Rusya, El Fetih grubuna zırhlı araç sağlayacak

Rusya, El Fetih grubuna zırhlı araç sağlayacak

Rus yönetiminin yaklaşık bir aylık bir ertelemenin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın El Fetih grubuna zırhlı araç sağlayacağı bildirildi.

Rusya, El Fetih grubuna zırhlı araç sağlayacak

Rus yönetiminin yaklaşık bir aylık bir ertelemenin ardından Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın El Fetih grubuna zırhlı araç sağlayacağı bildirildi. Rusya'nın, zırhlı araçların temini için İsrail'in şartlarını kabul ettiği belirtildi. İsrail, Kasım ayında El Fetih'e hafif zırhlı araç verilmesini kabul etmişti. Ancak Filistinlilerin, bu araçların üzerinde silah da bulunması talep etmesi üzerine bir anlaşmazlık yaşanmıştı.

İsrail Başbakanlığından yetkililer, Perşembe günü Başbakan Ehud Olmert ile bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un, zırhlı araçları üzerinde silahlar olmadan vermeyi kabul ettiklerini ilettiğini belirttiler. Araçların, Abbas'a bağlı güçlere ne zaman teslim edileceği ise henüz netlik kazanmadı.

İsrail, Kasım ayında ilk etapta 25 hafif zırhlı araç verilmesini, Ababs'a bağlı güçlerin bu şekilde güvenliği sağlayabilmesi halinde de ek 25 araç daha verilmesini kabul etmişlerdi. Sözü geçen zırhlı araçlar, Filistin yönetimi tarafından Rusya'ya birkaç yıl önce sipariş verilmişti. Ancak Hamas grubunun Ocak 2006'da genel seçimleri kazanması üzerine araçların teslimatı ertelenmişti.

Kaynak: CHA