Esad 'Öldürmeme' Garantisi Verdi
Haberler » Dünya » Esad 'Öldürmeme' Garantisi Verdi - Haber

Esad 'Öldürmeme' Garantisi Verdi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile bir araya geldi.

Esad 'Öldürmeme' Garantisi Verdi

'yi ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı , Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın tüm taraflardaki şiddeti durdurma garantisi verdiğini açıkladı.

Lavrov ayrıca, Arap Birliği gözlemcilerinin görevlerini devam ettrimelerine açık olduklarını söyleyen Esad'ın Suriye'deki tüm politik güçlerle diyaloğa hazır olduğunu da belirtti.

Suriye'de şiddet devam ederken BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye ile ilgili tasarının Çin ve Rusya tarafından veto edilmesinin ardından, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Şam'da Suriye Devlet Başkanı ile bir araya geldi.

Halk Sarayı'nda gerçekleştirilen görüşmede Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Esed'e, "Biz Arap dünyasının barış ve huzur içinde olmasından yanayız. Her ülkede her lider kendi sorumluluklarını anlamalı. Siz de kendi sorumluluklarınızı biliyorsunuz." uyarısında bulundu.

Esed ise Lavrov'a, kendilerinin hiçbir zaman dostlarına yük olmak istemediklerini söyledi. Esed, "Dünya değiştiği gibi bölge de değişiyor. Dünyanın dengeye ihtiyacı var. Rusya ve Suriye uzun zamandır dost. Ancak, Suriye hiçbir zaman dostlarına yük olmak istemedi." dedi.

Lavrov'un Suriye temaslarına Rusya Dış İstihbarat Teşkilatı (SVR) Başkanı Mihail Fradkov da eşlik ediyor.

Kaynak: CHA