Rusya ve Beyaz Rusya'dan Ortak Dış Politika İzleme Anlaşması

Rusya ve Beyaz Rusya'dan Ortak Dış Politika İzleme Anlaşması

Yıllardan Beri İttifak Devleti Konusunda Bir Türlü Uzlaşmaya Varamayan Rusya ve Beyaz Rusya'nın, Bundan Böyle Dış Politikalarında Koordinasyon Sağlayacakları Bildirildi.

Rusya ve Beyaz Rusya'dan Ortak Dış Politika İzleme Anlaşması

Yıllardan beri ittifak devleti konusunda bir türlü uzlaşmaya varamayan Rusya ve Beyaz Rusya'nın, bundan böyle dış politikalarında koordinasyon sağlayacakları bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya-Beyaz Rusya'nın ortak dış politika programını görüşmek üzere gittiği Beyaz Rusya'da bu akşam Cumhurbaşkanı Alekandr Lukaşenko ile bir araya geldi. Görüşme sırasında Beyaz Rusya'nın Rusya ile ortak dış politika izlemeye hazır olduğunu belirten Lukaşenko, "Rusya ile Beyaz Rusya tüm alanlarda işbirliğini geliştiriyor. Özellikle politika ve askeri alanlardaki işbirliğimizin hızla gelişmesi çok sevindirici. Zaten başka türlü de olamaz. Çünkü dünyanın gidişatı bizi

buna mecbur ediyor" dedi. İki ülkenin Dışişleri Bakanları'nın, 2 gün devam edecek ziyaret sırasında 2008-2009 yıllarına ilişkin dış politikada işbirliği programını imzalayacakları belirtildi. İmzalanacak program, iki ülkenin kendi aralarında ve uluslararası örgütler çerçevesinde ortak dış politika izlemeleri, Rusya'nın batı ülkeleri tarafından izole edilen Beyaz Rusya'yı bu izoleden kurtarmaya çalışması ve Beyaz Rusya'nın konsolosluk temsilciliği bulunmayan ülkelerde Rusya konsolosluğu tarafından Beyaz

Rusya vatandaşlarına yardımcı olmasını öngörüyor.

Kısa bir süre önce iki ülke hükümetleri, doğalgaz fiyatı ve Rusya'dan Beyaz Rusya'ya 1.5 milyar dolar miktarında kredi verilmesi konularında da uzlaşmaya varmış, Beyaz Rusya Hükümeti ise tüm bunların karşılığında Doğu Avrupa'ya ABD tarafından kurulması istenen füze kalkanı sistemine karşı çıkacağına söz vermişti.

(AK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA