Sağlık Müdürü Yıldırım'dan Fkü Uyarısı
Haberler » Yerel » Haber

Sağlık Müdürü Yıldırım'dan Fkü Uyarısı

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, Fenilketonürinin (Fkü) Kalıtsal Metabolik Bir Hastalık Olduğunu Bildirdi.

Sağlık Müdürü Yıldırım'dan Fkü Uyarısı

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, fenilketonürinin (FKÜ) kalıtsal metabolik bir hastalık olduğunu bildirdi.

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, hastalıkta bir protein yapı taşı olan fenilalaninin metabolize edilemeyerek, kanda biriktiğini ve geriye dönüşümsüz beyin hasarı oluşturduğunu belirtti. Dr. Yıldırım, "Doğması beklenen bebek sayısı ile değerlendirildiğinde her yıl 300 yeni fenilketonüri vakasının topluma katılacağı hesaplanır. Ağır zihinsel geriliği olan Fenilketonürili bireylerde konvülsiyonlar, agresif yada otistik davranış bozuklukları, dermatit şeklindeki cilt lezyonları yanı sıra vakaların sadece yüzde 60'ında anne babaya göre açık saç-göz-ten rengi ile karekterize fenotip vardır" dedi.

Hastalığın bilgisi anne ve babadan genler aracılığı ile bebeğe aktarıldığını ifade eden Yıldrırım, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Çocuğun hasta olması için hem anne hem de babanın hastalık bilgisi için taşıyıcı olması gerekir. Taşıyıcı anne ve babadan hasta çocuk olma riski yüzde 25'tir. Türkiye fenilketonüri hastalığının en sık görüldüğü ülkeler arasındadır. Avrupa ülkelerinde 10 bin ile 30 binde bir görülürken, ne yazık ki ülkemizde 3 bin ile 4 bin 500 çocuktan biri fenilketonürilidir. Bu oranın yüksek olması akraba evliliklerinin sık olması ile ilgilidir. Fenilketonüri hastalığı ile baş edebilmenin dört altın kuralı vardır; Akraba evlilikleri yapılmaması uygundur. Gebe kadınların, gebelik boyunca her ay düzenli olarak bir sağlık kuruluşuna gitmeleri veya bir sağlık personeli tarafından kontrol edilmeleri gereklidir. Doğumlar bir sağlık kuruluşunda yaptırılmalıdır. Ailelerin bu hastalık konusunda sağlık kuruluşlarından bilgi alması erken teşhisin ve tedavinin başarısını artıran faktörler arasında yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve Fenilketonürili Çocukları Tarama ve Koruma Derneği işbirliği ile 1987 yılında Fenilketonüri Tarama Programı başlatılmıştır. 1993 yılına kadar Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde doğan bebeklerin taranması şeklinde 42 ilde uygulanan program, 1993 yılında 76 ilde doğum yaptırılan tüm sağlık kuruluşlarındaki ve ebeler tarafından evde yaptırılan tüm doğumları kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Amaç tüm yeni doğanların Fenilketonüri yönünden araştırılmasıdır. İlimizde tüm sağlık ocaklarımız ve Ana Çocuk Sağlığı Aile Planlaması Merkezimizde yeni doğan bebeklerin Fenilketonüri taraması için topuğundan kan alınmaktadır. Şüpheli veya hasta çıkan vakalar bağlı bulunduğu sağlık ocağına ve aileye bildirilmekte, takipleri ve tedavileri yapılmaktadır. 25.12.2006 tarihinde ise Fenilketonüri Tarama Programına Konjenital Hipotroidi de eklenerek Neonatal Tarama programı başlatılmıştır. Neonatal Tarama Programı ile, tüm yeni doğanların Konjenital Hipotroidi ve Fenilketonüri yönünden taranması, oluşacak zeka geriliği, beyin hasarları ve geri dönüşümsüz zararların engellenerek, topluma getirdiği ekonomik yükün önlenmesi, akraba evliliklerinin azaltılması konusunda toplum bilincinin artırılması, tanı konan bebeklerde bu hastalıklar nedeniyle oluşacak rahatsızlıkları önlemek amacıyla uygun tedavi başlanması ve böylece belli bir zeka seviyesine ulaşmalarının sağlanması amaçlanmaktadır." (OÇ-OÇ-Y) 04.06.2008 16:27 TSİ