Rusya'nın Suriye'deki Sağlık Merkezlerini Vurması - Haberler
Haberi Paylaş

Rusya'nın Suriye'deki Sağlık Merkezlerini Vurması

AA - Haberler | Güncel
Rusya'nın Suriye'deki Sağlık Merkezlerini Vurması

Rusya'nın Suriyeli muhaliflerin kontrolü altında bulunan bölgeleri vurarak, buralarda ikamet edenlere "Göç etmeleri" gerektiği yönünde mesaj verdiği belirtildi.

Rusya'nın Suriyeli muhaliflerin kontrolü altında bulunan bölgeleri vurarak, buralarda ikamet edenlere "Göç etmeleri" gerektiği yönünde mesaj verdiği belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) Rusya'nın Suriye'de işlediği insan hakları ihlalleri ve 30 Eylül'den bu yana 27 sağlık merkezini vurmasına ilişkin "Grozni Katliamı" isimli raporunu yayımladı.

Rusya'nın Suriye'deki ihlallerine ilişkin hazırlanan ve 11'inci olma özelliği taşıyan raporda, "Rusya Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki (BMGK) elçisi, dışişleri bakanı ve bazı yetkililerinin ağzından Suriye'de kendisinin ve Beşşar Esed yanlısı güçlerin savaş suçu işlemediğini tekrarlıyor. Sahte fotoğraflar ve Suriye halkından olmayan sahte isimlerle, düşmanları tarafından basın üzerinden propaganda yapıldığını söylüyor. Bu, rejimin Mart 2011'den şimdiye kadar olan savunmasıyla tamamen örtüşüyor" denildi.

Raporda, SNHR ekibinin, Rus misyonu ile New York'taki daimi merkezlerinde bir araya geldiği, onlardan Rus güçlerin işlediği savaş suçlarının yer aldığı raporları ciddiye almaları ve bunlar hakkında soruşturma açılması istendiği belirtilirken, 30 Eylül 2015'te daha önce kullanılmayan silahların ve uçakların sahaya girdiğine dikkat çekildi.

Bu durumu da Rusya'nın inkar edemeyeceği vurgulanan raporda, gerekçe olarak da Suriyeli muhaliflerle terör örgütü DAEŞ'in bu tip askeri araç-gerece sahip olmaması gösterildi.

Rusya'dan Suriyelilere "Göç edin" mesajı

Raporda SNHR Başkanı Fadıl Abdulgani'nin söz konusu ihlaller ve suçlara ilişkin açıklamalarına yer verildi.

Abdulgani açıklamasında, "Rusya'nın muhaliflerin kontrolü altında bulunan bölgelerdeki Suriye toplumuna, sağlık merkezlerini hedef alarak bir mesaj vermek istediği görülüyor. Bu mesaj da sizin için güvenli bir yer veya hedef alınamayacak kırmızı bir çizgi yok dolayısıyla gitmeniz gerekiyor şeklindedir" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın uyguladığı bu plan neticesinde Halep'in kuzeyinden yüz binlerce insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı ve bunların Suriye-Türkiye sınırında olumsuz şartlar altında bulundukları belirtilen açıklamada, söz konusu durumun Türkiye yönetimini de zora soktuğu aktarıldı.

Açıklama ayrıca Abdulgani'nin, "Bu ülke bir taraftan inanılmaz bir vahşetle sivilleri öldürüp, hastaneleri ve sağlık merkezlerini bombalayıp, bir taraftan da siyasi süreçte öncülük yapan taraf olamaz. Aklı başında hiçbir insanın bunu kabul edemeyeceği gibi bizler de bunu tamamen reddediyoruz. Rusya'nın barbarca saldırılarını derhal durdurması gerekiyor. ABD ve Avrupa'nın da 'hastanelerin bombalanmasını siyasi sürecin bir parçası olarak görmüyorlarsa' Rusya'ya karşı bu tutumu sergilemesi lazım" şeklindeki ifadeleri yer aldı.

30 Eylül'den beri 27 sağlık merkezi vuruldu

Rapor da ayrıca Rus bombardımanının başlangıcından bu yana 17'si Halep'te, 10'u Rakka'da olmak üzere 27 sağlık merkezinin hedef alındığı bilgisi paylaşıldı.

Saldırılarda 3 çocuk, 8 kadın ve 11 sağlık çalışanının da aralarında bulunduğu 58 sivilin yaşamını yitirdiği hatırlatılan raporda, şunlar kaydedildi:

"Rusya'nın, rastgele bombardıman ve saldırılarıyla BMGK'nın 2139 sayılı kararını ihlal ettiğine dair hiçbir şüphe bulunmuyor. Rus güçleri, aşırı güç kullanarak gerçekleştirdikleri rastgele bombardımanlarla insan haklarına ilişkin uluslararası hukuku da ihlal etmiş durumda. Savunmasız sivillerin kasten veya rastgele hedef alındığı birçok saldırı oldu. Dolayısıyla en temel insan haklarından olan yaşam hakkını koruma hükmünü ihlal eden Rus yönetimi, uluslararası olmayan silahlı bir alanda savaş suçu işlediğine dair tüm unsurları gerçekleştirmiştir. Rus kuvvetleri, uluslararası kanuna saygı göstermeli ve Suriye'deki saldırılarını başlattığından beri yaşanan ihlalleri ve bundan doğan sorumluluğu üstlenmelidir."

SNHR'nin raporunda ayrıca, "Vahşi Esed rejimi ve ona bağlı aşırılıkçı silahlı gruplara" karşı Suriye halkının korunması istenerek, sivillerin üzerine günlük onlarca varil bombası yağdıran savaş uçaklarına karşı hava sahasının kapatılması çağrısı yapıldı.

AA - Son Dakika Haberleri
title