Rusya, Türk Akımı'nın Karadan Transit Geçeceği Bölümü İçin, Protokol İmzalamayı Önerdi

Rusya'nın Türkiye'ye, Türk Akımı doğalgaz boru hattının karadan transit geçeceği bölümünün inşasına ilişkin, bir protokol imzalanmasını önerdiği iddia edildi.

Rusya, Türk Akımı'nın doğalgazın karadan transit geçeceği bölümünün inşasına ilişkin Türk hükümeti ve Rus devlet doğalgaz şirketi Gazprom arasında bir protokol imzalanmasını teklif etti. Sputnik'in haberine göre taslakta, teklifin söz konusu protokolün kasım ayında imzalanmasını içerdiği görülüyor. Ayrıca taslak metninde, Türkiye'nin bu bölümün inşası için Rusya'ya gereken izinleri yakın zamanda vermesinin beklendiği kaydediliyor.

TÜRK PAZARI İÇİN KULLANILACAK KOL 2018'DE İNŞA EDİLECEK

Türk Akımı, biri Türkiye pazarı, biri de Avrupa'ya doğalgaz transiti için kullanılacak iki ayrı koldan oluşacak bir doğalgaz hattı projesi.

Türk pazarına gaz sevkiyatı için kullanılacak kolun inşasının 2018'de, Avrupa ülkeleri için olanın inşasınınsa 2019'da hizmete sokulması planlanıyor.

Kollarından her biri 15,75 milyar metreküp kapasiteli olacak projenin denizden geçecek bölümünün inşasına mayıs ayında başlanmıştı.

Kaynak: Haberler.Com