Sabih Kanadoğlu: "Ergenekon davası da Şemdinli gibi olmaya mahkum"

Sabih Kanadoğlu: "Ergenekon davası da Şemdinli gibi olmaya mahkum"

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ergenekon Terör Örgütü Soruşturması'nın Şemdinli davası gibi biteceğini savundu. AK Parti'nin, kapatma davasının önüne geçmek için anayasayı değiştirmeye çalışmasının çözüm olmayacağını savunan Kanadoğlu, "Eğer böyle bir şey yaparlarsa Anayasaya Mahkemesi bu düzenlemeyi iptal eder." dedi.

Sabih Kanadoğlu:

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ergenekon Terör Örgütü Soruşturması'nın Şemdinli davası gibi biteceğini savundu. AK Parti'nin, kapatma davasının önüne geçmek için anayasayı değiştirmeye çalışmasının çözüm olmayacağını savunan Kanadoğlu, "Eğer böyle bir şey yaparlarsa Anayasaya Mahkemesi bu düzenlemeyi iptal eder." dedi.

Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği'nin davetlisi olarak Frankfurt'ta Marriott Hotel'de 'Güncel Anayasa Sorunları' başlığı altında konferans veren Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ergenekon Terör Örgütü Soruşturmasının Şemdinli davası gibi biteceğini savundu.

Açış konuşmasını Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu Salih Boğaç Güldere'nin yaptığı ve 200'ün üzerinde vatandaşın dinledeği konferansta Sabih Kanadoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hakkında açılan kapatma davası ile ilgili olarak, laiklik olmadan demokrasi olmayacağını söyleyerek, "Dinin siyasete alet edilmemesi lazım. Buna uyulmadıkça Türkiye'de daha çok parti kapatılır. Yüzde 47 değil, yüzde 97 oy alsanız bile sizin hakkınızda bu dava açılır." dedi.

Kanadoğlu, laikliğin evrensel bir tanımının olmadığını ve olamayacağını savunurken, her ülkenin kendi şartlarına göre değişen bir laiklik anlayışı olduğunu öne sürdü. Laiklik olmadan demokrasi olamayacağını belirten Sabih Kanadoğlu, Avrupa ülkelerinin de laik olmadığını, ancak demokrasilerinin olduğu yönündeki bir soru üzerine ise, "Onların tuzu kuru. Hıristiyanlığın şu veya bu kolunun Alman siyasi hayatına egemen olma düşüncesi yok. Hıristiyanlık Aydınlanma döneminden geçerek arındı." diye konuştu.

AK Parti'nin, kapatma davasının önüne geçmek için anayasayı değiştirmeye çalışmasının çözüm olmayacağını savunan Sabih Kanadoğlu, "Eğer böyle bir şey yaparlarsa Anayasaya Mahkemesi bu düzenlemeyi iptal eder. Ayrıca, bu durumda AKP´nin kapatılması için yeni gerekçeler sunulmuş olur. Evrensel bir hukuk kuralıdır. Kişi kendi yargıcı olamaz. AKP, böyle bir şeyi yapması durumunda, hukuk devleti ve laik cumhuriyet ilkesini tehlikeye atmış olur ve böylelikle kapatılması yönünde yine gerekçe sunmuş olur." dedi.

AK Parti hakkında hazırlanan iddianamenin bugüne kadar yazılan iddianamelerin en ciddisi olduğunu ve kanıt bakımından fevkalade dolgun bir iddianame olduğunu savunan Sabih Kanadoğlu, AK Parti'nin kapatılmasının da çözüm olmayacağını söyleyerek, "Kapatmak çözüm değil. Halkın eğitilmesi lazım. Yurttaşları, Türkiye'ye kimlerin zarar verdiğini anlayacak duruma getirmeliyiz." dedi. Kanadoğlu, konuşmasında, üstü kapalı olarak CHP'yi de eleştirdi ve ümit vermediğini vurgulayarak, "Böyle ana muhalefete böyle iktidar." dedi.

Konuşmasında, ayrıca, Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a dönek diyen Sabih Kanadoğlu, Türkiye'de eğitimin de milli olmaktan çıkarıldığını söyledi. Sabih Kanadoğlu Diyanet'i de eleştirerek, "Diyanet, hilafetin kaldırıldığı gün kuruldu ve milli bütünlüğü sağlamaya yönelikti. Bugün ise Diyanet milli bütünlüğü bozuyor." şeklinde konuştu. Sabih Kanadoğlu, uzlaşma konusuna da değinerek, "Türkiye'de biz hayır dedikten sonra toplumsal uzlaşmayı nasıl bulursunuz ?" şeklinde konuştu.

BAŞKONSOLOS AYAKTA ALKIŞLADI

Konferansın açış konuşmasını yapan Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Salih Boğaç Güldere, Kanadoğlu'nun konuşmasını davetlilerle birlikte ayakta alkışladı. Güldere, daha sonra eski Başsavcı ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhuriyet gazetesi ve Ulusal Kanal'ın stand açtığı konferansta ayrıca, altında Vahap Aslan ve Hıdır Karademir'in imzasının bulunduğu 'Güney Hessen Alevi Aydın ve Akademisyenler Grubu'nun Basın Bildirisi' başlığı ile bir basın bildirisi dağıtıldı. Basın bildirisinde İlhan Selçuk, Prof. Kemal Alemdaroğlu ve Doğu Perinçek'in Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında göz altına alınması eleştirilirken, AK Parti hakkında açılan kapatma davası savunuldu.

Kaynak: CHA