Rusya Devlet Başkanlığı Seçimi

Rusya Devlet Başkanlığı Seçimi

Rusya Merkezi Seçim Komisyonu Tarafından Yapılan Açıklamada, Şu Ana Kadar Oyların Yüzde 36'sının Sayıldığı ve Buna Göre Dmitri Medevedev'in Oyların Yüzde 67.1'ini Aldığı İfade Edildi.

Rusya Devlet Başkanlığı Seçimi

Rusya Merkezi Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, şu ana kadar oyların yüzde 36'sının sayıldığı ve buna göre Dmitri Medevedev'in oyların yüzde 67.1'ini aldığı ifade edildi.

Rusya'da bugün yapılan devlet başkanı seçiminin ilk sonuçları, tahmin edildiği gibi Medvedev'in açık ara üstünlüğünü ortaya koydu. Şu ana kadar oyların yüzde 36'sının sayıldığını duyuran Merkezi Seçim Komisyonu, Medvedev'in yüzde 67.1 oy oranı ile açık ara önde gittiğini belirtti. İkinci sırada yüzde 18.8 oy oranı ile Komünist Parti Lideri Gennadiy Zyuganov gelirken, Liberal Demokrat Parti Lideri Vladimir Jirinovski'nin yüzde 11.3, Demokrat Parti Lideri Andrey Bogdanov'un ise yüzde 1.4 oranında seçmen desteği kazandığı ifade edildi. Devlet başkanı seçimlerine katılım oranı yüzde 67 olarak gerçekleşirken, adayların topladığı oy oranlarının, sayım işlemlerinin tamamen bittiğinde de hemen hemen aynı kalacağının tahmin edildiği belirtildi. İlk seçim sonuçlarının açıklanması üzerine basın toplantısı düzenleyen Jirinovski, açıklanan sonuçları 'sahte istatistikler' olarak değerlendirirken, gerçek oy oranının resmi rakamların en az iki misli olması gerektiğini savundu. Komünist Parti Lideri Zyuganov da, seçim sonuçlarının gerçeği yansıtmadığını ve toplaması gereken gerçek oy oranının en az yüzde 30 olması gerektiğini ileri sürdü. Zyuganov, seçim sonuçlarına yönelik dava açacaklarını da sözlerine ekledi.

Rusya muhalefeti, seçim sonuçlarını protesto etmek amacıyla başkent Moskova'da "Uzlaşmayalar Yürüyüşü" adı altında gösteri düzenleyecek.

(AK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA