Rusya'ya Gıda İhracatı İçin 162 Firmaya İzin Çıktı

Rusya'ya Gıda İhracatı İçin 162 Firmaya İzin Çıktı

Haberler.Com - Haberler | Ekonomi

Batılı ülkelerin yaptırımları sonrası gıda ithalatında yönünü Türkiye'ye çeviren Rusya'ya ihracat yapacak şirket sayısı 160'ı aştı.

Batılı ülkelerin yaptırımlarına karşı gıda ithalatı silahını çeken Rusya’ya Türkiye’den yapılacak ihracatla ilgili çalışmalarda son aşamaya gelinirken, ihracatçı firmalar da büyük ölçüde netleşti.

Rusya Federasyonu’na ihracat için ilk etapta 162 işletmeye vize çıktı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre halihazırda federasyona bildirimde bulunmak üzere 25 balıkçılık, 53 süt ve süt ürünleri, 39 sofralık yumurta, 19 kırmızı et ve et ürünleri, 26 kanatlı eti ve et ürünleri olmak üzere toplam 162 işletme listesi hazırlandı.

LİSTE RUSYA'YA BİLDİRİLİYOR

Hali hazırda taze meyve-sebze ihracat listesinde ise 341 firma yer alıyor. İl müdürlüklerinden gelen bildirimler doğrulusunda listeler güncelleniyor.

Bu ülkeye bildirimde bulunmak için hazırlanan liste il müdürlüklerine yapılan başvurular çerçevesinde güncellenerek eylül ayının ikinci haftasında Rusya’ya bildirilecek.

40 MİLYAR DOLAR İTHALAT YAPIYOR

İşin kalıcı olması için belirli standartlar üzerinden gittiklerini aktaran Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri “Ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız. Sağlam adım atmamız lazım. Sağlık sertifikasının da imzalanması gerekiyor” dedi.

İHRACAT BU AY BAŞLIYOR

Rusya’ya yönelik gıda ihracatının bu ay içerisinde başlaması beklenirken, 2015 yılında özellikle gıda ihracatında ciddi miktarda artış bekleniyor.

Rusya, Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden yılda 40 milyar doların üzerinde gıda ithalatı gerçekleştiriyor. Türkiye’den toplam gıda ithalatı ise yıllık yaklaşık 1.7 milyar doları buluyor. Yeni ürünlerin listeye dahil olması ve mevcutların kapasitesinin artırılması ile birlikte yıllık gıda ihracatının kısa sürede 2 milyar doların üzerine çıkacağı hesaplanıyor.

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (4)
EYYY GÜZEL İNSANLAR: GIDA FİYATLARI ARTIŞA GEÇECEK , ENFLASYON UÇACAK MAAŞLAR YERİNDE SAYACAK , HÜKÜMET AÇIKLAMA YAPACAK DİYECEKKİ BU SENE KURAK GEÇTİ O YÜZDEN FİYATLAR YÜKSEK DİYECEK. . HER SÖZE İNANAN GÜZEL İNSANIMIZDA BU YALANLARI YER. . . AFİYET OLSUN. . .
SU İÇECEM: rus karıları mmmmm bir içim su yaa
VATANDAŞ: tamam o zaman git belediye otobüslerini yak. .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title