SADDAM HÜSEYİN HABERLERİ

Saddam Hüseyin haber, Saddam Hüseyin son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Saddam Hüseyin - 27.09.2020
İran'dan Irak'a "ABD güçleri ülkeyi terk etmeli" mesajı
"Yabancı güçler iki ülke arasındaki iyi ilişkileri etkileyemez" Öte yandan Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin, Saddam Hüseyin'in 8 yıl süren savaşla dahi bu iki halkı ayıramadığını ifade etti.
Saddam Hüseyin - 23.09.2020
Ruhani: "ABD, İran ile ekonomik savaşa girdi"
Ruhani, ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) silah ambargosunu yenilemede başarısız olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "ABD iki sene önce nükleer anlaşmayı yok ettiğini söyledi ancak anlaşma ona karşı koydu ve BMGK'da onları rezil etti. ABD, 13 ülkenin kendisine karşı duracağını düşünemedi. Bu, İran'ın başarısı ve zaferidir. İran, 40 sene önce olduğu gibi bugün de BM'de büyük bir hukuki, siyasi ve diplomatik zafer kazanmıştır." ABD'nin İran politikasına Saddam'lı benzetme 1980-1988'deki İran- Irak Savaşı'na da değinen Ruhani, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in o dönem "hesap hatası" yaptığını, bugün de ABD'nin İran'a karşı ekonomik savaş yürüterek aynı hataya düştüğünü savundu.
Saddam Hüseyin - 22.09.2020
IKBY Başbakanı Barzani'den "Kerkük Araplaştırılıyor" iddiası
Kürtler ise bu toprakların gerçek sahiplerinin kendileri olduğunu, Saddam Hüseyin döneminde Kerkük'ü Araplaştırma politikası çerçevesinde göçe zorlandıklarını ve yerlerine Arapların yerleştirildiğini savunuyor.
Saddam Hüseyin - 21.09.2020
Son dakika haberleri... Hamaney: "İran-Irak Savaşı İran'ın en akıllıca yönettiği olaylardan biridir"
Savaşta ABD, Sovyetler Birliği, NATO ve Batı ile Doğu Avrupa ülkelerinin de kendilerine karşı olduğunu savunan Hamaney, bu ülkelerden gönderilen askeri malzemelerin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) limanları üzerinden Suudi Arabistan ile Kuveyt yoluyla Saddam Hüseyin'e teslim edildiğini ileri sürdü.
Saddam Hüseyin - 17.08.2020
Suudi Arabistan'ın İsrail ikilemi
Suudiler için en büyük tehdit askeri mi, ideolojik mi? Başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkeleri, Nasır'ın 1962 yılından itibaren Yemen'e Mısır ordusunu sevk etmesi ve Saddam Hüseyin'in 1990 yılında Kuveyt'i işgal etmesi dışında, tarihleri boyunca ciddi bir askeri tehditle karşı karşıya gelmediler.
Saddam Hüseyin - 14.08.2020
İsrail-BAE ittifakı: Perde arkası temaslardan aleni işbirliğine
İngilizlerin Filistin topraklarından çekilmesiyle birlikte Orta Doğu'nun en kronik problemi ortaya çıktı: İsrail işgali. İsrail'in işgalci bir aktör olarak uluslararası hukuka aykırı, insan haklarını yok sayan eylemleri 72 yıldır sürüyor. Yıllar boyunca, uluslararası toplumun işlevsizliği, güçlü aktörlerin kasıtlı sessizlikleri İsrail'in işgalini kolaylaştırdı. Fakat İsrail'e karşı en büyük direnişi Arap toplumları ve devlet liderleri veriyordu. Bu anlamda, Mısır Cemal Abdünnasır'la, Suudi Arabistan Kral Faysal'la, Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'le ve diğer birçok ülke İsrail'in hukuksuzluklarına karşı birçok cephede mücadele ediyordu.
Saddam Hüseyin - 13.08.2020
Son dakika haber | Erbil ve Bağdat arasındaki bütçe anlaşmazlığı devam ediyor
Erbil yönetimi, 1991'de Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e karşı gerçekleştirilen başkaldırıda sınır kapılarının denetimini eline almıştı.
Saddam Hüseyin - 05.08.2020
21. yüzyılda yeni Orta Doğu düzeni
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte, Irak'a "demokrasi getirmek" amacıyla, bir milyon kişinin ölümüne yol açarak önce Saddam Hüseyin ortadan kaldırıldı; ardından resmen olmasa da Irak fiilen üçe bölünmüş oldu.
Saddam Hüseyin - 21.07.2020
Hamaney: "İran'ın hiçbir zaman Irak'ın iç işlerine karışma gibi bir niyeti olmamıştır"
Hamaney, Irak'ın güçlü, bağımsız, toprak bütünlüğünü ve birliğini koruyan bir ülke olmasından yana olduklarını belirterek, şunları kaydetti: "İran'ın hiçbir zaman Irak'ın iç işlerine karışma gibi bir niyeti olmamıştır ve olmayacaktır. İran, Irak hükümetinin zayıflamasına yol açacak her şeye kesinlikle karşıdır. ABD'lilerin Irak'a bakışı ise bizimkinin tam tersidir. ABD, kelimenin tam anlamıyla düşmandır. Bağımsız, güçlü ve çoğunluğun desteklediği bir devlete muhaliftir." Hamaney, Irak Meclisi'nin "ABD askerlerinin çıkarılması kararını" hatırlattı ABD için Irak'ta Başbakan'ın kim olduğunun önemli olmadığını ve Saddam Hüseyin'in devrilmesi sonrası ilk yıllardaki Paul Bremer hükümeti gibi bir yönetimin bu ülkede hakim olmasını istediğini savunan Hamaney, şöyle devam etti: "İran, Irak ile ABD arasındaki ilişkilere karışmıyor ancak Iraklı dostlarından ABD'yi tanımalarını bekliyor.
Saddam Hüseyin - 20.07.2020
Irak'ta Saddam Hüseyin döneminin son Savunma Bakanı Sultan Haşim öldü
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminin son Savunma Bakanı Sultan Haşim, tutuklu bulunduğu, ülkenin güneyindeki En-Nasıriye kentinde yer alan El-Hut Hapishanesi'nde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.
Saddam Hüseyin - 19.07.2020
Haftanın tarihine bakış
2003- Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in oğulları Uday ve Kusay, Musul'daki çatışmada ölü ele geçirildi.
Saddam Hüseyin - 17.07.2020
Son Dakika: IKBY Bağdat Temsilcisi: "Erbil'in önceliği Bağdat'la yaşanan sorunları diyalogla çözmek"
"Kazımi ile birlikte içimize umut doğdu" IKBY Bağdat Temsilcisi İsa, Başbakan Kazimi'nin ise kendileri için ümit vadettiğini belirterek, "Kazımi, IKBY ve ülkedeki diğer tüm siyasi taraflarla iyi ilişkilere sahip ve ulusal bir çizgi ve vizyon benimsiyor. Saddam Hüseyin'e karşı ilk muhalefet yıllarına Duhok'ta başlayan Kazımi, Irak'taki Kürt meselesini de tüm boyutlarıyla biliyor ve anlayış gösteriyor.
Saddam Hüseyin - 10.07.2020
Türkmen lider Salihi: "ABD, 2003 sonrası Irak'ta siyasi haklarını elde etmek isteyen Türkmenleri...
"ABD, Irak'ta Türkmenleri desteklemedi" Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde çeşitli asimilasyonlara uğramalarına rağmen Türkmenlere 2003 sonrası ABD tarafından kurulan siyasi denklemde yer verilmediği eleştirisinde bulunan Salihi, şunları kaydetti: "Türkmenler, Saddam rejimi döneminde çok çile çekti.
Saddam Hüseyin - 02.07.2020
Saddam'ın damadı serbest bırakıldı
Irak'ın devrik rejimi Saddam Hüseyin'in damadı serbest bırakıldı.
Saddam Hüseyin - 28.06.2020
Haftanın tarihine bakış
2004 - Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin mahkemeye çıkarıldı.
Saddam Hüseyin - 31.05.2020
Haftanın tarihine bakış
2012- Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in sağ kolu olarak bilinen, özel kalem müdürü ve sekreteri Abdulhamid Mahmud El Tikriti idam edildi.
Saddam Hüseyin - 22.04.2020
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, canlı yayında soruları yanıtladı: (2)
"İslam dünyasının en temel sorunlarından birisi, adalet eksikliği" AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurulmuş, İslam dünyasının "Adalet mülkün temelidir." ana düşüncesine sahip olduğunu dile getirerek, şu değerlendirmede bulundu: "İslam dünyasının en temel sorunlarından birisi, adalet eksikliği. İslam dünyasının birçok yerinde bugün katılımcı demokrasi süreçlerinin olmadığını biliyoruz. İslam dünyanın temel sıkıntılarından birisi, demokrasi eksikliği. Gelir dağılımı adaletsizliğinin de İslam dünyasının en önemli sıkıntılardan birisi olduğunu düşünüyorum. İslam dünyasının geniş kitlelerinin büyük bir eğitim sorunu yaşadığını görüyorum. Araştırma merkezi, teknolojik gelişme gibi alanlarda çok şükür yeni yeni bir şeyler yapıyoruz ama oldukça geri olduğumuzu biliyoruz. Dolayısıyla nerede eksik olduğumuz belli. Bu eksiklerimizi giderebilmemiz lazım." Suriye'de dünyanın bütün ölümcül silahlarının denendiğini kaydeden Kurtulmuş, Suriye'de iç savaş öncesi dönemde de özgür, katılımcı, demokratik bir mekanizmanın olmadığını, olsaydı bu iş savaş ve vekalet savaşlarının yaşanmayacağını, aynı şeyin Afganistan ve Saddam Hüseyin dönemindeki Irak için de söylenebileceğini anlattı.
Saddam Hüseyin - 15.04.2020
İranlı Siyaset Bilimi Uzmanı Musevi: "Pekin ve Moskova İran için güvenilir müttefikler değil"
"Moskova yönetimi İran ile Batı arasındaki ilişkilerin normalleşmesine izin vermiyor" Özellikle Rusya'nın İran-Batı ilişkilerindeki durumdan faydalandığını dile getiren Musevi, şöyle devam etti: "Moskova yönetimi İran ile Batı arasındaki ilişkilerin normalleşmesine izin vermiyor. Rusya, Batı'ya karşı İran kartını kullanabilmek ve onlardan imtiyaz alabilmek için İran-Batı ilişkilerinin devamlı sorunlu olmasını istiyor. Rusya, İran'ı sınırlı ve kontrollü şekilde destekliyor ancak desteklemesi gerektiği yerlerde de yeterli destek sağlamamıştır. Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nda İran'a karşı çıkarılan kararlar, Rusya tarafından hiçbir zaman veto edilmedi hatta Rusya bu kararlar için çekimser oy dahi kullanmadı." İran'ın birinci ve ikinci dünya savaşlarında ülkenin Ruslar tarafından işgali, İmam Rıza Türbesine saldırı ve Irak savaşında Saddam Hüseyin'in Moskova tarafından silahlandırılması gibi Rusya'nın kendisine karşı birçok eylemi görmezden geldiğini savunan Musevi, "İran, tüm bu felaketleri görmezden gelerek, Rusya ile normal ilişkilere sahip olup bu ülkeye birlik elini uzatabildiyse ne tür bir geçmişi olursa olsun neden sorunlu olduğu diğer ülkelerle normal ilişkiler kuramıyor?" sorusunu yöneltti.
Saddam Hüseyin - 14.04.2020
Irak'taki Enfal Katliamı'nın 32. yılında Barzani'den "öldürülenlerin yakınlarına tazminat" talebi
Barzani, 1988 yılında dönemim Irak lideri Saddam Hüseyin'in emriyle başlatılan ve yaklaşık 6 ay süren Enfal Operasyonu sonucu 182 bin kişinin yaşamını yitirdiği katliamın 32.
Saddam Hüseyin - 10.04.2020
Irak'ta hükümet düğümü Kazımi'yle çözülür mü?
Kazımi'yi öne çıkaranlar ve İran etkisi 2003 öncesinde Saddam Hüseyin rejimine karşı İngiltere ve ABD'de yürütülen muhalefetle aynı safta yer alan Kazımi, ABD işgali sonrası ülkeye döndükten sonra gazetecilik yaptı.
Saddam Hüseyin - 09.04.2020
ABD-İran gerilimi Haşdi Şabi'deki ayrışmaları derinleştiriyor
Bu noktada İran'ın, Haşdi Şabi içindeki kontrolünü artırmak ve baskıcı yöntemlerle Irak siyasetine yön vermeye çalıştığını söylemek mümkün. Nitekim 20 Şubat'ta Mühendis'in halefi olarak Haşdi Şabi içinde İran'a yakın en büyük gruplardan biri olan Ketaib Hizbullah'ın eski komutanlarından Abdulaziz Ebu Fedek'in aday olarak ortaya çıkarılması dikkat çekici. Ancak Haşdi Şabi içindeki Sistani yanlısı grupların (Haşdi Merciye), Mühendis'in halefinin seçilmesine ilişkin bilgileri olmadığı gerekçesiyle Ebu Fedek'in bu göreve getirilişini reddetmiş olması da Haşdi Şabi içindeki çekişmenin bir diğer boyutu. Nitekim söz konusu grupların Fedek'in isminin belirlenmesinden sonra, Haşdi Merciye olarak Savunma Bakanlığı'na bağlanmak istediklerine ve bu nedenle Savunma Bakanı ile görüştüklerine yönelik haberler de yaşanan ayrışmanın diğer bir işareti. Bu tutum Necef'in uzun süredir Haşdi Şabi üzerinde kontrol arayışında olan Kum'a yeni dönemde direniş göstereceğine yorulabilir. Zira Şiilik açısından Necef ve Kum ekolleri iki belirleyici güç. Saddam Hüseyin döneminin baskıcı politikaları nedeniyle içine kapanmak zorunda kalan Necef, 2003 sonrası yeniden eski gücüne kavuşmuş durumda.
Saddam Hüseyin - 28.03.2020
Irak Meclisinden Altunköprü Katliamı'nın 29. yılı nedeniyle taziye mesajı
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e bağlı askerler, 28 Mart 1991'de Kerkük'ün 44 kilometre kuzeyinde yer alan Altınköprü kasabasında aralarında çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 100'den fazla Türkmeni katletmişti.
Saddam Hüseyin - 28.03.2020
Altunköprü Katliamı'nın 29. yılında anma törenleri koronavirüs nedeniyle ertelendi
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, Saddam Hüseyin tarafından 28 Mart 1991'de Altunköprü kasabasında Türkmenlere yapılan katliamın 29.
Saddam Hüseyin - 15.03.2020
Haftanın tarihine bakış
2017- Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'i ilk sorgulayan eski CIA Ajanı John Nixon, iki aydan fazla süren sorgulamalardan sonra bu ülkede kimyasal silah olmadığı sonucuna vardıklarını söyledi.
Saddam Hüseyin - 27.02.2020
Kuveyt'te bir anıta devrik Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek'in adı verilecek
Irak ordusu 2 Ağustos 1990'da Kuveyt'i işgal ederek 2 gün içinde ülkenin yönetimini ele geçirmiş, Saddam Hüseyin yönetimi 9 Ağustos'ta Kuveyt'i Irak'a bağladığını duyurmuştu.
Saddam Hüseyin - 19.02.2020
GRAFİKLİ- Talabani'den sonra KYB'de oğul Bafıl ve yeğen Lahur dönemi
KYB'ye ilk tebrik İran'dan KYB, jeopolitik konumu doyasıyla kuruluşundan bu yana İran'a yakın kabul ediliyor. KYB ile İran arasındaki ilk somut iş birliği, 1980'de patlak veren Irak-İran savaşı döneminde başladı. İran'ın desteğiyle Saddam Hüseyin'e karşı gerilla savaşı yürüten KYB, 1991'de Süleymaniye ve Erbil'de hakimiyeti eline aldı.
Saddam Hüseyin - 10.02.2020
Kuveyt Parlamento Başkanı'nın Trump'ın sözde barış planını çöpe atmasına farklı tepkiler geldi
Ganim'e yönelik eleştiriler Öte yandan Suudi Arabistanlı yazar Abdulaziz El-Hamis, Ganim ile Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'in tutumunu kıyasladı.
Saddam Hüseyin - 04.02.2020
Erbil, ABD'nin Patriot kararından memnun, son karar Bağdat'ın
ABD'nin Irak'taki askeri üsleri Saddam Hüseyin rejimini devirmek için Mart 2003'te Irak'ı işgal eden ABD'nin bu ülkede 9 askeri üssü olduğu biliniyor.
Saddam Hüseyin - 03.02.2020
Irak'ta zorunlu askerlik yasası geliyor
Saddam Hüseyin rejimi döneminde yaş sınırı 18 olan zorunlu askerliğin süresi 3 yılken, üniversite mezunları içinse süre 1 buçuk yıl olarak belirlenmişti.
Saddam Hüseyin - 23.01.2020
IKBY Başkanı Barzani: "Irak'ın diğer bölgelerinde yaşananlardan kendimizi soyutlayamayız"
Genç ve dinamik bir nüfusa sahip Irak'ta, yeni neslin Saddam Hüseyin dönemini tam olarak bilmediğini ve yeni bir yaşam istediğini dile getiren Barzani, şunları kaydetti: "Yeni nesil, Irak'taki yaşamı dünyanın diğer bölgeleriyle kıyaslıyor.
Saddam Hüseyin - 23.01.2020
ABD'nin Irak'taki üslerini korumak için Patriot sistemi kuracağı iddia edildi
ABD'nin Irak'taki askeri üsleri Saddam Hüseyin rejimini devirmek için Mart 2003'te Irak'ı işgal eden ABD'nin bu ülkede 9 askeri üssü olduğu biliniyor.
Saddam Hüseyin - 22.01.2020
ABD'nin öldürdüğü Haşdi Şabi Komutanı Mühendis'in yerine yeni isim belirlendi iddiası
Basri, 1998 yılında Mühendis'ten devraldığı Bedir Tugayları komutanlığını 2000 yılında, halihazırda da bu görevde bulunan Hadi Amiri'ye bıraktı ABD'nin 2003'te Irak'ı işgal etmesi ve Saddam Hüseyin'in devrilmesinden sonra kurulan kabinelerde Basri, Eğitim Bakanı ve Çalışma Bakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Saddam Hüseyin Haberleri | Saddam Hüseyin Kimdir - Haberler - Sayfa 2 - Saddam Hüseyin haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Saddam Hüseyin kimdir, hayatı ve biyografisi. Kurgu ile gerçeklik arasında Pakistan'ın İsrail'i tanıması için baskı iddiaları.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 14.4.2021 00:00:35. #1.16#
title