Safranbolu'da Mahalle Kavgası

Safranbolu'da Mahalle Kavgası

TOKİ Tarafından Akçasu Mahallesinde Yapılması Düşünülen Konutlar İçin Akçasulular Binaların Yapılacağı Alanda Oturma Eylemi Yaptı.

Safranbolu'da Mahalle Kavgası

Karabük'ün Safranbolu ilçesi İsmetpaşa mahallesi sakinlerinin daha sağlıklı evlerde oturmalarını sağlamak için TOKİ tarafından Akçasu mahallesinde yapılması düşünülen konutlar için Akçasulular binaların yapılacağı alanda oturma eylemi yaptı.

Akçasu Mahallesi muhtarı Raşit Özdemir, TOKİ'nin yapacağı evlere işsiz ve suç oranı yüksek olduğunu belirttiği İsmetpaşa mahalle sakinlerinin taşınmasından dolayı mahalle halkının rahatsız olduğunu söyledi. Muhtar Özdemir; "TOK'nin yapacağı evleri, civardaki 5 mahalle istemiyor. Biz evlere değil, oraya yerleştirilecek insanlara karşıyız. Burada huzur kalmayacak. Oradaki insanlar yaklaşık 40 yıl önce gelip yerleşmişler, hiçbirinin mesleği yok, suç oranları ise yüksek. Yıllar sonra sayıları artacak ve bizler buradan gitmek zorunda kalacağız. Babalarımız bu evleri elleri ile yaptılar. Daha evvel kurt tepesi diye bir yer vardı orada yaşıyorlardı. Daha sonra Devlet bunları buradan başka yerlere gönderdi. 10-15 aile kaldı. Onlara da şimdiki oturdukları yerleri verdiler. 40 yıl içinde 250 aile oldular." dedi.

Mahalle sakinlerinden Melek Cinkavuk, İsmetpaşa mahallesinde oturan insanların mahallelerine taşınacak olmalarından dolayı huzursuz olduklarını ve bundan sonrada eylemlerine devam edeceklerini belirtip; "O mahallede yaşayanlar hırsızlık, yolsuzluk ve yankesicilikle geçiniyorlar, sosyal insan olmadıklarını, oy kaygısı ile onlara iyilik yapılırken, siyasiler bizi eziyor. Buraya gelmelerini asla istemiyoruz. Buraya bunlar geldi mi bizler güven içinde evimizde oturamayacağız" dedi.

İSMETPAŞA HALKI: ORALAR ZATEN BİZİM YERİMİZ

İsmetpaşa Mahallesi 2. Azası Hüseyin Akın ise yıllardır kendilerinin 2. sınıf vatandaş olarak görüldüğünü ve hiçbir altyapının mahallelerine yapılmadığını belirterek evlerinin çoğunda tuvalet, banyo olmadığını belirtip şunları söyledi; "Bir evde 2 aile yaşıyor. Bazı ailelerde tek odada yaşamlarını sürdürüyor. Devletimiz bize bir imkan sundu, yaşanabilir ev verecekler. Taşınacağımız yerdeki insanlar bizi istemiyormuş. Şunu unutmasınlar, oradaki yerler yıllar önce bizden alındı. Oralarda hala dedelerimizin yerleri var. Onlar devletten büyük mü. Sağlık açısından buradan bir an önce taşınmamız lazım. Çünkü, yaşadığımız evler yaşanabilir değil. Çocuklarımız sağlıksız ortamda yaşıyorlar. Bizlerde sağlıklı evlerde oturmak istiyoruz'

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy ise konu hakkında açıklama yapmak istemediğini bildirdi.