Saddam'ın Son Dakikaları

Saddam'ın Son Dakikaları

Irak'ın Cumartesi Şafak Vakti İdam Edilen Devrik Lideri Saddam Hüseyin'in, İnfazından Önceki Son Dakikalarında, Cellatlarıyla ve İdamı İzleyenlerle Tartıştığı Ortaya Çıktı.

Saddam'ın Son Dakikaları

Irak'ın cumartesi şafak vakti idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin'in, infazından önceki son dakikalarında, cellatlarıyla ve idamı izleyenlerle tartıştığı ortaya çıktı.

Washington Post gazetesinin, infazın bazı tanıklarının anlattıklarına dayanarak verdiği habere göre, Saddam Hüseyin'in idamı söyle gerçekleşti:

Amerikan üssünden helikopterle Yeşil Bölge'ye getirilen Saddam, burada Iraklılara teslim edildi. Saddam Hüseyin, idamın gerçekleşeceği Hadimiye semtindeki eski askeri istihbarat binasına zırhlı konvoyla götürüldü.

Burada getirildiği odada yargıç Münir Haddad, Saddam'a cezasını yüksek sesle tebliğ ederken Saddam Hüseyin de bağırarak, "Yaşasın halk, yaşasın cihad, yaşasın millet, kahrolsun İranlılar, kahrolsun Amerikalılar" diye bağırdı.

Ardından Saddam, bir Sünni din adamıyla kısa süre özel görüştü.

Bundan sonra Saddam, idamın infaz edildiği odaya alındığında içerideki maskeli kişilerden biri, "Irak'ı mahvettin" diye bağırdı. Saddam Hüseyin de cevap olarak, "Ben Irak'ı mahvetmedim, zengin ve güçlü bir ülke haline getirdim" dedi.

Bunun ardından Saddam'i idam sehpasına taşıyan cellatlar, başının örtülmesini önerdiğinde Saddam bunu reddetti ve örtü boynuna sarıldı.

O anda maskeli kişilerde biri, Saddam'a "cehenneme git" diye bağırdı. New York Times gazetesine göre Saddam Hüseyin de "sen, cehenneme git" diye yanıt verdi.

Bunun üzerine savcı, Saddam'a sataşanları susturdu.

Ardından Saddam Hüseyin, kelime-i şehadet getirdi. Bunu ikinci defa yinelerken baş cellat, sessizlik istedi ve Saddam'i taşıyan platform çekilince devrik lider boşluğa düştü.

Saddam'in vücudu, kefene sarılarak, helikopterle Yeşil Bölge'ye götürüldü.