seansı sağladığını belirtti.

Ebu Mehdi, İsrail'i "kıyı bölgesindeki hastanelere tıbbi malzeme sevkiyatını ve nakliyatını yasaklayarak binlerce böbrek hastasının hayatını riske atmakla" suçladı.

Hamas hareketinin 2007 yılında bölgenin kontrolünü ele geçirmesinden bu yana, 2 milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze Şeridi'ne sıkı bir abluka uygulayan İsrail, Gazzeliler tarafından bölgedeki yoksulluk ve sıkıntıların sorumlusu olmakla suçlanıyor.

Kaynak: Xinhua / Sağlık

Filistin İsrail Gazze Sağlık Haberler

Bakmadan Geçme

ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 7-8 Aralık Ankara su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 7-8 Aralık İzmir su kesintisi listesi! TikTok Türkiye Sözcüsü Emir Gelen kimdir? Tiktok kapatılacak mı? Tiktok ne zaman kapatılacak? Tiktok yasaklandı mı? 7 Aralık Cuma Hutbesi yayınlandı! 7 Aralık Cuma Hutbesi tam metni! Diyanet 7 Aralık Cuma Hutbesi! Masterchef eleme adayları kimler? Haftanın 3. eleme adayları kimdir? 7 Aralık 2023 Masterchef haftanın eleme potasındaki isimleri kimler oldu? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 7-8 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! 7 Aralık Masterchef dokunulmazlığı hangi takım kazandı? Masterchef 2023 Mavi takım mı Kırmızı takım mı kazandı? Masterchef bugün kazananı kim? Hangi Yunan adalarına vizeler kaldırıldı? Vizesiz gidilebilen Yunan adaları hangileri? Yunan adalarına vize var mı, vizeler kaktı mı? Yunanistan ile vize anlaşması detayları! Hudutsuz Sevda CANLI izle! Hudutsuz Sevda 11. Bölüm FOX TV CANLI izle! Gazze'de kaç kişi öldü? İsrail'in saldırıları sonucu Gazze'de kaç kişi hayatını kaybetti? Beşiktaş'ta sakat futbolcular! Hangi futbolcular Fenerbahçe maçında oynayamayacak? Kendi Düşen Ağlamaz 23.bölüm CANLI İZLE! 7 Aralık Kendi Düşen Ağlamaz canlı yayın! Kendi Düşen Ağlamaz yeni bölüm izle! Omar Colley Fenerbahçe maçında oynayacak mı, sakatlığı geçti mi? Omar Colley'in sakatlık durumu!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title