Sağlık çalışanlarına ek ödeme ne zaman verilecek? Sağlık çalışanlarına verilecek ek ödeme ne kadar?

Sağlık çalışanlarına ek ödeme ne zaman verilecek? Sağlık çalışanlarına verilecek ek ödeme ne kadar?

28.03.2020 12:53 | Son Güncelleme: 28.03.2020 12:53
Sağlık çalışanlarına ek ödeme ne zaman verilecek? Sağlık çalışanlarına verilecek ek ödeme ne kadar?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sağlık çalışanlarına verilecek ek ödemenin müjdesini kısa süre önce duyurmuştu. Sağlık çalışanlarına ek ödeme ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki, sağlık çalışanları ne kadar ek ödeme alacak? Sağlık çalışanlarına ne zaman ek ödeme verilecek? İşte, detaylar...

Fahrettin Koca, covid-19 virüsünen neden olduğu koronavirüs salgını boyunca sağlık personeline ek ödeme verileceğini açıkladı. 24 Mart sayılı Resmi Gazete'de karar yayımlandı. Buna göre, sağlık çalışanları ek ödemeyi ne zaman alacak? Ek ödeme verilecek personel oranı ve kapsamı ise yine bakanlık tarafından belirlenecek. Sağlık çalışanlarına ek ödeme kimleri kapsıyor?

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK ÖDEME NE ZAMAN VERİLECEK?

Koronavirüs kapsamında insanüstü performans gösteren sağlık personellerine ek ödeme gündeme geldi. 24 Mart tarihli Resmi Gazete'de yer alan kararda; ''1 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere üç ay süreyle yer ve/veya personel yönünden kapsamı ve oranı Bakan tarafından belirlenmek kaydıyla, bu Yönetmelikte belirlenen esaslara tabi olmaksızın personele ek ödeme yapılabilir." ifadeleri yer aldı.

EK ÖDEME NE KADAR?

Sağlık çalışanlarına verilecek ek ödeme tutarı toplamı mesai içi tavan ek ödeme tutarına göre yapılacak. Buna göre personellere verilecek ek ödeme tutarları da belli oldu. Derecelendirmeye göre ödeme tutarları şöyle:

Doktor (1/4) 6 bin lira

Sağlık Bilimleri Lisansiyeri (1/4) 1625 lira

Ön lisans 1260 lira

Lise (2/3) 505 lira

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VERİLECEK EK ÖDEME HAKKINDAKİ KARAR

MADDE 1 – 4/3/2020 tarihli ve 31058 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan Tablo-1, Tablo-2, Tablo-3, Tablo-4 ve Tablo-5 aşağıdaki şekilde, ikinci fıkrasındaki "Doktoralı/Uzman Diş Tabibi Birim Performans Katsayısının Hesaplanması:" ibaresi "Doktoralı/Uzman Diş Tabibi ile tablolarda belirtilen uzmanlık alanlarında tam zamanlı çalışan Diş Tabibi Birim Performans Katsayısının Hesaplanması:" şeklinde ve aynı fıkradaki Tablo-8 aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Sağlık çalışanlarına ek ödeme ne zaman verilecek? Sağlık çalışanlarına verilecek ek ödeme ne kadar?

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 1/3/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere üç ay süreyle yer ve/veya personel yönünden kapsamı ve oranı Bakan tarafından belirlenmek kaydıyla, bu Yönetmelikte belirlenen esaslara tabi olmaksızın personele ek ödeme yapılabilir. Bu şekilde yapılacak ödeme tutarı toplamı mesai içi tavan ek ödeme tutarını geçemez."

MADDE 3 – Bu Yönetmeliğin 1 inci maddesi 1/4/2020 tarihinde, diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Sağlık Bakanı yürütür.

Haber Yorumları (2)
EBRU: Saglik calisanlari diyorsunuz peki temizlik gorevlileri bu kapsama neden girmiyor en zor isi onlar yaparken maastan yararlanmiyorlar egitime gore ucret belirtmissinz onlarin egitimleri olmayabilir ama emek veriyorlar sonucta dusuncem ayrimcilik yapilmamasindan yana gene siz bilirsiniz tabi.
ÖZCANBİLEN: lütfen sağlık çalışanlarını bir bütün olarak görelim bende acil ilk kayıtta yanı doktor ve heşireden önce hasta bana uğruyor bizlerde en büyük riski taşıyoruz lütfen sonuçta sağlıkçı olmasakta hastane çalışanıyız ve riskli bölümde yani acillerde çalışıyoruz aynı masayı paylaştığımız aynı işi yaptığımız arkadaşım sağlık çıkışlı diye o bu haktan yararlanıyor fakat benimle aynı durumda olan arkadaşlarım aynı işi yapıyor olsakta gözardı ediliyoruz.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Sağlık çalışanlarına ek ödeme ne zaman verilecek? Sağlık çalışanlarına verilecek ek ödeme ne kadar? - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.11.2020 01:26:52. #1.14#
title