Haberler » Ekonomi » Haber

Sağlık Bakanlığı, Hizmetlilerin Veri Hazırlama Kontrol İşletmenliği Kadrosuna Geçişi İçin Talimat Verdi

Sağlık Bakanlığı, Yardımcı Hizmetler Sınıfında Çalışan Personelin, Veri Hazırlama Kontrol İşletmenliği (Vhki) Kadrosuna Geçişi İçin Yeterli Sayıda Kadro İlan Edecek ve Görevde Yükselme Sınavı Açacak.

Sağlık Bakanlığı, Hizmetlilerin Veri Hazırlama Kontrol İşletmenliği Kadrosuna Geçişi İçin Talimat Verdi

Sağlık Bakanlığı, Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personelin, Veri Hazırlama Kontrol İşletmenliği (VHKİ) kadrosuna geçişi için yeterli sayıda kadro ilan edecek ve görevde yükselme sınavı açacak.

Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Sağlık-Sen, Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki personelin VHKİ kadrosuna geçişi için Sağlık Bakanı'nın talimatı doğrultusunda çalışma başlatıldığını açıkladı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, yaptığı açıklamada, Sağlık-Sen'in Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki personelin kadroya geçişi için 2008 Eylül ayında başlattığı girişimlerin 10 Nisan 2009 tarihinde Sağlık Bakanı ile yaptıkları görüşmede sonuca bağlandığını belirtti. Kaçar, "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personel için bu yıl içinde yeterli sayıda kadro ilan edilecektir. Lise, yüksekokul ve üniversite mezunu personel için eğitimler başlatılacak ve görevde yükselme sınavı yapılacaktır" dedi.

Hizmetli kadrosundaki personelin VHKİ kadrosuna geçişi ile ilgili Bakanlığın çalışma başlatmasına rağmen bazı çevrelerin bu konuda spekülasyona devam ettiğini dile getiren Kaçar, "Sağlık-Sen olarak hizmetlilerin memur kadrosuna değil, daha üst imkanlara sahip VHKİ kadrosuna geçişi için uğraş verdik ve bu teklifimizin Bakanlık nezdinde kabul gördüğünü aylar öncesinden basın yoluyla kamuoyuna duyurduk. Sağlık Bakanı ile 10 Nisan 2009'daki görüşmemizde konu ile ilgili çalışma başlatılmış ve takvim işlemektedir." şeklinde konuştu.

VHKİ KADROSUNA GEÇİLMESİ NE ANLAMA GELİYOR

VHKİ kadrosuna geçen hizmetliler, maaş ve döner sermaye toplamlarında memur kadrosuna göre ortalama aylık 150 TL fazla gelire kavuşacak. Hizmetli kadrosundaki personel VHKİ'ye geçişle birlikte kadrolarının 3. dereceye kadar düşmesi ve emekliliklerinde daha yüksek oranda maaş alma gibi avantajlara da kavuşacak.

(CİHAN)