Haberler

Avrupa'da Batı Nil virüsü enfeksiyonu vakaları artıyor

Abone Ol

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), 2022 yılında Avrupa'da 1.300'den fazla insanda yerel olarak bulaşmış Batı Nil virüsü enfeksiyonu vakasının bildirildiğini ve 104 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sıcak hava dalgaları, seller ve kuraklık, dang humması, sıtma ve Chikungunya virüsünü yayan Aedes Albopictus sivrisineği için uygun yaşam alanını yarattı. ECDC, sivrisinek popülasyonlarını kontrol etme, gözetimi artırma ve koruyucu kişisel önlemleri uygulama yolları üzerinde çabaların yoğunlaşması gerektiğini söyledi.

STOCKHOLM/ROMA, 23 Haziran (Xinhua) -- Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) 31 Mayıs itibarıyla Avrupa'da 2022 yılında 1.300'den fazla insanda yerel olarak bulaşmış Batı Nil virüsü enfeksiyonu vakasının bildirildiğini ve bu kişilerin 104'ünün hayatını kaybettiğini duyurdu.

ECDC'den yapılan açıklamaya göre bu sayı, salgının en yoğun olduğu 2018 yılından bu yana bildirilen en yüksek yerel vaka sayısı olup Avrupa Birliği (AB), Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ve AB'ye komşu ülkelerde kaydedildi.

ECDC tarafından Perşembe günü yapılan basın açıklamasında, insanlarda yerel olarak bulaşmış vakaların 1.100'den fazlasının AB/AEA'da bulunan on ülke tarafından rapor edildiği belirtildi.

ECDC, vakaların büyük çoğunluğunun, 723 vakayla İtalya ve 283 vakayla Yunanistan tarafından rapor edildiğini ve 2022 yılında İtalya'da görülen vaka sayısının kayıtlara geçen en yüksek rakam olduğunu belirtti.

Avrupa'daki sıcak hava dalgaları, seller ve kuraklık; dang humması, sıtma ve Chikungunya virüsünü yayan Aedes Albopictus sivrisineği için uygun yaşam alanını yarattı. Bu sivrisinek ayrıca Batı Nil virüsü, sarı humma ve Zika virüsünü de taşıyor.

Sivrisineğin geleneksel bölgesi Akdeniz'in nemli kısımları olsa da çoğunlukla kuzeye ve yüksek rakımlara doğru yayılma görülüyor. ECDC, hastalık taşıyan diğer sivrisinek türlerinin de yayıldığını açıkladı.

Basında yer alan haberlere göre, sivrisinek kaynaklı hastalıklar kuzeydeki Danimarka ve İsveç'te de kaydedilmiş durumda.

ECDC Direktörü Andrea Ammon, "Son yıllarda istilacı sivrisinek türlerinin Avrupa'da daha önce etkilenmemiş bölgelere bile coğrafi olarak yayıldığını gördük" dedi.

"Bu durum devam ederse Dang, Chikungunya ve Batı Nil Virüsü gibi hastalıklardan daha fazla vaka ve muhtemel ölüm görmeyi bekleyebiliriz" diyen Ammon, sivrisinek popülasyonlarını kontrol etme, gözetimi artırma ve koruyucu kişisel önlemleri uygulama yolları üzerinde çabaların yoğunlaşması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Xinhua / Sağlık

Batı Nil Virüsü Avrupa Birliği Sağlık Haberler

Bakmadan Geçme

BUGÜN (9 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 9 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 9 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 9 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 9 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Turabi kimdir, hangi yıllarda yarıştı? 9 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Juventus - Napoli maçı CANLI izle! Juventus - Napoli maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title