Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümrükçüğlu: "Reçetesiz İlaç Satışına İzin Vermeyeceğiz"

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümrükçüğlu: "Reçetesiz İlaç Satışına İzin Vermeyeceğiz"

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, reçetesiz ilaç satışına izin vermeyeceklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümrükçüğlu:

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, reçetesiz ilaç satışına izin vermeyeceklerini söyledi. Gümrükçüoğlu, "Markette veya OTC diye tabir edilerek herhangi bir ürünü satmaya ya da sattırmaya ihtiyacımız yok. Bu mesleğin bilimselliğini de yakışmaz. İlaç ruhsatı alan hangi maddenin nerede reklamı yapılıyorsa bize ihbar edilsin. Gereken kanuni girişi yapmaya her zaman hazırız" dedi.


Türk Eczacıları Birliği'nin düzenlediği "Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödül Töreni"nde konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, hiçbir zaman bir eczanenin eczacı dışında yürütülmesine ve bir kapital sahibinin eczacılık yapmasına Türkiye'de izin verilmeyeceğini söyledi. Türkiye'de yeteri kadar eczacı olduğunu kaydeden Gümrükçüoğlu, "Markette veya OTC diye tabir edilerek herhangi bir ürünü satmaya ya da sattırmaya ihtiyacımız yok. Bu eczacılık mesleğinin ticari haklarıyla birlikte mesleki onurunu da korumaya devam edeceğiz" diye konuştu.


Gümrükçüoğlu, reçetesiz ilaç satışı ve ilaçta reklam iddialarına ilişkin de şunları söyledi:


"İlacın eczane dışında satılmasına ülkede bir ihtiyaç yok. Bu, mesleğin bilimselliğine de yakışmaz. İlaç ruhsatı olan hangi maddenin nerede reklamı yapılıyorsa bize ihbar edilsin, gereken kanuni girişimi yapmaya her zaman hazırız. Türkiye'de hiçbir ilaç reklam edilmeyecektir. Yasaktır. İlacın eczane dışında satılması ve reçetesiz ilaç satılması gibi bir şey söz konusu değildir ve buna izin verilmeyecektir. Hatta benim eczacı meslektaşlarımdan her zamanki ricam, reçetesiz ilacı asla vermemelidir."


Türk Eczacıları Birliği 4. Eczacılık Akademisi Bilim Hizmet ve Teşvik ödülleri de törenle sahiplerini buldu. Bilim Ödülünü Prof. Dr. Sibel Özkan ile Prof. Dr. Ekrem Sezik aldı. Prof. Dr. Metin Tanker de Hizmet Ödülüne değer görüldü. (ANKA)


(DNZ/GB)