Sadr'ın Radyosu Susturuldu

Sadr'ın Radyosu Susturuldu

Irak'ta Ulusalcı Radikallerden Oluşan Şii Kesimin Desteklediği Sertlik Yanlısı Mukteda El-sadr'ın Başkent Bağdat'taki El-aht Sesi Radyosu, Askeri Güçlerce Susturuldu. Radyonun Yayını, Helikopterlerin Telsiz Frekanslarını Etkilediği Gerekçe Gösterilerek Durduruldu.

Sadr'ın Radyosu Susturuldu

Irak'ta ulusalcı radikallerden oluşan Şii kesimin desteklediği sertlik yanlısı Mukteda el-Sadr'ın başkent Bağdat'taki El-Aht Sesi radyosu, askeri güçlerce susturuldu. Radyonun yayını, helikopterlerin telsiz frekanslarını etkilediği gerekçe gösterilerek durduruldu.

Bağdat'ın doğusundaki Cemile Mahallesi'nden yayın yapan radyo, Irak'ta ulusalcı radikallerden oluşan Şii kesimin en çok rağbet ettiği radyo olarak biliniyordu. Kentin doğusundaki Sadr Mahallesi'nin hemen yanındaki Cemile'den yayın yapan radyonun, bölgeye hava operasyonu düzenleyen Amerikan helikopterlerinin telsiz frekanslarını etkilediği ileri sürüldü.

Vericilerinin telsiz frekanslarını etkilemesinin imkansız olduğunu söyleyen radyo müdürü Abdi el-Ebu Zuhri, aybaşında da hükümet güçlerince baskın düzenlenen radyonun tamamen kapatılmasının tümüyle siyasi amaçlı olduğunu vurguladı.

ABD ve Irak ordusuna bağlı kuvvetler, Şii isyan hareketi Mehdi Ordusu'nun da öncülüğünü yapan Mukteda el-Sadr'ın yan kurum ve kuruluşlarına sert bir şekilde baskı yapıyor.

(SK-İB-İB-CC-D)

Kaynak: İHA