Sağlar: Davaya Evrensel Hukuka Uygun Bir Şekilde Devam Edilmeli

Sağlar: Davaya Evrensel Hukuka Uygun Bir Şekilde Devam Edilmeli

Eski Kültür Bakanlarından Gazeteci -Yazar Fikri Sağlar, 'Ergenekon' Davasına 'Evrensel Hukuka Uygun Bir Şekilde Devam Edilmesi' Gerektiğini Söyledi.

Sağlar: Davaya Evrensel Hukuka Uygun Bir Şekilde Devam Edilmeli

Eski Kültür Bakanlarından gazeteci-yazar Fikri Sağlar, ''Ergenekon'' davasına ''evrensel hukuka uygun bir şekilde devam edilmesi'' gerektiğini söyledi.

Ergenekon davası duruşmasının ardından gazetecilere açıklama yapan Fikri Sağlar, ' 'Türkiye'de insanların bu dava ile gerçekleri görmek istediklerini'' kaydederek şöyle konuştu:

''Göremezlerse bu insanların hayal kırıklıkları bir sonraki adımı engeller. O sonraki adım da hukuk devleti haline gelemememizdir. Bu nedenle davayı tarihi bir dava olarak görüyorum. Beklediğimiz, demokratik hukukun ortaya çıkmasıdır. Bu davaya evrensel hukuka uygun bir şekilde devam edilmeli. Bunun altyapısı Adalet Bakanlığı ve Hükümet tarafından yapılmalı.''

Sağlar, iddianamesi 2 bin 500 sayfayı bulan bir davanın böyle olmaması gerektiğini savunarak, hazırlığı çok daha iyi yapılmalıydı'' görüşünü ifade etti.

Bir gazetecinin, ''tutuksuz sanıkların yargılanmasının ayrı yapılması kararına'' ilişkin sorusuna da Sağlar, ''Sanıklar kendilerine isnat edilen suçları savunacağı ortamı bulabilmeliydi. Ayrı yargılama tartışılacak bir konudur. Duruşmada 3 avukat sınırlaması getirilmesi ilginç bir durumdur. Bir iddia atıyorsunuz ortaya ama karşıdaki insanın savunmasını elinden alıyorsunuz, burada adalet oluşmaz. Bu durumlar adaletin yerine getirilmesini engelliyor'' yanıtını verdi.

Kaynak: AA