Rusya Donanma Gücünü Akdeniz'e İndiriyor

Rusya Donanma Gücünü Akdeniz'e İndiriyor

Rusya Deniz Kuvvetleri'nin, Atlas Okyanusu ve Akdeniz'de Tatbikat Yapacağı Bildirildi.

Rusya Donanma Gücünü Akdeniz'e İndiriyor

Rusya Deniz Kuvvetleri'nin, Atlas Okyanusu ve Akdeniz'de tatbikat yapacağı bildirildi.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Rusya Savunma Bakanı Anatoli Serdyukov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde, bu manevraların amacının Rusya donanmasının dünya okyanuslarının taktik olarak önemli bölgelerinde varlığını sağlamak olduğunu söyledi.

Manevraların, bugünden itibaren 3 Şubat 2008'e dek süreceğini belirten Serdyukov, aralarında 4 savaş gemisinin bulunduğu 10 kadar geminin bu tatbikata katılacağını, Karadeniz ve Baltık Denizi donanmalarının bu gemilere eşlik edeceğini, aralarında stratejik bombardıman uçaklarının yer aldığı 47 uçağın bu "taktik tatkibata" dahil olacağını, tatbikatta atış yapılmasının da öngörüldüğünü kaydetti.

Serdyukov, "6 ülkenin limanlarında demir atmayı öngörüyoruz. 71 günde 12 binden fazla deniz mili yol katedilecektir" dedi.

Putin, bu yılın başında yaptığı açıklamada, uzun menzilli stratejik bombardıman uçaklarının dünya çevresinde yeniden devriyelere başlayacağını ve Rusya'nın uzun menzilli nükleer güçlerinin yeni füze denemeleri yapacağını söylemişti.

Kaynak: AA