Rusya, NATO'yu Global Hedeflerden Vazgeçmeye Çağırdı

Rusya, NATO'yu Global Hedeflerden Vazgeçmeye Çağırdı

Rusya'nın NATO'daki Daimi Temsilcisi Konstantin Totsky, NATO'yu Global Hedeflerden Vazgeçerek, Faaliyetlerini Sadece Kendisini İlgilendiren Konularla Sınırlandırmaya Çağırdı.

Rusya, NATO'yu Global Hedeflerden Vazgeçmeye Çağırdı

Rusya'nın NATO'daki daimi temsilcisi Konstantin Totsky, NATO'yu global hedeflerden vazgeçerek, faaliyetlerini sadece kendisini ilgilendiren konularla sınırlandırmaya çağırdı.

Rusya ile NATO arasında 5 yıl önce Roma'da imzalanan işbirliği sözleşmesinin yıldönümü kutlamaları çerçevesinde RİAN Haber Ajansı'nın düzenlediği telekonferansa Brüksel'den katılan Konstantin Totsky, Rusya-NATO ilişkilerini değerlendirdi. NATO ile Rusya arasında konvansiyonel silahlar ve füze savar sistemleri gibi konulardaki görüş ayrılıklarına rağmen çok verimli diyalog görüşmelerinin bulunduğunu belirten Totsky, "NATO'nun bir güç olduğunu kabul ediyoruz. Fakat Rusya da her şeyden korkan bir tavşan

değil. NATO'nun bu kadar haddini bilmez davranışlarına göz yumamayız. Görüş ayrılıklarımızın diyalog yoluyla çözümünden yanayız" diye konuştu. Konvansiyonel silahların sınırlandırılmasına ilişkin İstanbul Sözleşmesi'nin sadece Rusya tarafından kusursuz şekilde uygulandığını savunan Totsky, "Tabii ki NATO kendi yükümlülüklerini yerine getirmezse biz de bu sözleşmeden çekileceğiz" dedi. Avrupa'nın güvenlik sorunu endişelerinin NATO tarafından aşırı şeklide abartıldığını ileri süren Totsky, "Şu bir gerçek

ki; Avrupa için şu anda hiçbir dış tehdit gözükmüyor. Ayrıca İran ve Kuzey Kore'nin 2012 yılından önce Avrupa'yı vurabilecek menzilde füze geliştirmesi de imkansız. Bu durumda ABD'nin Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya füze savar sistemleri kurmakta acele etmesinin anlamı ne? Bunu ben de anlayamıyorum" dedi.

Putin'in ABD'ye füze savar sistemini Azerbaycan'daki Gebele radar istasyonuna kurması teklifine de değinen Totsky, "Gebele istasyonumuz Ortadoğu'daki tüm füze hareketliğini anında tespit ediyor. Tek sıkıntımız, Gebele'de füze savar sistemimizin bulunmayışı. Bu sıkıntının da ABD ile birlikte giderilmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı. Totsky, bir gazetecinin "NATO Genel Sekreteri olsaydınız ne yapardınız?" sorusunu, "NATO Genel Sekreteri olsam ilk önce NATO'yu boş ve anlamsız hedefler uğruna

yıpratmazdım. NATO kendisini yakından ilgilendiren konuları takip etmeli. Ama günümüzde NATO'nun, dünyanın her noktasını kontrol altına alma ve dünyanın neresinde olursa olsun her yere müdahale etmeye çalıştığına tanık oluyoruz. Halbuki böyle akılsız bir tutum, bu örgütün tamamen sonunu getirebilir. Global sorunların çözüm yeri NATO değil, BM'dir" diye yanıtladı.

NATO ve Rusya'nın işbirliği yapmasının her iki tarafın da yararına olduğunu söyleyen Totsky, "Rusya, çıkarları bulunan tüm bölgelerde karşısında NATO'yu bulmaktadır. NATO da çıkarları bulunan tüm bölgelerde karşısında Rusya'yı görüyor. Dolayısıyla NATO'ya tavsiyem şu; geliniz birbirimizin ayağının altını kazmaktan vazgeçelim. İşbirliği yaparsak, bu her iki tarafın menfaatine de uygun olacak" şeklinde konuştu.

(AK-OYK-OYK-OK-D)