Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İngiltere Ziyaretinden Memnun

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İngiltere Ziyaretinden Memnun

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çalışma Ziyareti İçin Geldiği Londra'da, Yaptığı Görüşmelerle İlgili Bilgilendirme Amacıyla Türk Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İngiltere Ziyaretinden Memnun

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, çalışma ziyareti için geldiği Londra'da, yaptığı görüşmelerle ilgili bilgilendirme amacıyla Türk basın mensupları ile bir araya geldi.

Büyükelçilik konutunda yapılan toplantıda, pazar günü geldiği Londra'da, 3 boyunca yaptığı görüşmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Akdağ, İngiltere sağlık sistemini yerinde incelemek ve karşılıklı tecrübe paylaşımı yapmak üzere İngiltere'ye geldiğini söyledi. İkili görüşmeleri kapsamında, İngiliz Sağlık Bakanı Alan Johnson ile de biraraya gelen Sağlık Bakanı, İngiltere'nin sağlık reformlarına öncelik verdiğini, son 10 yılda sağlık harcamaları için ayrılan paranın 30 milyar pounddan, 90

milyar pounda çıkarıldığını, önümüzdeki yıllarda da, bu rakamın 110 milyar pounda çıkarılacağını öğrendiklerini ifade etti.

3 günlük ziyareti içinde, Ulusal Hasta Güvenliği Kurumu Genel Müdürü Martin Fletcher ile Dünya Sağlık Örgütü'nün de oldukça önem verdiği sağlıkta güvence ve hasta güvenliği konularında görüş alışverişinde bulunan Sağlık Bakanı Akdağ, BUPA isimli sağlık sigortası kurumu yetkilileri ile de görüşerek, sağlık sigortası konusunda bilgi aldıklarını açıkladı. Royal College ziyareti esnasında ise, İngiltere'de 1947 yılından itibaren uygulanmakta olan, "aile hekimliği sistemi" ile ilgili bilgi aldıklarını, bu

sistemin Türkiye'de gelişmesi konusunda birlikte çalışacaklarının altını çizdi.

Londra'da bulunan University College Hospital ziyaretinde, ayakta ve yatarak tedavi olan hastaları ziyaret eden Bakan Akdağ, hastanecilik konusunda İngiltere'nin sıkıntı yaşadığını, ancak hastanecilikte yaşanan sıkıntıları çözmek için, İngiliz hükümeti tarafından yeni tedbirler alındığını da sözlerine ekledi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İngiltere Sağlık Bakanı ve diğer sağlık uzmanları ile olan ikili görüşmelerin sonunda, aile hekimliği, kamu-özel hastane ortaklığı ve Türkiye'de uygulamada olan sağlık

personeline performansa dayalı ek ödeme yapılması konularında iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmeye karar verildiğini açıkladı.

"İngiltere'de ve Türkiye'de doktor sıkıntısı var. Türkiye'de yabancı uyrukluların çalışması konusunda kanuni kısıtlama var. Bu kısıtlamayı kaldırmayı düşünüyoruz" diyen Bakan Akdağ, yeni yasalarla, yabancı doktorların Türkiye'de çalışması konusuna daha çok ağırlık verdiklerine işaret etti. İngiltere'deki ve Türkiye'deki hastanecilik konusundaki farkların sorulması üzerine, İngiltere'deki hastanelerde koğuş sistemi olduğunu, 4-5 hastanın bir arada yattığı odaların olduğunu, bunun da hastanecilik açısından

iyi bir şey olmadığını söylerken, buna karşın, yine İngiliz hastanelerinin idaresinin hemşirelerin yönetiminde olduğunu ifade ederek, Türkiye'de de buna yönelebileceklerinin sinyalini verdi.

Bakan Akdağ, İngiltere Sağlık Bakanı Alan Johnson ile görüşmesinde, İngiliz hükümetinin, PKK terörü karşısında Türkiye'nin yanında durması ve AB konusunda işbirliği ve verilen destek nedeni ile duyulan memnuniyeti dile getirdiğini de ifade etti. Diğer ülkelerdeki sağlık sistemlerinin incelenmesi amacı ile yapılan bu ziyaretlerin oldukça faydalı olduğuna değinen Bakan Akdağ, bugün akşam saatlerinde Türkiye'ye dönecek.

(HU-EA-EA-ÖK-D)