Sağlık-der Sigaraya Karşı Savaş Başlattı

Sağlık-der Sigaraya Karşı Savaş Başlattı

Sigarayla Mücadele ve Sağlıklı Yaşam Derneği (Sağlık-der), 9 Şubat Dünya Sigara Boykot Günü Nedeniyle Sigaranın Bırakılması İçin Mücadele Başlattı. Derneğin Genel Başkanı Bahattin Köksal, 'Hazırladığımız Filmlerin Cd'leri Miletvekillerimize Dağıtılmıştır. Milletvekillerimizden Bu Konuda Duyarlılık Göstererek, Sigaraya Karşı Ulusal Bir Savaş Açılmasını İstiyoruz' Dedi.

Sağlık-der Sigaraya Karşı Savaş Başlattı

SİGARAYLA Mücadele ve Sağlıklı Yaşam Derneği (SAĞLIK-DER), 9 Şubat Dünya Sigara Boykot Günü nedeniyle sigaranın bırakılması için mücadele başlattı. Derneğin Genel Başkanı Bahattin Köksal, ''Hazırladığımız filmlerin CD'leri miletvekillerimize dağıtılmıştır. Milletvekillerimizden bu konuda duyarlılık göstererek, sigaraya karşı ulusal bir savaş açılmasını istiyoruz'' dedi.

SAĞLIK-DER Genel Başkanı Bahattin Köksal, sigaranın insan sağlığına verdiği zararları konu alan ve bu konuda toplum bilinci oluşturmak amacıyla eğitici ve uyarıcı bir videospot film hazırlattıklarını açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde SAĞLIK-DER tarafından hazırlanan bu CD'ler TBMM'de tüm milletvekilleriyle birlikte Türkiye genelindeki Halk Eğitim Merkezleri kanalı ile tüm okullara dağıtımı sağlanacak.

SAĞLIK-DER Genel Başkanı Köksal, başta çocuk ve gençler olmak üzere sigara karşıtı toplum bilincini oluşturmak amacıyla bu tür faaliyetleri sürdürdüklerini açıkladı. Köksal, ''Bu amaçla bir taraftan Milli Eğitim Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü ile işbirliği yaparak, ülke genelinde halk eğitim merkezlerinde seminerlerimiz devam ederken, diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile yaptığımız işbirliği sonucu eğitici, uyarıcı videospot filmlerin yapımı tamamlanmıştır. Hazırlanan bu film, Milli Eğitim Bakanlığı internet sayfasında ise yer almıştır'' dedi.

Sigara karşıtı hazırlanan eğitici ve uyarıcı filmlerin ülke genelinde tüm okullara dağıtımının devam ettiğini belirten Köksal, ''Halen TBMM'de Genel Kurul'da yasallaşması beklenen 4207 sayılı tütün ve tütün mamüllerinin zararlarının önlenmesine dair kanun değişikliğinin biran önce yasallaşmasını ve bu konuda caydırıcı önlemlerin alınmasını beklemekteyiz. Bu amaçla 9 Şubat Dünya Sigara Boykot Günü nedeniyle hazırlanan bu filmlerin CD'leri miletvekillerimize dağıtılmaya başlandı. Milletvekillerimizden bu konuda duyarlılık göstererek, sigara salgınının önlenmesi konusunda toyekün ulusal bir savaş açılmasını istiyoruz'' dedi.

Başkan Köksal, dernek olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı 'sigaradan kurtuluş bayramı' olarak da ilan edilmesini istediklerini söyledi. Köksal, TBMM'deki vekiller dışında hazırlanan 1200 eğitici-uyarıcı CD'lerin Türkiye'deki tüm Halk Eğitim merkezlerine gönderilerek, çoğaltılıp, tüm okullara dağıtımının planlandığını belirtti.

Adem YAZICI/ANKARA, (DHA)

Kaynak: DHA