Rusya Ortodoksları Noel'i Kutluyor

Rusya Ortodoksları Noel'i Kutluyor

Ortodoks Kilisesi'nin 6 Ocak Gecesi ve 7 Ocak'ta Hz. İsa'nın Doğum Günü Olarak Kutladığı Noel Dolayısıyla Rusya Hıristiyanları Kiliselere Akın Etti.

Rusya Ortodoksları Noel'i Kutluyor

Ortodoks Kilisesi'nin 6 Ocak gecesi ve 7 Ocak'ta Hz. İsa'nın doğum günü olarak kutladığı Noel dolayısıyla Rusya Hıristiyanları kiliselere akın etti.

Halkın büyük çoğunluğunun Ortodoks olduğu Rusya'da, Paskalya Yortusu'ndan sonra ikinci en önemli dini etkinlik sayılan Noel Bayramı, her zamanki gibi bu yıl da 6 Ocak gecesi kilise ayinleriyle başladı. Moskova'daki Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde bayram ayininin başlamasına saatler kala binlerce başkentli, kilise önünde uzun kuyruklar oluştururken, başkent polisi ise çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldı. Kilise karşısında kurulan özel Noel Ağacı da renkli ışıklarıyla ziyaretçilere bayram havası yaşattı. Rusya Başpatriği 2. Aleksi ve Moskova Belediye Başkanı Yuriy Lujkov'un da katılması beklenen gece ayininin sabah saatlerine kadar devam edeceği belirtilirken, Moskova metrosunun da gece saat 02.00'ye kadar çalışacağı bildirildi.

Bu arada Noel Bayramı dolayısıyla Ortodokslar'a bir kutlama mesajı gönderen Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'daki Noel Bayramı geleneğinin manevi değerleri temel alan toplumsal barışa katkıda bulunacağını ümit ettiğini vurguladı.

(AK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA