Rüyada korkutma rivayeti ile türbenin etrafı orman oldu

Rüyada korkutma rivayeti ile türbenin etrafı orman oldu

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Tokat'ta Anadolu evliyalarından Şeyh Ahmet Baba Türbesi'nin çevresindeki çamlık alandaki kozalak ve çöplere kimsenin dokunmadığı görüldü. Buna sebep olarak ise evliyanın, türbe civarından kozalak veya çöp dahi alan kişilerin rüyasına girip korkuttuğu rivayeti gösterildi.

Tokat'ın Zile ilçesinde Kepez köyündeki Anadolu evliyalarından Şeyh Ahmet Baba Türbesi'nin yanındaki çamlık alan, el değmemiş görüntüsü ile dikkat çekiyor. Çamlık alanda iç içe geçmiş ağaçlar görenleri şaşırtırken, ömrünü tamamlamış ve kurumuş ağaçlara bile kimse dokunmuyor. Bölgeden kozalak veya çöp dahi alındığında evliyanın, o kişinin rüyasına girip korkuttuğuna inananlar, rivayet nedeniyle bölgeden dal parçası bile götürmüyor.

Rüyada korkutma rivayeti ile türbenin etrafı orman oldu

"GÖTÜREN KİŞİ RAHATSIZ OLUYOR"

Alanın hem türbe ziyareti hem de piknik yapmak amacıyla kullanıldığını anlatan Kepez köyü muhtarı Hüseyin Taştekin, "Burası köyümüze 2 kilometre uzaklıkta olup piknik alanı olarak kullanıyoruz. Hem Şeyh Ahmet Türbesi'ni ziyaret hem de piknik yapmak için geliyorlar. Dedelerimizden bildiğimiz bir kişinin götürdüğünde evliya uykuda rüyasına giriyor, sabah aldığını geri getirip bırakıyorlar. Yoksa götüren kişi rahatsız oluyor" dedi.

Rüyada korkutma rivayeti ile türbenin etrafı orman oldu

"KURUYAN, DEVRİLEN ÇAM AĞAÇLARINI KİMSE ALIP GÖTÜREMİYOR"

Açıklamalarına devam eden Taştekin, "Kimse bir çöp dahi almadığı için yıllarca burası bir doğa harikası haline geldi. Yazın yüzlerce kişi geliyor, çok yoğun bir talep var. Kuruyan, devrilen çam ağaçlarını kimse alıp götüremiyor. Burada piknik yapıp yakabiliyorlar ama rivayete göre kimse korktuğundan çöp dahi alamıyor. Yazın çok talep olduğu için su sorunumuz oluyor. Köyümüzün suyunu kesmek zorunda kalıyoruz" ifadelerini kullandı.

Rüyada korkutma rivayeti ile türbenin etrafı orman oldu

"ZARAR VERME ÇABASI OLANI KENDİSİ ENGELLİYOR"

Hafta sonlarını mesire alanın temizliği ile değerlendiren Kepez köyü sakinlerinden memur Emre Taştekin, "Herkesi doğasıyla cezbeden bir yer burası. Şeyh Ahmet'in kendi çam ağaçları bulunmaktadır. Bu çamlara hiçbir şekilde zarar verilmiyor. Zarar verme çabası olanı da kendisi engelliyor. Büyüklerimizden duyduğumuz ve yaşanan olaylar var. Buradan çam parçası olsun, kozalak olsun götürüldüğünde evliya, götüren kişinin rüyasına giriyor ya da korkutarak geri getirilmesine sebep oluyor. Çok kişi denedi bunu. Yıllardır burada ağaçlarda hiçbir kesim yapılmıyor. Hiçbir tahrip yapılmaması sonucunda burası doğa harikası haline geldi" diye konuştu.

Rüyada korkutma rivayeti ile türbenin etrafı orman oldu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (11)
SELİM: İq su düşük biri mezara tapma olayı demiş aşağıda Mezara tapma değil türbe ziyareti sadece. . nasıl ki kendi ölülerinizi ziyaret ediyoruz bu da öyle
DEİST: bu devirde cin, peri, evliya vb masallara halen inananlar var, hatta ülkemizde en az 60 milyonu böyle. . . gavur öarsa koloni kurmaya çalışıyor, biz bunlarla uğraşıyoruz. . . hırsızlık, cehalet, savaşlar bu ortadoğu coğrafyasından eksik olmaz. . .
CİNCİ: Benim cinleri yollarsam üstüne varmiymis yokmuymus anlarsın büyük konuşma bilmediğin konularda da konuşma
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title