Rusya Yeni Nükleer Anlaşma Şartlarını Açıkladı

Rusya Yeni Nükleer Anlaşma Şartlarını Açıkladı

Sovyetler Birliği Dağılmadan Önce 1991 Yılında İmzalanan ve Aralık 2009'da Süresi Dolacak Nükleer Silahlarda İndirim Anlaşması Start-1'in Yenilenmesi ile İlgili Olarak, Moskova Şartlarını Açıkladı. Münih'te 45.

Rusya Yeni Nükleer Anlaşma Şartlarını Açıkladı
07.02.2009 00:50 | Son Güncelleme: 07.02.2009 00:50

Sovyetler Birliği dağılmadan önce 1991 yılında imzalanan ve Aralık 2009'da süresi dolacak nükleer silahlarda indirim anlaşması START-1'in yenilenmesi ile ilgili olarak, Moskova şartlarını açıkladı. Münih'te 45.'si gerçekleşen güvenlik konferansından konuşan Rusya başbakan yardımcısı Sergey İvanov, yeni anlaşma ile nükleer silahların yurt dışında konuşlandırılmasına yasak getirilmesini istedi. Uzayın silahlanmasının da yasaklanmasını isteyen İvanov, dünyanın nükleer silahlarda indirime gitmesi gerektiğini söyledi. ABD yeni yönetiminin dillendirdiği yüzde 80 indirimle biner nükleer silah kapasitesine düşülmesi teklifine Moskova'nın da sıcak baktığı belirtiliyor.

Modern dünyada Birleşmiş Milletler'in uluslar arası güvenlik ve istikrar konusunda etkinliğinin artırılması gerektiğini kaydeden Rus yetkili, "Nükleer, kimyasal ve biylojik silahların testinin de yasaklanması gerekir. START-1'in yerini alacak yeni anlaşmada taraflardan birinin stratejik üstünlüğü kabul edilemez. Müzakerelerde temel prensiplerin aynı kalması gerekiyor." dedi.

ABD'nin Doğu Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı füze savunma sisteminin hedefinin Moskova olduğunu kaydeden İvanov, "ABD bu plandan vazgeçerse Rusya da Kaliningrad şehrine İskender füzelerini yerleştirme kararını geri alacak." dedi.

2007 yılında gerçekleşen konferansta Amerika'nın tek kutuplu dünya projesine sert eleştiri gönderirken, 2009 yılında gerçekleşen konferansa katılan İvanov, daha çok Rusya'nın kendi güvenlik ajandasın açıkladı.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title