Rusya, Irak'a 18 Adet Helikopter Sattı

Rusya, Irak'a 18 Adet Helikopter Sattı

Irak Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın "Öncelikli Tedarik" Talepleri Arasında Göstererek Sipariş Ettiği Askeri Helikopterlerin, Daha Önce Anlaşmaya Varılan Rusya'dan Teslim Alındığı Bildirildi.

Rusya, Irak'a 18 Adet Helikopter Sattı

Irak Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın "öncelikli tedarik" talepleri arasında göstererek sipariş ettiği askeri helikopterlerin, daha önce anlaşmaya varılan Rusya'dan teslim alındığı bildirildi.

Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre, Irak Savunma Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda alınan taarruz tipi 18 adet askeri helikopterin, Rusya tarafından önceki gün teslim edildiği öğrenildi. Maliki hükümetinin, bakanlığın talebi üzerine doğrudan temin yolu ile Moskova yönetiminden tedarik ettiği helikopterlerin 3'ünün hafif-orta sınıf keşif-gözetleme, geri kalan 15 adedinin ise taarruz tipi olduğu kaydedildi. Toplam 285 milyon dolara mal olan helikopter alımıyla ilgili başkent Bağdat'ta gazetecilere

bilgi veren Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü General Muhammed Hadi El Askari, Rusya'dan satın alınan 18 helikopterin tamamının teslim alındığını kaydetti.

Irak Savunma Bakanlığı'na teslim edilen helikopterlerin, ağırlıklı olarak ülke çapında bulunan aşırı uç isyancı gruplara yönelik operasyonlar ile enerji santralleri ve petrol nakil hatlarının korunmasında kullanılacağı bildirildi. 18 asker kapasiteli helikopterlerin, Irak Ordusu'na önemli bir güç katacağı tahmin ediliyor. Irak Hükümeti'nin, Amerikan ve Fransız helikopterlerine göre daha ucuz maliyete temin edildiği için Rus savaş helikopterlerini tercih ettiği vurgulanıyor.

(SK-OYK-OYK-ÖK-D)

Kaynak: İHA