Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan Balıkesir'e Yatırım Müjdesi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan Balıkesir'e Yatırım Müjdesi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Balıkesir'in Sağlıkta Dönüşün programı çerçevesinde şu anda 198 milyon TL olan sağlık yatırımının 2015 yılı sonunda 500 milyon TL'nin üzerine çıkacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'dan Balıkesir'e Yatırım Müjdesi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Balıkesir'in Sağlıkta Dönüşün programı çerçevesinde şu anda 198 milyon TL olan sağlık yatırımının 2015 yılı sonunda 500 milyon TL'nin üzerine çıkacağını söyledi.

Balıkesir'de bulunan Sağlık bakanı Recep Akdağ, AK Parti olarak Türkiye'de son 10 yıldır sağlıkta büyük bir reform icra ettiklerini, hükümet programında bunu titizlikle takip ettiklerini kaydetti. İlleri ziyaretlerinin klasik bürokrat ziyareti olmadığını belirten Bakan Akdağ, bir hafta önceden başlayan ayrıntılı çalışmalar ile brifing raporu hazırlandığını, tüm bunların il değerlendirme toplantısında açıkca tartışıldığını söyledi. Balıkesir'de sağlıkta önemli hizmet ve yatırımların yapıldığını hatırlatan Recep Akdağ, 2002 yılında ambulanslar ile 1 yılda taşınan hasta sayısının 11 bin kişiyken 2011 yılında ambulanslarla 47 bin hastanın taşındığını, sadece bu hizmetin verildiği kişi sayısını beşe katladıklarını söyledi. Balıkesir'e şu ana kadar 198 milyon TL'lik yatırım yapıldığını anlatan Recep Akdağ şunları söyledi;

"Balıkesir'de 15 ambulans var iken şimdi 37 ambulans hizmet veriyor. Ambulansların sayıları daha da artacak bundan ziyade sürekli yeniliyoruz. Ambulansla 2002 yılında 11 bin kişiyi taşırken, 2011 yılında 47 bin kişiyi ambulansla taşımışız. Ambulansla taşıdığımız vatandaş sayısını beşe katlamışız. Balıkesir büyük bir ildir. Nüfusu yüksek ama merkezlerden biraz uzakta kalmış yerler. Hizmet açığı olan illerimizde, şimdi büyük boşluğu ortadan kaldırdık. Mesela Balıkesir'de yoğun bakım hiç yapılmıyordu, MR cihazı yoktu. Dokuz sene önce Balıkesir'de, ultrason, diyaliz, yoğun bakım, yeni doğan yoğun bakımı, yanrık bakımı, onkoloji hizmetleri, kalp ameliyatları,

bunların hiçzbirisi yapılmıyordu. Şükürler olsun bu hizmetlerin hepsini Balıkesir'de verir hale geldik. Ciddi yatırımlar yaptık, 198 milyon TL yatırım yapmışız, inşaat ve tıbbi donanım için. Önümüzdeki 3 yıl, yatırımı 500 milyon liranın üzerine çıkaracağız. Çünkü 265 milyon liraya hastane yatırımımız var. Yarım milyarın üstünde bir yatırım ile sağlıkta dönüşüm programının yatırım kısmını Balıkesir'de 2015'in sonuna kadar bitireceğiz. Bunların içinde Balıkesir'de yapacağımız şehir hastanesi var. İlçelerin hastaneleri var. Yenileyeceğimiz hastaneler var. 2015 yılının sonunda, Balıkesir'de kamuya ait bütün sağlık binalarını ya yenilemiş olacağız veya ihtiyacımız olan yeni binalar yapacağız. Mevcut hastanelerimizi olabildiğince yeniledik. Bunların büyük kısmı ekonomik ömrünü doldurmuş durumda. Depremle ilgili Türkiye'de çok büyük bir farkındalık olmadığı için, biz Başbakanımızın da talimatıyla şöyle bir karar aldık; biz artık bir binayı çok nadiren depremsellik açısından güçlendiriyoruz. Böyle bir ihtiyaç varsa genellikle yeni bina yapıyoruz."

EVDE BAKIM VE ALO 182

Sağlık bakanı Recep Akdağ, evinde yatalak hastası olan vatandaşların Sağlık Bakanlığını aramalarını istedi. Bu durumdaki vatandaşların 444 38 33 numaralı telefonu aramaları halinde gerekli değerlendirmelerin yapılıp evde bakım hizmeti yapıldığını anlatan Bakan Akdağ, evde sağlık bakımını devlet olarak üstlendiklerini söyledi. Vatandaşlardan bir de ricada bulunan Akdağ, acil servislere acil omayan hastaların kesinlikle götürülmemesini istedi. Recep Akdağ, şunları söyledi;

"Balıkesir'de şu anda 3 bin 800 kardeşimizi bu şekilde Sağlık Bakanlığı olarak takip ediyoruz. Kimin ihtiyacı varsa 444 38 33 numaralı telefonu aramanız bu iş için yeterli. Bütün Türkiye'de hizmete soktuğumuz yeni bir uygulama var. 182 numaralı telefonla randevu alma. Türkiye'nin neresinde olursanız olun, Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanelerinden randevu almak için 182'yi arayıp istediğiniz hastaneden istediğiniz doktordan randevunuzu alıyorsunuz. Vatandaşlardan bir ricam var, acil servislerine lütfen acil olmayan hastaları götürmesinler. Türkiye'de acil servislerin yükünü çok artıyor. Aile hekimlerimiz var, randevulu sistemler var. Hali vakti biraz daha iyi olanlara küçük bir katkı ile özel hastaneler var. Gerçekten acil olan hastalar acile götürülsün. Bunu yapmadığımız zaman başka bir insanın, ihtiyacı olan ağır bir hastanın zamanından çaldığımızın farkında olmalıyız. Normalde bir hastaneye başvuran insanların acil başvuruları yüzde 10'u geçmemesi lazım, ama bazı hastanelerimizde yüzde 30'u buluyor. Sağlık çalışanları bu ağır hastalığı olan kişilerde yükün altından kalkamıyor. Öncelikle aile hekimlerine gidilsin. Balıkesir'e mükemmel bir şekilde sahip çıkıldı. Yarın da burada eksiklerimizi arama günü. Daha iyi hizmetler için çalışacağız"

BAŞARININ SIRRI, İNSAN VE EKİP

Sağlık bakanı Recep Akdağ kendisine yöneltilen bir soru üzerine, AK Parti Hükümetinin başarısındaki sırrın insana önem verme ve ekip işinden kaynaklandığı bildirildi. Sağlık alanındaki hizmetleri bugün başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere herkes tarafından takdir edildiğini söyleyen Bakan Akdağ, "Bu işin sırrı AK Parti'nin felsefesinde ve ekip çalışmasında. AK Parti 'Önce İnsan' diyerek ola çıkmış bir partidir. Sağlık hizmetleri hepimizin anne karnından mezara varıncaya kadar vazgeçilmez bir ihtiyacı. Başbakanımız bunu çok yerinde tespit etmiştir. Bu bizim partimizin programına ve seçim beyannamelerimize konuldu. Bugün bütün dünya sağlık örgütü takdir ediyor. Vatandaşlarımız takdir ediyor. Ama varsayalım ki ekonomi kötüye gitseydi, biz sağlıkta hiçbir şey yapamazdık. Harcadığımız parayı normalde iki buçuk misline katlamışız, ekonomi iyi olmasa parayı nereden harcayacağız? Komşularımıza bakın, Yunanistan başka ülkeler. Ekonomi yönetimiyle harcamaları çok tartıştık, hala tartışıyoruz. Ben daha çok para harcamak istiyorum. Ama sonuçta sürdürebilir bir sistem kurduk, ülke büyümeseydi bunu yapamazdık. Biz bir koalisyon hükümeti olsaydık bu işler asla böyle yürümezdi. Sonuçta aynı partinin Bakanları olarak bile zaman zaman kendi aramızda tartışıyoruz. Yerine göre o tartışmaların uzadığı durumlar oluyor, hakemliğimizi Başbakanımız yapıyor, Bakanlar Kurulu yapıyor. Partimizin yetkili kurulları yapıyor. Bu bir ekip işi. İnsana önem verme ve ekip işi, b.aşarı buradan geliyor."

Valilikten sonra AK Parti İl Başkanlığını ve Tüm Sanayici ve İşadamları Derneğini (TÜMSİAD) ziyaret eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın Balıkesir'deki ziyaretleri sürüyor. Geceyi Balıkesir'de geçirecek olan Bakan Akdağ, yarın tüm sağlık çalışanlarıyla bir toplantı yapacak.

YU)

25.05.2012 23: 24: 32

TSI

NNNN - BALIKESİR