Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Milletvekillerine 'Ambulans' ile İlgili Bilgi Notu Gönderdi

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Milletvekillerine 'Ambulans' ile İlgili Bilgi Notu Gönderdi

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Milletvekillerine 'Ambulans' ile İlgili Bilgi Notu Gönderdi
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Cizre'de bir apartmanın bodrum katında olduğu ileri sürülen yaralılara ambulans gönderilmediği iddialarıyla ilgili paylaştığı bilgi notunda "Tarif edilen bodrum katın önüne ambulansın erişimi 3 adet mayın ile tuzaklanmış barikatlar nedeniyle mümkün olmamıştır" dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Cizre'de bir apartmanın bodrum katında olduğu ileri sürülen yaralılara ambulans gönderilmediği iddialarıyla ilgili paylaştığı bilgi notunda "Tarif edilen bodrum katın önüne ambulansın erişimi 3 adet mayın ile tuzaklanmış barikatlar nedeniyle mümkün olmamıştır" dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Cizre'de bir apartmanın bodrum katında bulunduğu ileri sürülen yaralıların hastaneye götürülmesi için ambulans gönderilmediği yönündeki iddiaları yanıtladı. Bakan Müezzinoğlu, milletvekillerine konuyla ilgili gönderdiği bilgi notunda yaralıların tahliyesinin yapılması için devlet olarak elden gelen tüm çabaların gösterildiği belirterek, 30 Ocak Cumartesi günü o apartmanın bodrum katından Şırnak 112 Komuta Kontrol Merkezini arayan ve kendisini İslam Balıkesir olarak tanıtan kişinin konuşmasını ileterek şunları belirtti: "Bu kişi Bostancı Sokak No: 23 adresinin bodrum katında 16 yaralının bulunduğunu, bunlardan 7'sinin ağır olduğunu, toplam 6 cesedin yer aldığını,bunun yanında 9 kişinin de sağlam ve sağlıklı olduğunu bildiriyor. Bu kişiyle 6 kez görüşüldü. Bu görüşmeler üzerine bakanlığımızda kriz masası oluşturulmuş ve Sayın Şırnak Valisi Ali İhsan Su'nun oluruyla Cizre Kaymakamımız Ahmet Adanur ile telefon bağlantısı kurulmuş, bakanlığımız kriz sorumlusu Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar, Acil Sağlık Hizmetleri Genel müdürü Doç. Dr. Hikmet Selçuk Gedik tarafından yönetilen tüm süreç; konuşmaların 155 polis hattı, olay yeri görüntülerinin de İnsansız Hava Aracı ile kayıt altına alınarak yürütülmüştür. Bu süreçte herhangi bir HDP milletvekili bakanlığımız ve ilgili kuruluşlarını aramadan sürecin daha sağlıklı, daha şeffaf yürütülmesi adına tarafımızdan İdris Baluken ile irtibat kurulmuştur. Bu görüşmeler sırasında İdris Baluken dışında aynı telefondan görüşmelere Osman Baydemir, Meral Danış Beştaş isimli HDP milletvekilleri dahil olmuştur. Görüşmelerin yaklaşık 2 saatlik kısmında telefon hiç kapatılmamış, tamamen konferans görüşme şeklinde yürütülmüştür. Görüşmeler sırasında olduğu beyan edilen yaralıların toplu tahliyesine karar verilmiş, bölgeye 10 ambulansın 30 sağlık personelinin intikali sağlanmıştır. Yine şeffaflık açısından 1 adet Şırnak Belediyesi, 1 adet Cizre Belediyesine ait hasta nakil aracı ve SES Sendikasına üye 3 sağlık personelinin gönüllülük esası güdülerek sürece dahil edilmiştir. Kararlaştırıldığı gibi toplu çıkması beklenen yaralılar İdris Baluken tarafından, 'Siz yaralıları tahliye etmeye çalışırken, polis bodrum katına girip size yardım etmeye geldik diyerek yaralıların olduğu yeri bombalamıştır. Bombalamadan sonra yaralılar göçük altında kalıp şu an bulundukları yerden çıkması mümkün değil' denmiştir."

Ambulansın ulaşımının tuzaklanmış barikatlar nedeniyle mümkün olmadığını aktaran Müezzinoğlu şu ifadelere yer verdi: "Olay yerine 10 adet 112 ambulansı 30 kişilik sağlık ekibi, 1 adet helikopter ambulans, 1 adet Uçak Ambulans görevlendirilmiştir. Cizre Devlet Hastanesi, Şırnak Devlet Hastanesi bölge illerin Devlet Hastaneleri ve Ankara'daki Merkez Hastaneler hazır hale getirilmiştir. Ayrıca 1 adet 112 ambulansımız ve bir adet Şırnak Belediyesine ait hasta nakil aracı iddia edilen adrese yaklaşık 150-200 metre mesafede Bostancı sokağın girişinde konuşlanmıştır. Bu ekiplerimiz Yaralıların çıkması için yaklaşık 6 saat beklemişlerdir. Tarif edilen bodrum katın önüne ambulansın erişimi 3 adet mayın ile tuzaklanmış barikatlar nedeniyle mümkün olmamıştır. Bu durum HDP milletvekillerine ayrıntılı olarak anlatılmıştır. HDP milletvekilleri bodrum katında göçük olduğu iddiasıyla Cizre Belediyesinden 2 görevlinin olay yerine gidip tespit yapmalarını ve yardım etmelerini istemiştir. Cizre Belediyesinin görevlendirilen 2 görevliye ve onların yanında SES sendikası üyesi 2 sağlık personeline kendilerinin gönüllü olmasına istinaden tarif edilen adrese gitmelerine müsaade edilmiştir. Bu kişilere gidecekleri yolun güvenli olmadığına ilişkin bilgilendirme yapıldıktan sonra eve gidip gitmeyecekleri ile ilgili karar için yaklaşık 1 saat beklenmiştir. Kendi istekleri ile olay yerinin güvenli olmaması kaygısıyla gitmeme kararı vermeleri üzerine bu süreçten de vazgeçilmiştir. Bu izin verilmeden önce HDP milletvekilleri, Cizre Belediyesi personelleri yaralıları çıkarır söylemi gerçekçilikten uzaklaşmıştır. Bunun üzerine HDP milletvekilleri 3. talep olarak 5 yaralının annesinin iddia edilen adrese gönderilmesini istedi. Bu kişilerin profesyonel sağlık hizmeti veya kurtarma hizmeti vermesinin mümkün olmayacağı açık olduğundan müsaade edilmemiştir.

Bu bilgiler ışığında tarafımıza atfedilen mesnetsiz iddiaları siz değerli vekillerimizin vicdanlarına havale ediyoruz." - Ankara

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title