Rusya Sağlık Bakanı Mihail Zurabov'un İstifası İsteniyor

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Zurabov'un İstifası İsteniyor

Hizmetlerin Aksadığı ve Günden Güne Kötüye Gittiği İddialarıyla İstifa Etmesi İstenen Rusya Sosyal Gelişim ve Sağlık Bakanı Mihail Zurabov, Bakanlığın Son Çalışmalarıyla İlgili Duma'da Yaptığı Konuşmasının Ardından, Milletvekilleri Tarafından Ağır Eleştirilere Maruz Kaldı.

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Zurabov'un İstifası İsteniyor

Hizmetlerin aksadığı ve günden güne kötüye gittiği iddialarıyla istifa etmesi istenen Rusya Sosyal Gelişim ve Sağlık Bakanı Mihail Zurabov, bakanlığın son çalışmalarıyla ilgili Duma'da yaptığı konuşmasının ardından, milletvekilleri tarafından ağır eleştirilere maruz kaldı.

Rusya'da hükümetin en çok eleştirilen ve adı çeşitli mali skandallara karışan üyesi durumundaki Sosyal Gelişim ve Sağlık Bakanı Zurabov'un, bugün Duma toplantısında bakanlığın son çalışmalarıyla ilgili sunduğu rapor, kendisini istifaya çağıran milletvekillerini yatıştırmak için yeterli olamadı. Muafiyetli hastaların indirimli fiyatlardan ilaçlarla, teçhizatındaki sıkıntıların giderilmesi için ciddi önlemler alındığı ve bütçeden ayrılan kaynağın bu planları gerçekleştirmek için yeterli olduğunu beyan eden Zurabov'un vaatlerine rağmen, konuşmak için kürsüye çıkan tüm

milletvekilleri Zurabov'u istifaya çağırırken, en sert eleştiri ise Rusya'nın aşırı milliyetçi Liberal Demokrat Partisi Lideri ve Duma Başkan Yardımcısı Vladimir Jirinovski'den geldi. Hayatı boyunca 4 kez hastaneye sevk edildiğini ve her defasında yanlış tedavi gördüğünü anlatarak söze başlayan Jirinovski, "Annem de Moskova'daki bir hastanede tedavi görürken ilaç yetersizliğinden hayatını kaybetti. Sağlık sistemimiz Sovyetler Birliği döneminde olduğu gibi çok kötü. Sağlık Bakanlığı'nın ismini, aslında çoktan Sağlığı Bozma Bakanlığı olarak değiştirmemiz gerekiyordu. Bu konuda maalesef geç kalındı" dedi.

Avrupa ülkelerinde doktorların yüzde 90'nın erkeklerden oluştuğuna dikkat çeken Jirinovski, "Bizde ise tam tersi, doktorların yüzde 90'ı kadın. O yüzden doktorlar hastanın yüzüne bile bakmadan reçete yazıyor. Çünkü kafasında düşündüğü tek şey, evdeki çocukları veya kendine koca bulma arayışı" diye konuştu. Sağlık Bakanı Zurabov'u istifa konusunda erkekçe davranmaya çağıran Jirinovski, "Eğer istifa etmen gerekiyorsa istifa et. Ya da görevimin başındayım de. Yeter ki; 'İstifa etmem gerekiyorsa edebilirim. Edersem kendime şu işi bulurum' gibi laflarla kıvırtma" dedi. Sağlık Bakanı'nı yardımcılarının rüşvetle çalıştığını ve doktorların ise doğru dürüst hastalık teşhisi yapamadıklarını itiraf etmeye çağıran Jirinovski, ülkede 3 milyon hastanın ölümü beklediğini, yeni morglar hizmete açılmasına rağmen, ülkenin tüm morglarının cesetle dolup taştığını belirtti. Mezarlıkların ise şehir sınırlarını aştığını ileri süren Jirinovski, yeni mezarlıklar için halka bedava toprak dağıtılması gerekeceğini sözlerine ekledi. Kendisine ayrılan konuşma süresini aştığı için mikrofonu kapatılan Jirinovski, bir süre daha konuşmaya devam ederken, Duma Başkanı Boris Grızlov tarafından güçlükle sakinleştirilerek kürsüden indirildi.

Toplantı, Duma Başkanı Boris Grızlov'un önerisiyle, bugünkü tartışmalar çerçevesinde Zurabov konusunda hazırlanacak raporun 4 Nisan'da oylamaya sunulması kararıyla sona erdi.

Öte yandan bazı Rus uzmanlar, hem muhalefet ve hem de iktidar partileri tarafından istifaya çağrılan Zurabov'un, Putin tarafından neden hala görevde tutulduğunu anlayamadıklarını ifade etti.

(AK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA