Saddam Hüseyin, İdamının 1. Yıldönümünde Tikrit'te Anılacak

Saddam Hüseyin, İdamının 1. Yıldönümünde Tikrit'te Anılacak

Tikritliler, Eski Irak Diktatörü Saddam Hüseyin'i, İdamının Birinci Yıldönümünde Anmaya Hazırlanıyor.

Saddam Hüseyin, İdamının 1. Yıldönümünde Tikrit'te Anılacak

Tikritliler, eski Irak diktatörü Saddam Hüseyin'i, idamının birinci yıldönümünde anmaya hazırlanıyor.

İdamının birinci yıldönümü nedeniyle, Saddam Hüseyin'in Oca köyünde bulunan mezarı başında yarın bir anma töreni yapılacak.

Bu arada, bugün Saddam'ın mezarını ziyaret etmeye gelen Iraklılar, dua ederek kabristana çiçek bıraktı. Iraklı Musab Hüseyin, "Şehit edilişinin birinci yılında Saddam Hüseyin'in ruhuna Fatiha okumaya geldik" derken; Mahmud El Naseri, "Şehit liderimiz Saddam Hüseyin'i anmaya hazırlanıyoruz. Buradaki odasına geliyor ve onun döneminde yaşadığımız emniyet içindeki günleri hatırlıyoruz. Irak'ın onun ardından düştüğü hallere üzülüyoruz" diye konuştu.

Saddam Hüseyin'in büyük bir sembol olarak yaşamaya devam edeceğini söyleyen Halid Casim isimli Iraklı da "Bize, çocuklarımıza ve torunlarımıza bir sembol olan Saddam Hüseyin'i, onun şehrinin insanları olarak ölümünün birinci yıldönümünde anıyoruz. Şehadeti bize tarihler boyunca ışık olacaktır. Onun şehit oluşu bize ve bütün nesillerimize öğretmen olacaktır" dedi.

Sair Lebib ismili bir başka Iraklı ise, "İdam edilen liderimiz Saddam Hüseyin'i anıyoruz. Şerefli Iraklılar ve Arap ümmeti bu günü hatırlamalıdır. Mücahitlerin ve yolun lideri Saddam'a Allah''tan binlerce kez rahmet diliyorum" şeklinde konuştu.

Saddam Hüseyin zamanında Irak kadınının hiçbir zaman başını eğmediğini söyleyen Um Ömer, "Babamız, sevgilimiz, büyük lider, mücahit Saddam Hüseyin'i anma yıldönümü geldi. Ben ve her Iraklı kadın, bu büyük liderin koruması altında bu ülkede 35 sene yaşadık. Onun kucağında büyüdük. Onun okulundan çok şeyler öğrendik. Başımızı dik tutup ben Iraklıyım diyebiliyorduk. Her ülke Iraklı kadının kim olduğunu biliyordu. Şimdi ise Irak kadını sınırlarda pazara çıkarılmış, satılıyor. Çünkü namusunun koruyucusu,

ağabeyi, babası ve lideri Saddam Hüseyin vahşi bir şekilde idam edildi" ifadelerini kullandı.

Saddam Hüseyin, yargılandığı Duceyl Davası kapsamında idama mahkum edildikten sonra 30 Aralık 2006'da idam edilmişti. Saddam'ın 2003 yılında ABD güçlerince düzenlenen operasyonla öldürülen oğulları Uday, Kusay ve 14 yaşındaki Mustafa'nın mezarları, devrik liderin mezarının yanında. Saddam Hüseyin'in yardımcıları Taha Yasin Ramazan, Barzan İbrahim El Tikriti ve Awad Ahmed El Bandar'ın mezarları da Oca'da, Saddam Hüseyin'in anıt mezarının bahçesinde bulunuyor.

(BD-İB-İB-OK-D)