Sabah ve atv'ye el konmasını değerlendiren Şener: "TMSF bağımsız bir kuruldur"

Sabah ve atv'ye el konmasını değerlendiren Şener: "TMSF bağımsız bir kuruldur"

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası konuşan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, TMSF'nin Sabah ve atv'ye el koyduğu açıklaması yapılmadan önce TMSF Başkanı tarafından bilgilendirildiğini belirterek, "(Bağımsız kurullar) işlemlerini yaparken bağımsızdırlar.

Sabah ve atv'ye el konmasını değerlendiren Şener:

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası konuşan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, TMSF'nin Sabah ve atv'ye el koyduğu açıklaması yapılmadan önce TMSF Başkanı tarafından bilgilendirildiğini belirterek, "(Bağımsız kurullar) işlemlerini yaparken bağımsızdırlar. Yani ilgili bakanın talimatına göre veya hükümetten aldıkları talimatlara göre çalışmazlar. Özgürce ve bağımsız şekilde kararlar alırlar" dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısı bu hafta yaklaşık 9 saat sürdü. 160. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamayı Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek yurt dışında olduğu için Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener yaptı.

Bakanlar Kurulu'nda cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin ve takvim üzerinde görüş alışverişinde bulunulup bulunulmadığına ilişkin soruyu cevaplandıran Şener, "Cumhurbaşkanlığı konusu bugünkü Bakanlar Kurulu toplantımızın gündeminde yer almamıştır. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili bir konu yer almamıştır. Bu konu ile ilgili olarak da hiçbir görüş ortaya konulmamıştır veya tartışılmamıştır. Yani baştan sona gündemimizde böyle bir şey bulunmamıştır" dedi.

Bugün Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile kendisinin serbest kurun yeniden tartışılması ve 7 Yıllık Kalkınma Planı ile ilgili sözlerinin çelişki oluşturup oluşturmadığına ilişkin bir soruyu cevaplandıran Şener, kabinedeki bakanların aslında birbiriyle uyumlu şeyler söylediğini ve konunun farklı boyutlarda değerlendirilmesi olduğunu söyledi. Şener, konuyu takdim biçiminin farklı olduğunu, ancak hükümet etme biçiminde ve kararlılıkla uygulama konusunda farklılık olmadığını ifade etti.

IMF'nin faiz dışı fazla ve enerji kitleri ile ilgili dile getirdiği tereddütlerin sorulması üzerine Şener, kamu harcamalarında öngörülenin dışında bazı gelişmelerin yılın ilk aylarında her zaman dile getirildiğini kaydetti. Şener, herhangi bir ödenekte yılın ilk 1 -2 ayı içerisinde artış görünse de daha sonraki aylarda bunun normalleştiğini ve meselelere yıl sonu itibariyle bakmak gerektiğini vurguladı. Şener, son 3- 4 yıldır sonunda hükümetin bütçe dengeleri açısından hedefinin gerçekleştiğini ve faiz dışı denge de öngörüldüğü şekilde yüzde 6,5'i tutacak şekilde tamamlandığını söyledi. Şener, "Tartışmalar aynı. Bütçe disiplinine önem veriyoruz. Bütçe disiplinini ekonomi politikalarımızdan temel dengelerden biri görüyoruz" dedi.

Toplu sözleşme sürecinde nasıl bir karar çıkacağının sorulması üzerine Şener, "Bütçe imkânları ve ekonomik göstergeler neyi gösteriyorsa o konularda alacağımız kararlar ona uygun olacaktır. Hiçbir zaman popülizm ve kamu dengelerini bozacak kararları beklemeyin" dedi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Sabah ve atv'ye el koymasının hatırlatılması üzerine Şener, bu konunun bakanlar kurulunda hiç gündeme gelmediğini ve TMSF'nin bağımsız bir kurul olduğunu hatırlattı.

"Hukukun gereklerine göre gelişmelere göre ne yapılması gerekiyorsa bu bağımsızlığına uygun olarak bu kurul özgürce kararlarını alır ve yerine getirir" diyen Şener sözlerine şu şekilde devam etti: "Ben ve hükümet de bu kurumlar da hukukun gereklerine göre görevlerini yapmalarına imkan sağlarız. Onların işlerini iyi yapmalarını sağlarız. (Bağımsız kurullar) işlemlerini yaparken bağımsızdırlar. Yani ilgili bakanın talimatına göre veya hükümetten aldıkları talimatlara göre çalışmazlar. Özgürce ve bağımsız şekilde kararlar alır."

Önemli olanın hukuk zemininde işlerin yürüyor olması olduğunu vurgulayan Şener, kamuoyuna bilgi verilmeden önce TMSF başkanı tarafından kendisinin bilgilendirildiğini ve ondan sonraki sürecin TMSF tarafından hukuk zemini içerisinde kendileri tarafından yapılacağını vurguladı.

Kaynak: CHA