Rusya'nın Suriye'den Çekilme Kararı Sonrası Hükümetten Afrin Mesajı: Ansızın Girebiliriz

Rusya'nın Suriye'den Çekilme Kararı Sonrası Hükümetten Afrin Mesajı: Ansızın Girebiliriz

Rus askerlerin Suriye'den çekilmeye başlaması sonrası, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Afrin operasyonu mesajı geldi: Bölgeden tehditler geliyor, ansızın girebiliriz.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Çavuşoğlu, Afrin operasyonuyla ilgili soruya, "Bölgeden, Türkiye'ye yönelik tehditler ve tacizler geliyor, ansızın girebiliriz." diyerek yanıt verdi.

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"NE KADAR ASKER ÇEKECEK BAKACAĞIZ"

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'den önce Suriye'deydi, Esad'la görüştü Mısır'a da gitti, Rus askerleri çekme talimatı verdi. Ne anlama geliyor sizce?

Daha önce de Rusya Suriye'den asker çekmişti bir kısmını çekmişti daha sonra tekrar asker getirdi. Suriye ve Irak'ta DAEŞ ile mücadelede önemli mesafeler katedildi. Rejim İran ve Rusya başka konulara da odaklanıyorlar. Burada Rusya'nın da Amerikan'ın da üsleri var. Gözlemciler var ne kadar asker çekecek bakacağız. İdlib'de biz varız.

"TEHDİTLER GELİYOR, ANSIZIN GİREBİLİRİZ"

Rus askerinin çekilmesinin Afrin'e etkisi ne olur? Rus askeri çekilince rejim güçleri mi gelecek oraya? Ya da PYD ile bir anlaşma olabilir mi?

Bizim Afrin'e girmemiz için orada birisinin olması ya da olmaması gerekmez. Önemli kriter bize tehdit mi değil mi? Afrin'den Türkiye'ye yönelik tehditler ve saldırılar geliyor. Biz buraya istediğimiz zaman teknik planlamalar ne zaman yapılırsa müdahale ederiz ansızın da girebiliriz. Bize tehdit olursa hedefimiz rejim de olur. Şu anda böyle bir tehdit söz konusu değil. Şu andaki tehdit terör örgütünden geliyor PYD/YPG'den geliyor. Böyle bir operasyon yapıldığı zaman önceden bilgilendirme yapılır.

"KÜRTLERİ TEMSİL EDENLERİN LİSTESİNİ RUSYA'YA VERDİK"

Bir de siyasi çözüm arayışı var. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi. PYD-YPG varlığı bu konu görüşüldü mü dün? Bir uzlaşmaya varılabildi mi? PYD dışında Türkiye'nin onay vereceği Kürtleri temsil edecek bir grup?

YPG Kürtlerin tek temsilcisi değil hatta Kürtlerin çok az bir bölümünü temsil eder. Bakmayın zorla insanları kendi silahlı ekibine dahil ettiğini. Şu anda Suriye topraklarının yüzde 20'sini YPG yönettiği halde bu Kürtler buralara dönemiyor. Biz Kürt kardeşlerimize karşı değiliz onların yanındayız. YPG'nin burada olmasına İran da karşı. Kürtleri temsil edenlerin listesini Rusya'ya verdik.

"ESAD'LA İLGİLİ TUTUMUMUZDA DEĞİŞİKLİK YOK"

Esad'la yaptığı görüşme hatta Mısır'a gitmesi de önemliydi tabii. Bir mesaj alışverişi mi var? Ya da bir karar oluşumu?

Bize yönelik bir mesaj değil. Rejim ve muhalif grupların bir uzlaşmaya varması önemli. Esad olacak mı olmayacak mı? Esad'la ilgili tutumumuzda değişiklik yok. Biz Esad'ın Suriye'yi birleştiremeyeceğini düşünüyoruz. Esad'lı bir geçiş hükümetinde Suriye'nin gerçek anlamda seçime hazırlanamayacağını da düşünüyoruz.

RUS ASKERLER SURİYE'DEN ÇEKİLMEYE BAŞLADI

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "Rus askerler Suriye'den dönmeye başladılar. Kesin dönüş tarihi duruma göre belirlenecek" dedi.

Bilindiği üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki Hmeymim hava üssünü ziyaret etti ve Rus askerin Suriye'den çekilme talimatını verdi.