Rusya Meclis Başkanı: "Sivastopol'u Geri İstemeliyiz."

Rusya Meclis Başkanı: "Sivastopol'u Geri İstemeliyiz."

Rusya Karadeniz Üssünün Bulunduğu Ukrayna'nın Özerk Bölgesi Kırım'ın Sivastopol Şehrini Geri İstiyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko'nun Rusya'nın Sivastopol'da Bulunan ve 2017'de Süresi Dolacak Üssün Boşaltılması ile İlgili Taleplerine Tepki Gösteren Rusya Parlamentosu Üst Kanadı Federal Konsey Başkanı Sergey Miranov, Moskova'nın da Sivastopol'un Geri Alınması ile İlgili Çalışma Başlatm...

Rusya Meclis Başkanı:

Rusya Karadeniz üssünün bulunduğu Ukrayna'nın özerk bölgesi Kırım'ın Sivastopol şehrini geri istiyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko'nun Rusya'nın Sivastopol'da bulunan ve 2017'de süresi dolacak üssün boşaltılması ile ilgili taleplerine tepki gösteren Rusya Parlamentosu üst kanadı Federal Konsey Başkanı Sergey Miranov, Moskova'nın da Sivastopol'un geri alınması ile ilgili çalışma başlatmasını istedi. Konu ile daha yakından ilgilenmek gerektiğine işaret eden Miranov, "Yuşçenko bu tür bir çaba içine girmişse, biz de bölgenin bize ait olduğunu göstermek için gerekeni yapmalıyız." dedi.

Sivastopol'da bulunan askeri üsle ilgili tartışma nedeni ile Kiev- Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'a Ukrayna'ya girme yasağı getirdi. Lujkov bölgeye yaptığı ziyaretlerde yaptığı açıklamada eski Sovyet lideri Nikita Kruşçev'in 1948 yılında Kırım'ı Ukrayna Sovyeti'ne kardeş ülke mantığı ile verdiğini, ancak devir listesinde Sivastopol bölgesinin isminin yer almadığını iddia etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da yayınladığı bildiri ile Lujkov'a getirilen yasağa karşılık, bazı Ukrayna dışişleri bakanlığı temsilcilerinin de Rusya'ya girişlerine yasak getirilebileceğini duyurdu. Rusça konuşan nüfusun yoğunlukta olduğu Kırım özerk bölgesi Ukrayna'dan bağımsızlık konusunda başarılı olamadı. 1994 yılında gerçekleşen referandumda halkın büyük çoğunluğu daha fazla otonomi ve Rusya ile iyi ilişkiler geliştirilmesi yönünde karar vermişti.