Rusya'ya Askeri Üsleri Pahalıya Mal Olacak, Kırım'a Üç Kat Zam

Rusya'ya Askeri Üsleri Pahalıya Mal Olacak, Kırım'a Üç Kat Zam

Rusya, Ukrayna'nın özerk bölgesi Kırım'da bulunan hava üssü ile ilgili kira bedeli konusunda anlaşma sağladı.

Rusya'ya Askeri Üsleri Pahalıya Mal Olacak, Kırım'a Üç Kat Zam

Rusya, Ukrayna'nın özerk bölgesi Kırım'da bulunan hava üssü ile ilgili kira bedeli konusunda anlaşma sağladı. Kommersant-Ukrayna'nın haberine göre Rusya yıllık 700 bin dolar olan kira bedelini 2 milyon dolara çıkardı.

Gazete iki ülkenin yeni fiyat üzerinden anlaşmayı kısa sürede imzalayacağını duyurdu. Kırım'ın Saki kasabasına yakın alanda bulunan üs, Rus hava gücü tarafından kullanılıyor.

Rusya Ukrayna ile Svastopol'da bulunan Karadeniz Filosu ile ilgili anlaşmayı daha önce imzalamıştı. Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç'in iktidara gelmesinin ardından sağlanan anlaşma çerçevesinde Rus deniz filosu 2017'den sonra 25 yıl daha bölgede kalacak. Kiev Sivastopol karşılığında 2010'da imzalanan anlaşma çerçevesinde doğalgazda bin metreküp için 100 dolara varan indirim almıştı.

Rusya'nın Kırgızistan'da bulunan Kant askeri üssü de iki ülke arasında sorun oldu. Üssün dört yıllık 15 milyon dolar olan kira bedelini ödemediği gerekçesi ile Moskova'yı eleştiren Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, üssün kapatılabileceği işaretlerini verdi. Atambayev'e göre ABD'nin Manas askeri üs için ödediği yıllık 150 milyon dolar kira bedelinin yanında Rusya neredeyse ödemiyor.

Azerbaycan'da bulunan Gebele radar üssü ile ilgili de kira pazarlığı devam ediyor. 24 Aralık'ta dolacak üs anlaşmasının altı ay öncesinden yenilenmesi gerekiyor. 2025'e kadar yeni anlaşma imzalamak isteyen Moskova, Bakü'nün 7 milyon dolar kira bedelini 300 milyona çıkarmasına tepki gösteriyor.

Rusya Savunma Bakanlığı kaynağı Rus basınına yaptığı değerlendirmede Bakü'nün fiyatta ısrarcı olması durumunda askeri üssü boşaltabileceklerini ifade etmişti.