Rusya, Irak'taki İşgal Güçlerinin Çekilmesini İstiyor

Rusya, Irak'taki İşgal Güçlerinin Çekilmesini İstiyor

Irak'taki Durumu 'Dayanılmaz' Olarak Nitelendiren Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı İgor İvanov, Irak'taki Yabancı Askerlerin Çekilmesi İçin Bir Takvim Belirlenmesi Çağrısında Bulundu.

Rusya, Irak'taki İşgal Güçlerinin Çekilmesini İstiyor

Irak'taki durumu 'dayanılmaz' olarak nitelendiren Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı İgor İvanov, Irak'taki yabancı askerlerin çekilmesi için bir takvim belirlenmesi çağrısında bulundu.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı İvanov, bugün düzenlediği basın toplantısında, "Irak halkının resmi temsilcileri ile görüşmelere başlanması gerekir. Bu çerçevede Irak'ın geleceği konuşulmalı ve Irak'taki işgal güçlerinin çekilmesiyle ilgili bir takvim belirlenmelidir" dedi. İvanov; Irak, uluslararası toplum ve Irak'ın komşularının bu plan üzerinde ortaklaşa çalışması gerektiğine de işaret etti.

Öte yandan Irak'taki ABD güçlerinin çekilmesiyle ilgili tarih belirlenmesini kabul etmeyen ABD Başkanı George W. Bush, 2007 yılının başlarında açıkladığı yeni Irak stratejisi çerçevesinde, Irak'taki 132 bin ABD askerinin 21 bin 500 asker ile takviye edilmesine karar vermişti.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA