Sağlık Bakanlığı'nın Bakım Çalışması Eczane ve Hastaları Mağdur Etti

Sağlık Bakanlığı'nın Bakım Çalışması Eczane ve Hastaları Mağdur Etti

Sağlık Bakanlığı'nın Bakım Çalışması Eczane ve Hastaları Mağdur Etti
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel

Sağlık Bakanlığı Veri Merkezi'nde 27 Şubat akşamı saat 20.00 de başlayan bakım çalışması nedeniyle İlaç Takip Sistemi (İTS) 52 saat yani 2 gün 3 gece çalışmayacak.

Sağlık Bakanlığı Veri Merkezi'nde 27 Şubat akşamı saat 20.00 de başlayan bakım çalışması nedeniyle İlaç Takip Sistemi (İTS) 52 saat yani 2 gün 3 gece çalışmayacak. Önce Sosyal Güvenlik kurumu (SGK) tarafından 28 Şubat saat 06.00’da çalışacağı ilan edilen İTS için ek duyuru yapılarak, çalışmanın hafta sonu da devam edeceği bildirildi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Ecz. Nurten Saydan, yazılı değerlendirmesinde, eczacıların zor durumda kaldığını belirtti. “Kamuoyunun da bildiği üzere, eczaneler 7 gün 24 saat vatandaşlara hizmet vermektedir. 52 saat süreceği tahmin edilen bu kesinti için vatandaşlarımıza bir açıklama yapılmamış olması eczanelerimizi güç durumda ve çaresiz bırakmıştır.” diyen Saydan, duyuruda söylenen yedek sunucuların yeterli olmadığını, yedek sunucular üzerinden hizmet alınamadığını belirtti.

“ECZANELER REÇETE SİLME İŞLEMİ YAPAMAMAKTADIR”

Saydan, konuyla ilgili şöyle devam etti: “77 milyona hizmet veren SGK Medula eczane sistemi, İlaç Takip Sistemindeki bakım çalışması yüzünden “reçete silmemize “ izin vermemektedir. Hasta vatandaşlarımız eczanelerimize reçeteleri ile geldiklerinde, üzerlerinde muayene ücreti, reçete parası, ilaç katkı payı vs için yeterli para bulunmaz veya ilaçlarını almak istemezlerse reçetelerini silip, kendilerine geri veremiyoruz.

Vatandaşlarımızın reçetelerindeki ilaçlarını alma hakkı olduğu kadar, almamaya (veya alamayacak durumda olanların) hakkı bulunmaktadır. 52 saat az bir süre değildir, cuma gecesi veya cumartesi günü reçetelerini nöbetçi eczanelerden sisteme girdiren fakat alamayan vatandaşlarımız, pazar günü başka bir nöbet tutan eczaneden ilaçlarına ulaşamamaktadır. Çünkü, müracaat ettikleri ilk eczane elinde olmayan, kendisinden kaynaklanmayan sebeple reçeteyi silememiştir, yani reçete ilk sisteme giren eczanede bağlı kalmıştır. Vatandaşlarımız bu ilaçlarını ancak pazartesi günü aldıkları eczane reçetelerini silebilirse alabilecekler. Elbette bakım çalışması 2 mart pazartesi günü biterse ve İlaç Takip Sistemi çalışırsa alabilecekler.”

“ECZANELERİMİZ AY SONU FATURALARINI KESEMEDİ”

TEİS Başkanı Ecz. Nurten Saydan, SGK Medula eczane sistemi ve İlaç Takip Sistemi'nin birbirine bağlı olarak çalışan sistemler olduğu için eczanelerin ay sonu fatura kesemediğini belirtti. Saydan, çünkü verilen reçetelerdeki karekod sonlandırmasının yapılamadığını ifade etti.

Saydan, “Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak, bizleri hasta vatandaşla karşı karşıya getiren, ilaç ve danışmanlık hizmetimizi aksatan, kamuoyu ve vatandaşla paylaşılmadan yapılan bakım çalışmalarını istemiyoruz. Çünkü bakım çalışması sürecinde hem vatandaş, hem meslektaşlarımız mağdur olmaktadır. Sendika olarak bu tür çalışmaların yapılırken vatandaşa duyurulmasını ve İTS gibi bir sistemin, yedek sistem yapılarının uygun hale getirilmesini, fedakarca nöbet tutmaya çalışan meslektaşlarımızın böyle bir durumu bir daha yaşamaması için gerekli bütün tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Böyle bir durumu ne bizler ne de vatandaşlarımıza yaşatmaya kimsenin hakkı bulunmamaktadır.” dedi.

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title