SADDAM HÜSEYİN HABERLERİ

Saddam Hüseyin haber, Saddam Hüseyin son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Saddam Hüseyin - 22.09.2019
"ABD ve İsrail, aramızdaki çatlak ve ihtilaflardan istifade etmek istiyor"
Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, İran'ın devrimini Irak'a da ihraç edeceği iddiasıyla geçmişten ve bir türlü çözülemeyen Şattülarap su yolundaki hakkını gerekçe göstererek savaş ilan etti.
Saddam Hüseyin - 19.09.2019
IKBY, gelecek yıl yapılacak nüfus sayımına "çekinceli" yaklaşıyor
Ülkede en son 1997 yılında Saddam Hüseyin rejimi döneminde nüfus sayımı yapılmış, IKBY'nin dahil edilemediği sayımda Irak nüfusu 19 milyon, IKBY'nin nüfusu da 3 milyon olarak açıklanmıştı.
Saddam Hüseyin - 17.09.2019
John Bolton'ın tartışmalı mirası
Saddam Hüseyin rejiminin kimyasal silah geliştirdiği iddiasının baş savunucularından biri olan Bolton 2003 yılındaki Irak işgalinin mimarlarındandı.
Saddam Hüseyin - 11.09.2019
IKBY'den "Irak hükümeti bize 80 milyar dolar borçlu" iddiası
Buna göre, önce Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde (Diyala, Musul ve Salahaddin) eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin dönemi ve 2003 sonrası yaşanan demografik değişiklik durumu normalleştirilecek, ardından nüfus sayımı yapılacak ve daha sonra bu bölgelerin merkezi yönetime mi yoksa IKBY'ye mi bağlanmasına karar verilmesi için referanduma gidilecek.
Saddam Hüseyin - 10.09.2019
"Nüfus sayımı, siyasi koz olarak kullanılmamalı"
Irak'ta en son 1997 yılında Saddam Hüseyin rejimi döneminde nüfus sayımı yapılmış, IKBY'nin dahil edilemediği sayımda Irak nüfusunun 19 milyon olduğu açıklanmıştı.
Saddam Hüseyin - 02.09.2019
Irak'ta Saddam Hüseyin rejiminin katlettiği Türkmenler anıldı
Irak'ın Erbil kentinde 31 Ağustos 1996'da devrik lider Saddam Hüseyin'e bağlı ordu güçleri tarafından öldürülen 48 Türkmen için anma töreni yapıldı.
Saddam Hüseyin - 29.08.2019
Girit'ten Yemen'e destabilizasyonun adı: İsrail
Bu tarihten itibaren İsrail'in Suriye hava sahasındaki faaliyetleri artarak sürdü. ve kısa sürede saldırılar Irak'taki İran yanlısı silahlı gruplara yöneldi. İlk saldırı 19 Temmuz'da Bağdat'ın kuzeyine düzenlendi. Haşdi Şabi milislerinin eğitildiği Şuheda askeri kampı ve silah depoları, kimliği tespit edilemeyen bir hava aracından ateşlenen füzelerle havaya uçuruldu. Bunu 28 Temmuz'da Diyala'daki Eşref kampı saldırısı izledi. Yine İran yanlısı Bedr Tugayları kampı vurulurken can kaybı 40'a yakındı. 12 Ağustos'ta İsrail hava araçları bu kez Bağdat'ın güneyinde görüldü. Hedef alınan bu kez federal polis güçleri ve Haşdi Şabi'nin karargahıydı; 13 kişi hayatını kaybetti. 20 Ağustos'ta Bağdat'ın 50 kilometre kuzeyindeki Beled Hava Üssü'ndeki bir cephaneliğin vurulmasıyla gerilim doruk noktasına çıktı. Bağdat yönetimi saldırılardan İsrail'i sorumlu tutarken, Tel Aviv tarafından ihtiyaç duyulan istihbaratın da ülkedeki Amerikan askeri kaynakları tarafından tedarik edildiğini öne sürdü. Irak'taki Amerikan askeri varlığının devamını riske atan bu operasyonlarla İsrail şansını zorlarken, Netanyahu ülkesinin resmi olarak üstlenmekten kaçındığı bu saldırılar için ilk kez "İran ile mücadele ederken elimi serbest bırakmaktan kaçınmıyorum" ifadesini kullandı. Irak'ın egemenlik haklarını ihlal eden bu saldırılar bilindiği kadarıyla İsrail'in 1981'de Saddam Hüseyin'in emriyle inşa edilen Osirak nükleer reaktörünün vurulmasından bu yana düzenlediği ilk hava operasyonları oldu.
Saddam Hüseyin - 23.08.2019
ANALİZ – İran-ABD geriliminde son durum
Aslında İran içinde ve dışında uzun süredir Zarif'in dış politikada bir etkisinin kalmadığı konuşuluyordu. Özellikle Beşşar Esed'in Tahran ziyaretinden haberdar edilmemesi, Zarif için bardağı taşıran son damla olmuş ve istifa kararından ancak ısrarlı ricalar ve istekler sonunda dönmüştü. Dolayısıyla Trump'ın sonuç odaklı politikaları açısından doğrudan Tahran'daki asli güç odaklarıyla muhatap olmak istemesi normal. Ancak hesaba katmadığı husus, İran içi dengeler ve birçok etkili ismin Bolton'un kafasındaki bir anlaşmayı kabul etmektense savaşmayı tercih edecekleridir. Nitekim son yapılan açıklamalar değerlendirildiğinde Hamaney liderliğindeki elitlerin yeni ve Trump'ın istediği gibi bir anlaşmaya kolaylıkla teslim olmayacağı anlaşılıyor. Daha önce benzer anlaşmaları yapan ve tüm kitle imha silahlarını ve nükleer programlarını yok eden Saddam Hüseyin ve Muammer Kaddafi örnekleri ortadayken İranlı liderlerin böyle bir anlaşmayı kabul edeceklerini düşünmek gerçekçi olmayacaktır.
Saddam Hüseyin - 08.08.2019
Kuveyt, 29 yıl sonra vatandaşlarının kemiklerini Irak'tan teslim aldı
Kuveyt yönetimi, 29 yıl önce Saddam Hüseyin döneminde Irak'ın Kuveyt'i işgali esnasında kaybolan vatandaşlarına ait kemikleri yetkililerden teslim aldığını açıkladı.
Saddam Hüseyin - 07.08.2019
Irak Meclisinde zorunlu askerlik yasası görüşülüyor
Devrik Saddam Hüseyin rejimi döneminde yaş sınırı 18 olan zorunlu askerliğin süresi 3 yıldı.
Saddam Hüseyin - 05.08.2019
Ezidilerin yeni liderini bekleyen sorunlar
Öte yandan, Ezidiliği Kürt kimliğinden soyutlayıp farklı ve bağımsız bir etnik/dini kimlik olarak ortaya koyma niyetlenen bir kesim de mevcut. Bu akım halen azınlıkta; fakat söylem ve hareket gücü gittikçe artıyor. Nobel Barış Ödülü sahibi Ezidi aktivist Nadia Murad'ın söylemlerinde ve Avrupa'daki diasporanın sözcülerinde bu eğilim hayli fazla hissediliyor. Saddam Hüseyin dönemindeki Araplaştırma politikası içinde de Ezidiliğe bağımsız bir kimlik kazandırma gayreti vardı.
Saddam Hüseyin - 05.08.2019
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi (1)
Kürtlerin ve Türkmenlerin Saddam Hüseyin döneminde birlikte benzer acılar çektiğini ve zulme uğradıklarını belirten Salihi, "Kürt kardeşlerimize karşı hiçbir düşmanlığımız söz konusu değil.
Saddam Hüseyin - 05.08.2019
"Peşmerge'nin Kerkük'e dönmesi tartışma konusu olmaktan çıktı"
Kürtlerin ve Türkmenlerin Saddam Hüseyin döneminde birlikte benzer acılar çektiğini ve zulme uğradıklarını belirten Salihi, "Kürt kardeşlerimize karşı hiçbir düşmanlığımız söz konusu değil.
Saddam Hüseyin - 03.08.2019
Irak'ta Kürtlere ait toplu mezar bulundu
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde öldürülen Kürtlere ait toplu mezar ülkenin güneyinde bulundu.
Saddam Hüseyin - 30.07.2019
Kerküklü Türkmen ve Araplardan 140. madde kararına tepki
Tartışmalı 140. madde nedir? Irak Anayasası'nda Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin statüsüyle ilgili olan 140. madde, üç aşamadan oluşuyor. Buna göre, önce Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde (Diyala, Musul ve Salahaddin) eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin dönemi ve 2003 sonrası yaşanan demografik değişiklik durumu normalleştirilecek, ardından nüfus sayımı yapılacak ve daha sonra bu bölgelerin merkezi yönetime mi yoksa IKBY'ye mi bağlanmasına karar verilmesi için referanduma gidilecek.
Saddam Hüseyin - 30.07.2019
Irak'ta tartışmalı bölgelerle ilgili madde yeniden yürürlükte
Buna göre, önce Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde (Diyala, Musul ve Salahaddin) eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin dönemi ve 2003 sonrası yaşanan demografik değişiklik durumu normalleştirilecek, ardından nüfus sayımı yapılacak ve daha sonra bu bölgelerin merkezi yönetime mi yoksa Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) mi bağlanmasına karar verilmesi için referanduma gidilecek.
Saddam Hüseyin - 28.07.2019
Irak Sınır Muhafızları Komutanlarından Şerko Zengene Açıklaması
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in Iraklı Kürt partilere yönelik saldırısını fırsat bilen PKK, sınır hattında meydana gelen boşluğu 1990'a kadar yayılmacı bir politikayla doldurdu.
Saddam Hüseyin - 27.07.2019
Irak'ın güneyinde toplu mezar bulundu
Bağdat yönetimi, geçen şubat ayında, 1990'larda Saddam Hüseyin rejimi tarafından infaz edilen Kuveytli esirlerden 300'ünün ceset kalıntılarını Kuveyt'e teslim etmişti.
Saddam Hüseyin - 21.07.2019
Haftanın tarihine bakış
2003- Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in oğulları Uday ve Kusay, Musul'daki çatışmada ölü ele geçirildi.
Saddam Hüseyin - 18.07.2019
SDG Genel Komutanı Kobani: Fırat'ın doğusu ile Afrin birbirine benzemez
Kobani Şam'ın çözüm anlayışının Dera, Doğu Halep ve Doğu Guta'da olduğu gibi uzlaşma olduğunu ama bunun Fırat'ın doğusundaki realiteye uymadığını savundu: "Şam'ı iyi tanıyoruz. Şam çözüme hazır değil. Zihniyeti buna elvermiyor. Şam'ın anladığı uzlaşma devletin tekrar hakimiyetinin olduğu gibi kabul edilmesidir. Teslimiyet istiyorlar. Diğer bölgelerde ordu kazandı, diğer güçler hezimete uğradı, sonra oturup 'devlet büyüktür' diyerek uzlaştılar. Biz ne yenilmişiz ne de devletle savaşmışız. Bizim ulusal bir sorunumuz var. Onların mantalitesi değişmediği için bir tıkanma var. "Rejimin artık bu durumu değiştirme gücünün olmadığını anlaması gerekir. Bizi ne askeri olarak ne de ekonomik olarak zorlayabilirler. Buraya askeri olarak giremeyeceğini anlaması lazım. Rejim bu kanaate varırsa zihniyeti de değişir. Biz şimdi böyle bir süreçteyiz. Burası Kuzey Irak gibi de değildir. Kuzeydoğu Suriye olmadan Suriye devleti başarılı olamaz. Kuzey Irak öyle değildi, Saddam Hüseyin için engel teşkil etmiyordu.
Saddam Hüseyin - 14.07.2019
Haftanın tarihine bakış
1979- Saddam Hüseyin Irak Devlet Başkanı oldu.
Saddam Hüseyin - 13.07.2019
Irak'ın Şii kentinde Saddam için sloganlar atıldı
Irak'ta Şiilerin çoğunlukta yaşadığı güneydeki Basra kentinde düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde 2006'da idam edilen ülkenin devrik lideri Saddam Hüseyin lehine sloganlar atıldı.
Saddam Hüseyin - 12.07.2019
Irak 44 askerin kemiklerini İran'a teslim etti
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde 1980-1988 yılları arasında süren İran- Irak savaşı, yaklaşık bir milyon kişinin hayatına, 150 milyar dolar maddi hasara, her iki ülkede de ağır yıkımlara yol açmıştı.
Saddam Hüseyin - 09.07.2019
PKK Ezidilerin vatanlarına dönmesini engelliyor
Terör örgütü PKK'nın Irak'taki varlığı Terör örgütü PKK, 1980'li yılların başında Lübnan ve Suriye'deki askeri kamplarını bugün varlık gösterdiği Irak-İran sınırındaki Kandil bölgesine taşımıştı. Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in Iraklı Kürt partilere yönelik saldırısını fırsat bilen PKK, sınır hattında meydana gelen boşluğu 1990'a kadar yayılmacı bir politikayla doldurdu.
Saddam Hüseyin - 07.07.2019
Terör örgütü PKK Irak sınırındaki turistik bölgelere zarar veriyor
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in Iraklı Kürt partilere yönelik saldırısını fırsat bilen PKK, sınır hattında meydana gelen boşluğu 1990'a kadar yayılmacı bir politikayla doldurdu.
Saddam Hüseyin - 06.07.2019
DHA YURT BÜLTENİ - 2
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: --------- Leyleğin doğaya salınması Görevlilerin leyleği uğurlarken tebessüm ettiren sözleri Haber: Kadir ÖZEN- Kamera: İZMİR, ================= 'Yuvaya Dönüş' filminin çekimleri Kapadokya'da yapıldı Irak-İran savaşı sırasında bombardıman altındaki Tahran Havalimanı'nda mahsur kalan 215 Japon vatandaşının Türkiye'den gönderilen uçakla kurtarılmasını anlatan 'Yuvaya Dönüş' filminin çekimleri İstanbul ve Tokya'nın yanı sıra Kapadokya'da yapıldı. Tahran'dan Türkiye'ye getirilen Japonya vatandaşlarının hikayesininin anlatıldığı filmin galası 9 Temmuz'da yapılacak.  Japonya hakkında 8 kitabı olan filmin yapımcısı Erdal Güven, aynı zamanda  Japonya İş Adamları ile Ekonomik ve Kültürel İşbirliği Derneği Başkanlığı görevini de yürütüyor. Güven'in kitaplarından olan 'Tahran'dan Kaçış'tan sinemaya uyarlanan 'Yuvaya Dönüş', Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle çekildi. Filmin çekimlerini Japonların en çok ilgi duyduğu Kapadokya'da yaptıklarını anlatan yapımcı Erdal Güven, Japonya'da 'Yuvam Kapadokya' ismiyle vizyona gireceğini söyledi.   "YÜZYILIN OPERASYONU" İran - Irak Savaşı sırasında Saddam Hüseyin'in 'Tahran'ı bombalayacağız vatandaşlarınızı bu ülkeden çıkarın' açıklaması bütün dünyayı alarma geçirmişti.
Saddam Hüseyin - 05.07.2019
Saddam'a idam hükmü veren yargıç öldü
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e idam hükmü veren Yargıç Rauf Reşid'in, hayatını kaybettiği bildirildi.
Saddam Hüseyin - 30.06.2019
Haftanın tarihine bakış
2004 - Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin mahkemeye çıkarıldı.
Saddam Hüseyin - 28.06.2019
İran'da Serdeşt kentindeki kimyasal saldırının kurbanları anıldı
İran ile Irak'ın 1980-1988 yılları arasındaki 8 yıllık savaşı sırasında, 28 Haziran 1987'de Baas rejiminin devrik lideri Saddam Hüseyin tarafından gerçekleştirilen kimyasal saldırının kurbanları kentte düzenlenen törenle anıldı.
Saddam Hüseyin - 26.06.2019
ANALİZ - "ABD'yle İran arasındaki gerginlikte Şah-Mat"
Çağımızda ülkelerin emniyeti, dünya ülkeleriyle yaptıkları iş birlikleri, ekonomik kalkınma ve istikrarı sağlamalarıyla mümkündür. Bir ülkenin başka bir ülkeye ihtiyacının olmadığı düşüncesi, onun güvenliğini tehlikeye sokmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Öyle bir siyaset izlenmelidir ki diğer ülkeler, dünya ekonomisi ve barışı için bu ülkenin rolünü kabul etmelidir. Yemen'le Kuveyt'i kıyaslayın. Kuveyt, Saddam Hüseyin liderliğindeki Irak ordusu tarafından işgal edilince dünya ülkelerinin tepkisine yol açmıştı.
Saddam Hüseyin - 22.06.2019
Irak'ta ABD'nin konuşlandığı üste güvenlik tedbirleri artırıldı
- ABD'nin Irak'ta 9 askeri üssü bulunuyor Saddam Hüseyin rejimini devirmek için Mart 2003'te Irak'ı işgal eden ABD'nin bu ülkede bilinen 9 askeri üssü var.
Saddam Hüseyin - 19.06.2019
"İran adıyla petrol ihraç edemiyoruz"
İran'ın çok ağır ve çetin bir dönemden geçtiğini ancak ateş, duman ve kan olmadığı için bunun bir savaş olduğunun hissedilmediğini dile getiren Zengene, şunları kaydetti: "Bugünkü şartlar İran-Irak savaşı döneminden daha ağır. Savaş zamanında petrol ihracıyla ilgili bir sorun yaşamamıştık. Saddam Hüseyin, sadece üretim tesislerimizi hedef alıyordu.
Saddam Hüseyin - 18.06.2019
GRAFİKLİ - ABD Orta Doğu'daki askeri varlığını artırıyor
ABD'nin Irak'ta 9 askeri üssü bulunuyor Saddam Hüseyin rejimini devirmek için Mart 2003'te Irak'ı işgal eden ABD'nin bu ülkede bilinen 9 askeri üssü var.
Saddam Hüseyin - 17.06.2019
İran: "Eğer körfezden petrol gemilerinin geçişine izin vermezsek bunu açıkça yaparız"
İran'ın başkenti Tahran'da askeri bir törende konuşan Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Bakıri, ABD'nin bir yandan İran'a ağır yaptırımlar uyguladığını ve diğer yandan müzakere istediğini söyleyerek, "Ağır baskılar ve müzakere çağrıları düşmanın çelişkisidir. Düşmanın bize yönelik tehdit ve tehlikelerinin farkındayız" ifadelerini kullandı. ABD'nin İran karşıtı politikalarını İran-Irak savaşı dönemindeki Saddam Hüseyin'in siyasetine benzeten Tümgeneral Bakıri, "Saddam'da bir yandan şehirlerimizi bombalıyor ve diğer yandan barış çağrıları yapıyordu" dedi.
Saddam Hüseyin - 12.06.2019
Suudi üst düzey yetkiliden Erbil'e ziyaret
Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in 1990'da Kuveyt'i işgalinin ardından Irak'la Suudi Arabistan arasında ilişkiler kesilmişti.
Saddam Hüseyin - 11.06.2019
İran'da muhafazakar basından Alman bakana Nazi benzetmesi
Almanya Dışişleri Bakanı Maas'ın Tahran'daki açıklamalarını eleştiren gazete, "Avrupa elçisinin faşist beklentileri" başlığını atarak şunları yazdı: "Nazizm ve faşizmin kokuşmuş artıkları, tarihin en zayıf günlerini geçiren Avrupa'da kendilerini gösterdi. Avrupa, elçisini ABD'nin izni olmadan nükleer anlaşmayı uygulayamayacağını ancak İran'ın anlaşmadaki taahhütlerini azaltmasını kabul etmeyeceklerini söylemek için İran'a gönderdi. Bu açıklamaları yapacaksa neden İran'a geldi?" İran lideri Ali Hamaney'e yakınlığıyla bilinen ülkenin en köklü gazetelerinden "Keyhan" da Maas'ın Tahran'ın savunma kapasitesi konusundaki endişelerini dile getirdiğini ancak Almanya'nın 1980-88 arasında gerçekleşen İran-Irak savaşı sırasında Almanya'nın Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin yönetimine kitle imha silahları tedarik ettiğini yazdı.
Saddam Hüseyin - 08.06.2019
"İran'a karşı tarihin en ağır ambargoları uygulanıyor"
Bugünkü şartların İran ile Irak arasında 1980-1988 yılları arasında gerçekleşen savaş şartlarından daha ağır olduğunu belirten Zengene, o dönem de Petrol Bakanı olduğunu ifade ederek Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin yönetiminin bombardıman yapmadığı zamanlarda istedikleri miktarda petrol satabildiklerini, gemi temini konusunda da sorun yaşamadıklarını, petrol parasını dünyanın tüm bankalarından çekebildiklerini ve onunla ihtiyaç duydukları malı satın alabildiklerini dile getirdi.
Saddam Hüseyin - 02.06.2019
Haftanın tarihine bakış
2012- Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in sağ kolu olarak bilinen, özel kalem müdürü ve sekreteri Abdulhamid Mahmud El Tikriti idam edildi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Saddam Hüseyin Haberleri | Saddam Hüseyin Kimdir - Haberler - Sayfa 4 - Saddam Hüseyin haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Saddam Hüseyin kimdir, hayatı ve biyografisi. Barış Pınarı kara propogandayı da yendi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 22.4.2021 18:27:19. #1.14#

title